şifalı bitkiler

AMD hastalığında radyasyon kullanılıyorYaşa bağlı olarak gözün makula bölgesindeki dokuların hasara uğramasıyla meydana gelen AMD (age-related macular degeneration) hastalığı tedavi edilmediği takdirde hızla yayılarak büyük çapta görme bozukluğu ile sonuçlanabiliyor. Oraya Therapeutics tarafından yeni geliştirilen bir radyasyon teknolojisi bu hastalar için umut verici.

Avrupa genelinde 21 tedavi merkezinde deneme testlerine başlanan radyasyon terapisi, şimdiye dek uygulanan, enjeksiyon yoluyla müdahale yönteminden farklı olarak, makula bölgesindeki doku hasarının önüne geçmeye yarıyor.

Londra King’s College’da Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı olarak görev yapan Tim Jackson, radyasyon tedavisinin göze nasıl uygulandığını anlatıyor:

“Bir robot gözün arka kısmına, makulanın hasar görmüş bölümüne radyasyon ışınları veriyor. Radyasyon verilmesindeki amaç, soruna yol açan kan damarlarını kapatmak. Bu işlem, enjeksiyon yönteminde olduğu gibi hastalığı yatıştırmaktan çok, yok etmeye yarıyor. Doku bozulması, kan damarlarının gözün arka kısmında fazlasıyla büyüdüğü bölgelerde oluyor. Radyasyon, hızla büyüyen bu hücreleri yok ediyor.”

İlk denemeler, 4 milimetre çapındaki dokulara uygulanabilen radyasyon tedavisinin ardından birkaç enjeksiyon ile olumlu sonuçlar alınabileceğini gösterdi. Ancak kimi bilim insanları uzun vadede radyasyona maruz kalmanın bazı yan etkilere yol açabileceği yönünde uyarıda bulunuyor.Etiketler: , , , ,
Genel
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


adana masaj salonu kütahya vişne fidanı