şifalı bitkiler

Adet Dönemi Oluşan AğrılarAdet Dönemi Oluşan Ağrılar

Dismonere Nedir

Dismenore, adet dönemlerinde bayanların yüzde ellisinde gözlenebilen yaygın tek sorundur .
Dismonere İki Çeşittir

Sekonder Dismenore pelvik tek bozukluğa (çikolata kisti benzeri) ilişkin belirir.

Primer Dismenore, rastgele tek ilgili nedene ilişkili olmadan;

Primer dismenore, çoğunlukla adetin önce iki-3 bugünü içinde görülebilen başlıca istifra (istifra (istifra (kusma))), yorgunluk, sırt ağrısı, başı ağrısı, başı dönmesi ve diyare benzeri semptomlar ile seyreder .

Adet döneminde; prostaglandin üretiminde artışa ilişkin ağrı sinirlerinin hassasiyetinin çoğalması, rahimde iskemi ve geriliminin yükselmesi ve rahimde kasılmaların artmasıdır. Bunun neticesinde rahimde kan akımı azalır ve kasıklarda ağrıya sokak açar. Buna Bağlı Olarak rehabilitasyonda prostaglandin sentezi baskılayıcılarının kullanılması önerilmektedir. Adet ağrısı çoğunlukla kasıkta belirir ve ağrının ortaya çıktığı dönem itibariyle adet öncesi, adet sırasında ve adet ardından kasık ağrısı olarak anlam edilir.
Adet Çağı İçin Bitkiler
Bitkisel östrojen: Kırmızı yonca (Trifolium pratense) bitkisel östrojen (fitoöstrojen) etkisine sahiptir.

Kanama kontrolü: Kanamanın azaltılmasını başarmak açısından Çobançantası (Capsella bursa-pastoris) faydalı olabilir.Spazm çözücü: Civanperçemi (Achillea millefolium), mayıs papatyası (Matricaria recutita) ve gül tomurcuğu (Rosa gallica) rahimdeki spazmı çözücü ve hafif yatıştırıcı özelliktedir

Ödem ve ağrı giderici: Zerdeçal (Curcuma longa) ve Söğüt kabuğu (Salix sp.) benzeri prostaglandin baskılayıcılar ödemi uzaklaştırmak ve ağrıyı hafifletmek açısından faydalı olabilir.
Yatıştırıcı etki: Adet çağında ortaya çıkan gerginliği azaltmaya destekçi olmak üzere gül çiçeği tomurcuğu (Rosa gallica) ve mayıs papatyası (Matricaria recutita) faydalı olmaktadır.
Karaciğer işlevlerinin desteklenmesi: Karahindiba (Taraxacum officinale) ile karaciğer işlevleri desteklenerek östrojenin karaciğerde süratle parçalanması sağlanmaktadır.

adet donemi agirli icin neler yaplirEtiketler: , ,
Genel
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


adana masaj salonu kütahya vişne fidanı