şifalı bitkiler

Boğaz Ağrısı Nedenleri

Boğaz ağrısı, tedavisine başlamadan önce gece uyuduğunuzda burnunuzun tıkalı olup olmadığını ilk önce kontrol edin. Çünkü sürekli ağızdan nefes almak boğazları tahriş edebilir. Başta enfeksiyonlar olmak üzere çeşitli hastalıklarda ortaya çıkan bir şikayet olup enfeksiyonlar, ya virüsler (soğuk algınlığı, grip gibi) ya da bakteriler sebebi ile oluşur.Virüsler ve bakteriler arasındaki en önemli fark bakterilerin antibiyotiğe cevap vermesine rağmen virüslerin cevap vermemesidir. Memorial Hastanesi Kulak Burun boğaz Hekimeleri bakteriler ve virüslerin farklarını şöyle tanımlıyorlar;

VİRÜSLER
Virüslerin en sık sebep olduğu boğaz ağrısı soğuk algınlığı sırasında görülen ve burun akıntısı, kaşıntı, hapşırık, vücutta kırgınlık ve ağrı ile birlikte olan ağrısıdır ve bilinen yüzlerce çeşit virüsün biri hastalığın sebebidir.Vücut virüslere karşı antikor üreterek yaklaşık bir hafta içinde hastalığı yener. Boğaz ağrısı kızamık, su çiçeği, boğmaca ve krup gibi başka viral hastalıklara da eşlik edebilir. Boğazdaki aftlar ve ateş kabarcıkları da oldukça ağrılı olabilir.
Enfeksiyöz mononükleozis denilen özel bir viral enfeksiyonun iyileşmesi bir haftadan uzun sürebilir. Virüs lenf sistemi içine yerleşerek bademciklerde, boyunda, koltuk altında ve kasıkta şişlikler oluşturur. Bu hastalık boğazda şiddetli ağrı ile birlikte bazen solunum güçlüğü, karaciğer rahatsızlığı ve buna bağlı sarılığa sebep olabilir. Ayrıca 6 hafta veya daha uzun sürebilen şiddetli yorgunluğa sebep olur.
Bu hastalık buluğ çağı veya genç erişkin dönemindeki kişileri etkiler. Hastalık tükürük ile bulaştığı için ‘öpüşme hastalığı’ olarak da isimlendirilir. Hastalık ayrıca ağız-el, el-ağız yoluyla veya aynı havlu veya çatal bıçak kullanılması yolu ile de bulaşabilir.

BAKTERİLER
Boğaz ağrısı çeşitli tip streptokoklar tarafından da oluşturulabilen bir hastalıktır. Bu hastalık aynı zamanda kalp kapakçıkları ve böbrekleri de etkileyebilir. Streptokoklar ayrıca bademcik enfeksiyonu, zatürre, sinüzit ve kulak hastalıklarına da yol açabilir.
Tüm bu ciddi komplikasyonlar sebebi ile streptokokların yol açtığı boğaz ağrısı antibiyotik ile tedavi edilmelidir. Bakteriyel boğaz ağrıları genellikle soğuk algınlığından daha uzun süren hastalık yaparlar. Streptokokların yaptığı hastalık muayene ile tanınamıyorsa boğaz kültürü yapılması gerekebilir.
Son zamanlarda kullanılmaya başlayan ‘strep testi’ 24 saatlik kültürde üreme süresine kıyasla 15 dakika içinde streptokok enfeksiyonu varlığını gösterebilir. Bu testlerin pozitifliği doktorun antibiyotik yazmasına sebep olabilir.
Tonsillit boğazın her iki tarafında yer alan bademciklerin iltihabıdır. Yaşamın ilk 2-3 yılında bu dokular enfeksiyonu yakalar ve çocuğun kendi savunma sistemini yaratmasına yardımcı olur. Sağlıklı bademcikler enfekte kalmaz ve tonsillit sebebi ile sık sık boğaz ağrısı geçirme bademcikteki iltihabın tam olarak tedavi edilmediğini gösterir. Son yıllarda yapılan bir çalışma sık sık tonsillit atağı geçirmekte olan çocukların (bir kaç yıl boyunca senede 3-4 tonsillit atağı) bademciklerinin cerrahi bir operasyonla çıkartılmasından sonra daha sağlıklı olduklarını göstermiştir.
Burun veya sinüslerdeki enfeksiyonlar da boğaz ağrısına sebep olabilir çünkü içinde bakteri olan hastalıklı akıntı boğaza doğru gittiği için hastalığı buraya taşır.

TAHRİŞ
Soğuk kış aylarında kuru ısı özellikle sabahları, tekrarlayıcı ve yanıcı şekilde bir boğaz ağrısına sebep olur. Bu durum odanın nemlendirilmesi ve sıvı alımının artması ile düzelir. Burun tıkanıklığı olan ve sürekli ağızdan nefes alan hastalarda da boğaz kuruluğu oluşur.Bu hastalarda burun muayenesi ve tedavisi gerekmektedir.
Sabahları oluşan seyrek bir boğaz ağrısı sebebi de mide asit salgısının ağız ve boğaza geri gelmesi ve buna bağlı tahriş ağrısıdır.Bunun tedavisi ise yatarken başın ayak hizasından biraz daha yüksek olmasına dikkat etmektir. Ayrıca yatmadan 1-2 saat öncesinde bir şey yememeye dikkat etmek gerekir. Doktora görünmenizde yarar vardır.
Endüstriyel kirlilik ve kimyasal maddeler boğaz ve burunu tahriş ederler ancak en sık ve rahatsız edici hava kirliliği sebebi sigaradır. Alerjik veya içindeki maddelere duyarlı olan insanları rahatsız eder.
Sesini çok fazla zorlayan bir insan (örneğin bir spor karşılaşmasında) de boğaz ağrısından yakınır ve bu ağrının sebebi ses tellerinin zorlanması ve ses tellerine kötü muameledir. İyi eğitilmiş ve deneyimli spikerler ve şarkıcılar seslerini ve boğazlarını bu şekilde zorlamamasını öğrenirler. Yüksek sesleri boğaz kaslarını zorlamadan derin nefes alıp karın ve göğüs kafesi kaslarını kullanarak çıkarırlar.
Boğaz, dil ve gırtlak tümörleri de genellikle uzun süre sigara ve alkol içimi ile ilgilidirler. Bazen kulağa yayılabilen boğaz ağrısı ve yutkunma zorluğu böyle bir tümörün semptomları olabilir.
Sıklıkla boğaz ağrısı çok hafif ve kroniktir ve hasta tarafından fark edilmeyebilir. Diğer önemli semptomlar arasında ses kısıklığı, boyunda kitle, açıklanamayan kilo kaybı ve /veya tükürükte kan olması sayılabilir.
Bu hastalıkta tanı kulak, burun ve boğaz üzerinde uzmanlaşmış doktorların şüpheli bölgeleri gösteren özel aynalar ve teleskopik aletlerle yapacağı muayene ile konabilir.

BOĞAZ AĞRIMI NASIL TEDAVİ EDEBİLİRİM?
Soğuk algınlığı sebebi ile oluşan boğaz ağrısı şu önlemlerle rahatlatılabilir:
Sıvı alımınızı arttırın
Yatak odanızın havası nemli olsun
Tuzlu su ile günde bir kaç kez gargara yapın
Asetaminofen gibi hafif ağrı kesiciler kullanın.

NE ZAMAN DOKTORA GİTMELİYİM?
Boğaz ağrısı ciddi ise, soğuk algınlığının normalde geçeceği 5-7 günde geçmemişse, alerji veya tahriş edici bir maddeye bağlı değilse tıbbi yardım almalısınız. Aşağıda yer alan bulgu semptomlar varsa doktorunuzu görmeniz gerekmektedir :
Ciddi ve uzamış boğaz ağrısı
Soluk almada ve yutkunmada güçlük
Ağzı açmada güçlük
Kulak ağrısı, eklem ağrıları
Döküntü, ateş
Tükürükte kan
Sık tekrarlayan boğaz ağrısı
Boyunda kitle
2 haftadan uzun süren ses kısıtlığı

Etiketler: ,

Yapay kızlık zarı

 

Kızlık zarı çok kırılgan bir organ olmakla beraber, değişik sebeplerden dolayı genç kızlık döneminde kadınların bekâretini kaybettiklerini söyleyebiliriz. Bir rahatsızlık veya cinsel i·lişki yoluyla beraber deformasyona uğrayan kızlık zarının telafisi için, suni kızlık zarı son dönemler içerisinde bir çok hanımefendin ısrarla tercih etmiş olduğu önemli ve özel bir yöntemi temsil etmiştir. Alımı kullanımı son aşama rahat olmakla birlikte, tertipli olarak kullanıldığı zaman pozitif yönde sonuç veren yapay kızlık zarı, bir çok kadının adeta bekâret garantisi olmuş, evliliğin ilk gününde adamın hiç anlamadığı bir durumu da adeta bekâret olarak kabul ettirmeyi başarmıştır. Kadınların cinsel tercihleri yaşam felsefeleri ve yaşama bakış açıları cinsi münasebetlerinin de belirlenmesi konusunda, elbette ki değişiklikler ortaya koymuştur.

Yapay kızlık zarı ve kullanımından sağlanan yarar yardımıyla, bir çok kadının her ne kadar yanıltıcı da olsa, suni kızlık zarı ve benzeri metotları kullanarak evleneceği kişiyi ikna ettiğini söyleyebiliriz. Adeta düzgüsel bir bekâret havasında geçen ilk gece eşeysel münasebette, suni kızlık zarı ve kullanımının getirdiği pozitif yönde avantajlar insanlara önemli ayrıcalıklar sağlamıştır. Dilediği benzer biçimde cinsel yaşamı yaşayıp, bunun üstünü örtme mevzusunda da yapay kızlık zarı şeklinde bir fırsatı önünde gören kadınların, özellikle cinsiyet konusundaki isteklerini bu tür uygulamalarda kapatma yoluna gittikleri gözlemlenmiştir. Gittikçe kullanım sayısı artan suni kızlık zarı ve bayanların bu konudaki ısrarlı yaklaşımları, ilk geceyi sorunsuz geçirmek adına yeni yöntemlere başvurma gayreti içerisinde olan bayanların bu tür yöntemlerle beraber, kendilerine avantaj sağladıkları görülmüştür. Özellikle hiç el değmemiş ve bekâret konusu adamların gözünde özellikle ülkemizde çok önemli bir yer tutmakla beraber, daha önceden cinsel münasebete giren kadınların bunu kapatmak adına, suni kızlık zarı gibi bir yöntemi kendilerine meşru kıldıkları gözlemlenmiştir. Son seneler içinde bir tekniklerin fazlaca geliştiği gözlemlenirken, kızlık zarı konusunda da yeni alternatif çözümler, hem tıp piyasasını hem de üretim anlamında bu konuda hizmet veren pek çok sektörel gelişimi bu tür üretimlere yönlendirmiş ve bu da halk tarafınca önemli oranda karşılık görmüştür, sipariş için tıklayın.

İnsanların geleneksel olarak yaklaşımları içinde bulundukları kültürel gelişimler ve hassasiyetlerini de düşünecek olursak, suni kızlık zarı bazı durumlarda bayanların tek çıkış noktası olarak da değerlendirme fırsatı şeklinde yorumlanmıştır. İnsanların yaşam ve namus kavramları birbirinden değişiklik gösterirken, kendilerini daha çağdaş gören önemli bir kesimin, suni kızlık zarı kullanımına da meşru bakması ve bu konuya ilgi duyması, elbet ki düşünceleri ile beraber kaçınılmaz bir hale gelmiştir. Bugün gelişmiş sanayi ve teknolojiler her konuda insanlara önemli avantajlar sunmakla birlikte, sıhhat anlamında da yenilikçi çalışmalar, özellikle bayanların ilk geceyi atlatma mevzusundaki girişimleri bu tür müdahale ve uygulamalarla mümkün olmuştur. Yapay kızlık zarı ve bu kullanımı olan ilginin, her geçen gün arttığını söylemek, toplumumuzda özellikle hanımefendilerin bu konuya bakış açısını daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır.

Etiketler:
/div>
göz enfeksiyonu kütahya vişne fidanı

Sağlık ve Tıp