şifalı bitkiler

Çok Şeker Yiyen Çocuklara Yoğurt Yedirin

Çok Şeker Yiyen Çocuklara Yoğurt Yedirin
Bayramların özelliğidir şeker, tatlı ve çikolata benzeri yiyecekler ikram edilir ve çocuklar çok şeker yerler. Bu durum engelleyemediğimiz tek vaziyettir. Çocuktur ve bayramın isminde şeker bayramı ise çok şeker yenir. Ardından çocuklarda mide bulantısı ve istifra (istifra (istifra (kusma))) benzeri yakıntılar başlar. Peki çok şeker yiyen çocuklarda şekerin verdiği zararı azaltmak amaçlı ne inşa etmek gerekir.

Çocuğunuz çok şeker yediyse bol bol yoğurt yedirin. Yoğurt asidik muhtevası ile şekerin vücuttan atılmasını olanağı sağlar . Yoğurt şekerin zararlarını azaltır. Yoğurt yediremiyorsanız ayran içirebilirsiniz. Veya içerisine meyve katıp çocukların seveceği tek duruma getirebilirsiniz. Meyveli yoğurdu fazladan severler. Şeker yiyen çocuklara yoğurt yedirdiğinizde mide bulantısı ve kusmada olmayacaktır.

Bayramda çocukların meyve yemelerini sağlamakta sıkı olacaktır. Meyvede bedendeki toksin atımını sağlayarak şekerin vücutta birikimini önleyecektir. Mevsim meyvelerinden hangisini seviyorsa çocuğunuza onu yedirebilirsiniz. Bol su içmelerini sağlamak gerekir. Su içtiklerinde şekerin daha çabuk atılması sağlanır. Şeker vücutta ne civarı az kalırsa o civarı sıkı olacaktır.

Elbette şekerin ne çok kayıp verdiği organlarımızdan biride dişlerdir. Dişlerde biriken şeker kalıntıları diş çürümelerini hızlandırır. Bayramlarda çok şeker yendiğinden sık dişler fırçalanıp temizlenmelidir. Diş fırçalamasını sağlayamadığınız vakitlerde çocuklara elma yedirmek veya şekersiz sakız çiğnemelerini sağlamakta sıkı olacaktır. Bayram sevincinin rahatsızlık telaşına dönüşmemesi amaçlı çocuklarımıza uyarı edelim ve sevinçli tek bayram geçirelim.

Etiketler: ,

El ve Tırnak Bakımı

El ve Tırnak Bakımı

Güzel ve bakımlı eller yalnızca şahsın kendisini güzel hissetmesini sağlamakla kalmayıp başkalarında da o kişiye karşı sempati uyandırır. Ama sürekli olarak olarak bir birşeyler yıkamak(bilhassa daire işlerinde) elleri ve tırnakları hırpalar. Deri çatlar, sertleşir ve naturel asidik örtüsü tahrip olur . Sürekli Olarak uygulanan el banyoları ve kompresler, yıpranmış ellerin bizzat kendilerini yenileyebilmeleri amaçlı gerek durumda olan bir bakım yöntemidir.
Tırnaklarınıza Özel

Tırnaklarınızın etli kısmı az ise yani sıfır kesildiği gün ince uzunca değilse arkadan bakıldığında birkaç milim gözükecek dolayında uzatın, olası olduğu dolayında ince uzunca görünmelerine çalışın ek olarak tırnaklarınız pekçok genişçe değilse sürdüğünüz ojenin kapatıcı yani saydam olmayan bir renk olmasına dikkat edin . Oje rengi konusunda oldukça çok seçeneğiniz var. Büyük Ihtimalle kırmızı,pembe ve beyaz tonları ek olarak pekçok kullanılmasına nazaran, lacivert, mor, yeşil, bordo kadar alışılmamış renkler pekçok trend. Ek Olarak pekçok gençlerin seçim ettiği bu renkleri çok uçuk bulsanız dahi koyu bir bordoyu veya koyu bir kahverengini her yaştaki hanımlar kullanabilir. Tam Anlamıyla ülkemizde çok yaygınlaşmamış olsa da cesaretiniz ve yeteneğiniz varsa ojenin üste desenler yapmayı, küçük boncuklarla veya ince parlak şeritlerle süslemeyi deneyebilirsiniz.

Etiketler: , ,

Cilde İyi Gelen Vitaminler

Cilde İyi Gelen Vitaminler
Vitaminler , güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için oldukça önemlidir . Bu sebeple cilt bakım ürünlerinin büyük çoğunluğunda yüksek miktarda vitaminlerin yer aldığı görülür . Bununla birlikte , bu vitaminleri yiyeceklerinizden kazanmanız daha önemlidir . Bu yazımızda cildiniz için gerekli meydana gelen vitaminleri ve bu vitaminleri günlük beslenme düzeninize dahil etmenin yollarını sizinle paylaşacağız .

A Vitamini

Eğer cildiniz pul pul ve çok kuru ise bu yeterince A Vitamini almadığınız anlamına gelebilir . Ayrıca akne problemi yaşayan kişilerin de A Vitamini almaları ya da içeriğinde A Vitamini meydana gelen ürünleri kullanmaları tavsiye edilir . Dokuların yenilenmesine dayanak olduğu bilindiği için ciltte oluşan hasarların ve yaraların tedavisinde de A Vitamini alımı önemlidir .
A Vitamini ayrıca mükemmel bir anti – aging takviyesidir . Ciltteki ince çizgileri , kırışıklıkları , donukluğu ve diğer yaşlanma semptomlarını uzak tutmak istiyorsanız A Vitamini size yardımcı olacaktır . Yumurta , süt , tereyağı , peynir , yeşil sebzeler , ıspanak , lahana , portakal , kayısı ve havuç mükemmel A Vitamini kaynaklarından sadece birkaç tanesidir .
E Vitamini sağlıklı bir cilt için gerekli meydana gelen vitaminlerden belki de en çok bilinenidir . Bunun sebebi ise E Vitamini’nin vücutta yer alan serbest radikallerle savaşmaya yardım eden bir antioksidan olmasıdır . Serbest radikaller sigara ya da kirlilik sonucu oluşabilmektedir ve serbest radikaller cildin erken yaşlanmasının ana sebeplerindendir . Sonuç olarak , E Vitamini önemli bir anti – aging besini olabilir . Yaşlılık lekeleri , kırışıklıklar ve ince çizgiler E Vitamini bakımından zengin ürünlerin uygulanması ile azalabilir . Zeytin , zeytinyağı , yer fıstığı , badem , balıkyağı , fındık , ceviz ve ay çekirdeği E Vitamini kaynaklarından bazılarıdır .

C Vitamini

E Vitamini gibi C Vitamini de etkili bir antioksidandır . Bu da C Vitamini’nin cilt yaşlanması ile başa çıkmanızda size yardımcı olacağı anlamına gelmektedir . C Vitamini ayrıca cildinizdeki kollajen üretimini harekete geçirir . Kollajen ise cildinizin elastik olması ile görevli bir proteindir . Bu sebeple şayet pürüzsüz ve genç bir cilde sahip olmak isterseniz C Vitamini size yardımcı olacaktır . Birçok meyve iyi bir C Vitamini kaynağıdır ve bu sebeple meyveleri günlük beslenme rutininize ilave etmenizde fayda vardır . Brokoli , domates , karnabahar , bürüksel lahanası ve salatalık da aynı zamanda iyi bir C Vitamini kaynağıdır .

B Vitaminleri

Sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için B Vitaminleri de günlük beslenme rutininize eklenmelidir . Bu vitaminlere örnek olarak verilebilecek B1 Vitamini vücuttaki dolaşımı arttırır ve cildinize belirgin bir parlaklık kazandırır . Şayet doğum kontrol hapı kullanıyorsanız B1 Vitamini eksikliği riskiniz olabilir . Yumurta sarısı ve kuru üzüm önemli B1 Vitamini kaynaklarındandır .
Bunun yanı sıra; B3 Vitamini cildin nem tutma yeteneğini muhafaza edip kırışık oluşumunu önlerken , B9 Vitamini de hücre yenilenme özelliğini harekete geçirir . Kırmızı et ve balık B3 Vitamini kaynağı iken , yeşil yapraklı sebzeler , badem , fıstık ve fındık da B9 Vitamini kaynağıdır .

D Vitamini

D Vitamini’nin bilinen en önemli faydası kalsiyum emilimi ile ilgilidir , ancak bu vitaminin faydaları sadece kemik sağlığı ile sınırlı değildir . D Vitamini’nin sedef hastalığının tedavisine yardımcı olduğu bulunmuştur .

K Vitamini

K Vitamini birçok cilt kreminde bulunur ve bazı cilt problemlerinin tedavisine yardımcı olur . Doktorlar yeni operasyon olmuş hastalarda sıklıkla K Vitamini içeren kremler kullanmaktadır . K Vitamini vücuttaki kanın pıhtılaşma sürecinde yardımcı görevi görerek operasyon sırasında zedelenmiş bölgelerin iyileşmesine dayanak olur . K Vitamini içeren kremlerin ayrıca yara izlerinin , çirkin görünümlü tahrişlerin ve gözaltlarındaki koyu renk halkaların tedavisinde yardımcı olduğu bilinmektedir .

Bunları Biliyor Muydunuz?

• ” Centers for Disease Control and Prevetion ” a göre cilt kanseri Amerika’da en sık karşılaşılan kanser türlerinden birisidir . C ve E Vitaminleri’nin cildi güneşin tesirlerine karşı korumada önemli rolü vardır ve bu vitaminlerin eksikliği cilt kanseri de dahil olmak üzere cilt hasarları riskini arttırır .

• C Vitamini eksikliği İskorbüt Hastalığı’na yol açabilir .

• Şayet gözaltındaki koyu renk halkalardan kurtulmak için bir ürün arıyorsanız büyük ihtimalle içerisinde K Vitamini meydana gelen ürünlerle karşılaşacaksınız .

• B1 Vitamini sağlıklı cilt , saç , kaslar ve beyin için gereklidir .

• B2 Vitamini sağlıklı cilt , saç , kan ve beyin için gereklidir .

• Nemlendirici , bakım maskeleri ve serumların içerisinde çeşitli vitaminler yer almaktadır . Her bir vitaminin cilde farklı faydaları vardır ve bu sebeple de hangi ürünü seçeceğiniz oldukça önemlidir . Akne oluşumunu önleyen , kırışıklıkları azaltan ya da yaşlanmayı yavaşlatan ürünlerden hangisini seçmeniz gerektiği tamamen probleminize yönelik olmalıdır .

• Yukarıda belirtilenler sadece öneri niteliğinde olup çeşitli cilt problemlerine karşı uzmanlara danışmakta fayda vardır . Aynı şekilde cilt bakım ürünlerini satın alırken de uzman tekliflerine kulak vermek gerekmektedir . Kafamıza göre ürün seçmemiz durumunda hem gereksiz yere para harcamış , hem de cildimize fayda sağlayalım derken zarar vermiş olabiliriz .

Etiketler: ,

Bebeklerde Katı Gıdaya Ne Zaman Geçilmeli?

Bebeklerde Katı Gıdaya Ne Zaman Geçilmeli?Annelerin %40ı bebeklerini erkenden katı gıdayla beslemeye başlıyor. Bu pekçok hatalı bir statü. Bebek sağlığı amaçlı çok ciddi.

Araştırmalara yönelik, erkenden süreci gelmeden katı gıdaya geçtiğimiz bebekler ileride ciddi sıhhatli sorunlarıyla karşılaşıyor.

Süt emzirmenin hariç bebek maması dahil olmak üzere olmak üzere tüm katı beslenmeler 6. ay dolmadan sağlığa aykırı olarak takdir edildi.

Tahıl ayrıntılı gıdalar en sık sık tüketilenler. 4 ila 6 ay aralarında aşılanan bu beslenme düzeni bebeklerin sağlığını bozuyor.
Eğitimli ve profesyonel anneler 6 ay dolana dek bebeklerine sadece anne sütü veriyor. Herkesin bu hale uyması kural.

Aynı şekilde , sosyo uygun fiyat hali iyi olmayan kalan anneler bebeklerine erkenden katı gıda mama ve benzeyen yiyecekler veriyor.

Bu durumun öğrenim, kültür, bilinç, yetişme ve dünya yeri ile uygun fiyat durumla da ilgisi çok yüksek .

Erkenden evvel aylarda katı gıdayla tanışan bebeklerde diyabet ve obezite riski ileride yükseliyor ve görülüyor da. Alerji ve öte sorunlar da cabası.

Her 10 anneden biri de ayrıyeten 4 haftalık dahi olmadan bebeğine katı mama veriyor.

Erkan tanıda 2 kat oranla ayrıyeten pekçok rahatsızlık ve sıkıntı saptanan bebekler anne sütünden değil hazırlıklı mamadan beslenen çocuklardır.

Annelerin sebepleri ise şunlar:

Bebeklerinin katı gıdaya geçmek amaçlı hazırlıklı olduklarını sürenin cazip olduğunu belirtmeleri,

Bebeklerinin pekçok ağlayıp pekçok aç görünmeleri,

Doktor ya da tanıdık tavsiyesi üzerine .

İleride yaşanacak kronik hastalıklar ve bağışıklık sisteminin fit olması amaçlı çabucak aylarda katı gıdaya geçmek yeteri dek.

Etiketler: , ,

Apandisit Olabilir miyim?

karin-agrisi
 

Apandis insan vücudunda kör bağırsak üzerinde bulunan, içinde bir şey bulunmayan, kanala benzeyen dar bir organdır. Görevi tam olarak bilinmemesine rağmen her yaştan ve her cinsiyetten insana tarifsiz açılar çektiren ciddi bir sağlık sorunudur. İçinde pek çok mikroorganizmalar yaşadığı bilinmektedir. Bu mikroorganizmalar aynı zamanda bağırsak bölgesinde de yaşayan mikroplar olarak ta tarif edilmektedir. Apandis çok azda olsa safra taşı, dışkı, tümör veya bağırsak kurlarının tıkanması sonucu ortaya çıkan, kendisini son birkaç gün içinde belli eden sinsi bir rahatsızlıktır. Apandisit belirtileri arasında en göze çarpan ve herkesin ilk şüphelendiği durum şiddetli karın ağrısı ile başlayan şikâyetler ve zaman içinde bu ağrının yer değiştirerek göbek çevresinde etkili olduğu bilinmektedir.

Ağrıyı ilk başta bilmek ve tahmin etmek zor olsa da ağrının tam bir tarifsiz konusu değildir. Yavaş yavaş karın alt bölgesine doğru geçe ağrılar sarsılmak, hareket etmek, gülmek ve öksürmek gibi durumlarda şiddetlenerek çekilmez bir hal alır. Apandisit belirtileri kişiden kişiye değişse de en belirgin yanı şiddetli karın ağrısı yaşanmasıdır. İki tip apandisit çeşidi vardır. Bunlardan biri akut apandisittir ve son derece ciddiye alınması gereken bir türdür. Diğeri ise kronik apandisit çeşididir ki bu genel olarak ağrıları hafif seyreden, ameliyat gerektirmeyen, bulantı, ateş ve kusma belirtilerinin olmadığı türdür. Apandisin iltihaplanması sonucu ortaya çıkan ve ameliyat ile o bölgenin alınması ile tedavi edilen bir çeşit hastalık türüdür.

Etiketler:
/div>
göz enfeksiyonu kütahya vişne fidanı

Sağlık ve Tıp