şifalı bitkiler

Bebeklerde Öksürüğe İyi Gelenler

Nedenleri
Bir hastalık belirtisi olabileceği gibi , boğazda veya solunum yollarındaki tahriş edici bir maddeye karşı tepki de olabilir . Öksürük akciğer enfeksiyonlarındaki veya solunum yollarındaki balgamın sökülmesini sağlar . Kuru gıcıklı öksürük , pek ciddi bir sorun olmamakla birlikte , nedeni her zaman bilinemez . Soğuk algınlığı sırasında burun akıntısının geriye giderek solunum borusunu tahriş etmesinden ötürü olabilir . Vücudun ana soluk borusuna yabancı bir cisim kaçmışsa bunun atılmasına yönelik bir gayret olarak da kuru öksürük görülebilir . Çocuğun çevresinde sigara içiliyorsa , sigara dumanı , çocuğun solunum yollarını tahriş ederek kuru öksürüğe sebep olabilir . Kulak enfeksiyonları da kuru öksürüğe yol açabilir .

Neler Yapılmalı
¦ Eğer öksürük balgamlı bir öksürükse , kesinlikle öksürük şurubu kullanmayın . Bu durumda öksürüğün kesilmesi değil , öksürükle birlikte balgamın sökülüp atılması önemlidir . Öksürürken çocuğunuzu yüzükoyun olarak dizinize yatırın , sırtına hafif hafif vurarak balgamın çıkmasına yardımcı olun .

¦ Geceleri öksüren çocuğunuzun yastığının altına dayanak koyarak dik yatmasını sağlayın . Sümüğün boğazından aşağılara kayarak tahrişe yol açmasını da engellemiş olursunuz . Yüzükoyun veya yan yatırmak da tahrişi önler .

¦ Öksüren çocuğunuzun odasını sürekli nemli tutun . Yanında bir çaydanlık su kaynasın veya bir camı hafif aralık bırakarak odanın havasının kurumasını önleyin . Odayı fazla ısıtmayın .

¦ Yatmadan önce çocuğunuzun boğazını yumuşatmak için ılık bir şeyler verin . Süt salgı oluşumunu artırdığı için 6 aylıktan büyük çocuklara süt vermeyin . 18 aylıktan büyük çocuklar için birkaç damla ılık su içinde eritilmiş bala limon suyu katarak hazırlayacağınız içeceği verebilirsiniz .

Öksürük İçin Doğal Yöntemler

Karışık Çay:Elma kabuğu ve çekirdeği; Bir elmanın kabuğunu soyun , bir kaç da çekirdeğini koyun , birazcık ıhlamur , bir iki karanfil , belki bir tarçın kabuğu . Bir dilim de limon . . Bunu üsüttügünüz günlerde sizde için sıcak sıcak ve bolca , ılık ılık çocuğunuza içirin ( 1 yaşından büyük çocuklar için balla tatlandırabilirsiniz ) .

Bal & Zencefil:Büyükler için ( çocuğunuza kullanmayın ) bir tatlı kaşığı bala toz zencefili karıştırarak macun yapıp için ( yiyin ) , boğazınıza çok iyi gelir .

Pekmez & Karabiber:İki tatlı kaşığı dut pekmezine uygun miktarda karabiber katıp karıştırın ve günde bir kaşık verin . Bir iki güne kadar öksürük geçecektir . ( 1 yaş sonrası )

Karışık Çay:Okaliptüs , Hatmi çiçeği , Dal tarçın , Nane , Ihlamur , Meyankökü , Ada çayı , Kekik , Elma kabuğunu karıştırarak , demleme usulu çay yapın ve içirin . 1 yaşından büyük bebekler için bal ile tatlandirilabilir . Daha küçük bebeklerde ise pekmez kullanılabilir .

Bal & Karabiber:1 çay kaşığı karabiber , 1 tatlı kaşığı bal ile ile karıştırılarak verilir . Ardından da süt . Bu formül biz büyükler için de etkilidir . ( 1 yaş sonrası )

Tereyağ & Pekmez:2 çorba kaşığı tereyağıyla 1 çorba kaşığı pekmezi azıcık ( 1 tatlı kaşığı suyla ) kaynatın , ılıkken içirin . . . Hem çok lezzetli hem de öksürüğü şıp diye kesiyor . ( 6 ay sonrası için )
Karışık Çay:Aktarlardan bulunan ” Havlıcan ” kökü ( 1 taneyi 2 kere kaynatabilirsiniz ) , elma kabuğu , kabuk tarçın ve ıhlamur kaynatılarak balla tatlandırıp içirin . ( 1 yaş sonrası )
Ihlamur & Ayva Yaprağı:Ihlamurla ile ayva yaprağı beraber kaynatıp verilirse öksürük için iyi bir çözüm olabilir . ( 1 yaşından küçük bebekler için )
Soğan Kürü 1:1 baş beyaz soğan , 1 çay bardağı toz şeker; Soğan piyazlık doğranır ve çukur bir kaba konur . Toz şekerin tümü soğanın üzerini örtecek şekilde dökülür . 1 saat sonra çukur kapta soğanın üstüne kadar suyunu bıraktığını göreceksiniz . Bu sudan istediginiz zaman , istediginiz sıklıkta en az 1 yemek kaşığı içmek gerekir . ( toz şeker yerine bal da konulabilir )
Soğan Kürü 2:Soğanı soyduktan sonra cücüğünü oy . Alttan yorgan iğnesiyle derin delikler aç . Bir çay fincanına yada bardağa soğanı oturt . Oyduğun kısma bal doldur . Bardağa süzüleni verebilirsin . Bu arada bal boşalınca bir kez daha balla doldur . İki kez balın süzülmesi yeterli . Sonra soğanı atabilirsin . Bu miktarı bir gün içinde tüketin . 2 – 3 gün yapıldığında yeterli oluyor zaten .
Turp Kürü:Küçük bir mandalina büyüklüğündeki siyah turbun üstünden kapak olacak şekilde kesilir . Altıda düz durması için kesilip düzeltilir . Kabak oyacağı ile içi oyularak boşaltılır . Kabuğunu soymuyoruz sadece iyice yıkıyoruz . Küçük bir kasenin içine oturtup içini ağzına kadar balla dolduruyoruz . 8 – 10 saat sonra balın etkisiyle turbun suyu dışarıya doğru koyduğumuz kasenin içine akıyor . İşte bu suyu kendiniz yada çocuğunuza sabah , öğle akşam birer tatlı kaşığı içiriyoruz . İçimi balla karışık bir tat olduğundan fena sayılmaz hatta alışabilir bile . Yalnız aşağı yukarı 12 saatte bir içine yine birmiktar bal daha ilave ediyoruz ki suyu iyice çıksın . Kasedeki suyu kaşık kaşık içiriyoruz aktıkça . 3 – 4 gün sonra eğer öksürük geçmezse ikinci bir turp hazırlayabilirsiniz .
Not: Burada yazılanlar sadece tavsiye niteliğindedir . Teşhis ve tedavi için lütfen doktorunuza danışınız .

Etiketler: ,

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

 cilt-bakimi

 

Elbette her insan kusursuz bir cilt ister. Ancak bunun içim yapılması gereken ilk şey cilt tipinin belirlenmesidir. Eğer cilt görüntünüz pul pul döküntü görünümünde ise kuru; büyük gözenekli, parlak ise yağlı; yanak bölgesi kuru diğer bölgelere yağlı ise karışık; kozmetik ürünleri kullanımına bağlı olarak rahatsızlık oluşuyor ise hassas cilt olarak adlandırılır.

Cilt tipini belirledik, peki cilt bakımı nasıl yapılır?

  • Önce İyi bir cilt temizliği gerekli: Bunu için büyük paralar harcamaya gerek yok. Cilt tipine uygun temizleyiciler kullanarak cilt kurulanmalıdır.
  • Sıra geldi temizlenen cildin nemlendirilmesine: Cilt yağlı bile olsa mutlaka nemlendirilmelidir. Cilt her gün düzenli olarak nemlendirilmeye ihtiyaç duyar. Genelde su bazlı nemlendiriciler tercih edilmelidir.
  • Koruyucu kullanma zamanı: Sadece 15 dakika bile güneşte kalmak cilde yeterince zarar vereceğinden mutlaka güneş koruyucu kullanmak gerekli. Özellikle yaz aylarında kremli koruyucular tercih edilmeli. Hava güneşli olmadığında bile her 3 saatte bir işlem yenilenmeli.
  • Peki, ne zaman yıkayacağız: Çok fazla olmamak kaydı ile gün içerisinde yüzümüzü birkaç defa yıkamalı. Aşırı kaçar isek kuruluğa neden olabilir. Gündüz ılık su gece yumuşak bir sabun işimizi görür.
  • Makyaj temizliği önemli: Kullandığımız makyaj malzemeleri ne denli doğal ve sağlıklı olursa olsun gece yüzümüzde kalmamalı ve mutlaka yatmadan önce temizlenmelidir. Aksi halde zamanla cilt gözenekleri tıkanır ve gözenekler büyüyerek akne oluşumuna neden olur. Makyaj malzemeleri her gece yumuşak bir mendille mutlak temizlenmelidir.
  • Akneler: Her ne kadar titiz davransak da yüzümüzde akne oluşabilir. Kesinlikle akneleri sıkmamalı ve bir doktora başvurmalıyız.

 

 

  • Bronzlaşmak: Her hâlükârda zarar veren bir uygulama ve kırışıklıkların en büyük nedeni.

 

  • Ortak kullanım: Cilt ürünlerimizi kesinlikle birileriyle paylaşmayın. Enfeksiyona neden olabilir.

 

  • Beslenme ve dinlenme: Kırışıklıkların önüne geçmek için yeterli ve dengeli beslenmeli ve uykumuza dikkat etmeliyiz.

Kaynak: http://www.trendklubu.com/cilt-bakimi

Etiketler:

Saç Dökülmesi tedavisi

Kadın-erkek herkesin korkulu rüyası kellik… Özellikle erkeklerde genç yaşta başgösteren kellikle ilgili yanlış bilenenleri ve alınması gereken önemleri Doktorlar, birçok hormonal, metobolik ve besinsellerden kaynaklanan saç dökülmesine sebep olabileceğini ve bu etkenlerin ortadan kaldırmadan yüzde 100 tedavinin mümkün olamayacağının söylemektedirler.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Köksal Hacı mevsim zamanlarındaki değişikliklerinde artış gösteren saç dökülmeleri ve alınabilecek önlemler hakkında bizlere şu bilgileri verdi:

Düzenli beslenmek gerekiyor

Düzensiz beslenme faktörüne karşı alışkanlıklarının saç sağlığı üzerindeki ciddi manada zararları her geçen gün artıyor. Saç dökülmesine sebep olan en önemli nedenlerden biri de dengesiz beslenmedir. Sağlıklı ve dökülmeyen saçlar için mutlaka öncelikle protein, çinko, B 12 vitaminleri, folik asit ve bakır eksikliği olmamasına özen gösterilmelidir. Bu besinlerin eksikliği saç sağlığınızı olumsuz yönde etkiler. Ayrıca alkol ve sigara kullanımını alışkanlık haline getirmek saçların ölmesine neden oluyor. Sigara içilmesinden dolayı saçlarda yağlanmaya ve kırılmaya da neden olmaktadır.

Ailesinde kellik olanlar, kaçınılmaz olarak kel mi kalır?
Erken teşhis ve tedavi dökülmeyi yavaşlatır; hatta uzun dönemde durdurur. Dökülmenin başladığı dönemde mutlaka bu konuda bir hekime başvurulmalıdır. ‘Ailede var, yapacak bir şey yok!’ demek doğru değildir. Ülkemizde saç dökülmesi yaşayan kişilere hiçbir faydası olmayan hatta dökülmeyi artırabilen şampuanlar ya da bitki tedavileri önerilmektedir.

Saçların ne kadar dökülmesi normal karşılanır?

Saçlar 1 ay da yaklaşık olarak 1 santim olarak büyürler. Yaş ilerledikçe bazı kıl kökleri tahrip olduğundan dolayı saç miktarında azalma meydana gelebilmektedir. Bir günde dökülen saç miktarı en fazla 100 adet olmalıdır. Normal oranda olan bu saç dökülmesi saçı seyreltmez. Zira dökülenlerin yerine yenileri çıkar.

Hangi durumlarda saçların normalden daha fazla dökülmesi söz konudur?

Stres, ameliyat, doğum gibi durumlardan sonra saç dökülmesi görülebilir. 39 derecenin üzerindeki ve tekrarlayan ateşli hastalıklardan sonra, şeker hastalığı, karaciğer yetmezliği gibi hastalıklarda da saç dökülmesi görülebilir. Demir eksikliği, çinko eksikliği, aşırı zayıflama, şok diyetlere bağlı protein eksikliği, bazı ilaç ve kimyasal maddelerde saç dökülmesine neden olur. Alkol ve sigara tüketimi de saç sağlığını doğrudan etkiler.

Saç dökülmesi şikayeti olanlar öncelikle ne yapmalıdırlar?

Saç dökülmesinden şikayeti olanlar öncelikle hangi sebeple saçlarının döküldüğünü öğrenmek için bir cilt hekimine doktora başvurmalıdırlar. Yapılacak muayene ve laboratuar tetkikleri, hatta bayanlarda yumurtalık ve böbrek üstü bezi ultrasonografi ve sintigrafi tetkikleri ile en doğru sonuca ulaşılacaktır.

Günde 50 ile 100 tel saç dökülmesi normaldir!
Uzmanlar; yapılan araştırmalarda saçın gün içinde yıkanma, taranma, çekme ve kırılma gibi faktörlerle 50 ile 100 tel arasında kaybolduğunun belirlendiğini söylüyor. Bu oran da sağlıklı bir insanda normal kabul ediliyor.

Saç dökülmesini önlemek için…

• Saç ve saç derisine zarar veren ürünlerden kaçınılmalıdır.
• Protein ağırlıklı besinlerin tüketimine özen gösterilmelidir.
• B grubu vitaminler (biotin ve d-pantenol) alınabilir.
• Demir ve çinko eksikliği varsa ek vitaminlerle eksiklik giderilmelidir.
• Karbonhidrat ağırlıklı beslenmeden kaçınılmalıdır.
• Stresten uzak durulmalıdır.
• Sigara ve alkol kullanımı alışkanlık haline getirilmemelidir.
• Saçı her gün yıkamak doğru değildir. 2-3 günde bir ph 5.5 değerinde bir şampuanla yıkamak yeterlidir. Saçları sık yıkamak, saç derisinin yağ dengesini bozar ve saçlar daha fazla yağlanır.
• Jöle kullanılmamalıdır. Jöle saçın nefes almasını önler ve dolayısıyla saç kaybına neden olur. Jöle kullanılsa bile aynı gün saçı yıkamak gerekir.
• Yüksek miktarda A vitamini alınması saç dökümünü tetikler. A vitamini alımı kesilerek bu problem çözülebilir.
• Saç derisinin kanlanmasını sağlayan damarların akışı yönünde saçlı deriye masaj yapmak saç dökülmesini önlemektedir.

Etiketler: , , , , , ,

Cilt Gözeneklerini Sıkılaştıran Maske

Cilt Gözeneklerini  Sıkılaştıran Maske
Bademli Gözenek Sıkıştırıcı Maske
120gr kabukları soyulmuş badem daha öncedeDAHA ÖNCEDEDaha Öncede,Bundan ÖncedeDAHA ÖNCEDEdaha öncede
1 yumurtanın akı daha öncedeDAHA ÖNCEDEDaha Öncede,Bundan ÖncedeDAHA ÖNCEDEdaha öncede
1-2 çorba kaşığı gül suyu daha öncedeDAHA ÖNCEDEDaha Öncede.
Bademleri döverek iyice un haline kazancın daha öncedeDAHA ÖNCEDEDaha Öncede. daha öncede Yumurta akını çırpmadan katın daha öncedeDAHA ÖNCEDEDaha Öncede. daha öncede Karışıma daha öncedeDAHA ÖNCEDEDaha Öncede,Bundan ÖncedeDAHA ÖNCEDEdaha öncede daha öncede narin bir macun haline sokacak civarı gülsuyu ekleyin daha öncedeDAHA ÖNCEDEDaha Öncede. daha öncede Elde ettiğiniz maske yi yüzünüze sürün daha öncedeDAHA ÖNCEDEDaha Öncede,Bundan ÖncedeDAHA ÖNCEDEdaha öncede daha öncede 10dk bekledikten daha sonra durulayın daha öncedeDAHA ÖNCEDEDaha Öncede.

Gözenek Küçülten Maske
4 bardak elma veya nane sirkesi daha öncedeDAHA ÖNCEDEDaha Öncede,Bundan ÖncedeDAHA ÖNCEDEdaha öncede
4 bardak damıtılmış su daha öncedeDAHA ÖNCEDEDaha Öncede,Bundan ÖncedeDAHA ÖNCEDEdaha öncede
1 çay fincanı nane yaprağı daha öncedeDAHA ÖNCEDEDaha Öncede.
Bütün malzemeyi karıştırarak kaynatın daha öncedeDAHA ÖNCEDEDaha Öncede. daha öncede Ateşten alarak cam bir kaba koyun daha öncedeDAHA ÖNCEDEDaha Öncede. daha öncede 5 zaman bekletip daha öncedeDAHA ÖNCEDEDaha Öncede,Bundan ÖncedeDAHA ÖNCEDEdaha öncede daha öncede süzün daha öncedeDAHA ÖNCEDEDaha Öncede. daha öncede Bu karışım gözenekleri sıkıştırıp daha öncedeDAHA ÖNCEDEDaha Öncede,Bundan ÖncedeDAHA ÖNCEDEdaha öncede daha öncede küçültecektir daha öncedeDAHA ÖNCEDEDaha Öncede.

Sıkı gözenekler için
Ezilmiş kıtır muşmula yaprağı daha öncedeDAHA ÖNCEDEDaha Öncede,Bundan ÖncedeDAHA ÖNCEDEdaha öncede daha öncede 20 dakika kompres olarak uygulanır daha öncedeDAHA ÖNCEDEDaha Öncede.
Dilimlenmiş havuç daha öncedeDAHA ÖNCEDEDaha Öncede,Bundan ÖncedeDAHA ÖNCEDEdaha öncede daha öncede hıyar veya domates daha öncedeDAHA ÖNCEDEDaha Öncede,Bundan ÖncedeDAHA ÖNCEDEdaha öncede daha öncede 15-20 dk süreyle sorunlu bölgeye yatırılır daha öncedeDAHA ÖNCEDEDaha Öncede.
Bal maske si daha öncedeDAHA ÖNCEDEDaha Öncede,Bundan ÖncedeDAHA ÖNCEDEdaha öncede daha öncede 20-25 dk süreyle uygulanır daha öncedeDAHA ÖNCEDEDaha Öncede. daha öncede Yüz ılık sütle yıkanır ve ilgisiz suyla güzelce durulanır daha öncedeDAHA ÖNCEDEDaha Öncede.

Suna Dumankaya Gözenek sıkılaştırma
Kahve fincanı içki daha öncedeDAHA ÖNCEDEDaha Öncede,Bundan ÖncedeDAHA ÖNCEDEdaha öncede daha öncede 2 çorba kaşığı elma sirkesi daha öncedeDAHA ÖNCEDEDaha Öncede,Bundan ÖncedeDAHA ÖNCEDEdaha öncede daha öncede 1/2 kahve fincan gülsuyunu karıştırıp bir cam sişeye koyun ve ilgisiz yerde muhafaza edin daha öncedeDAHA ÖNCEDEDaha Öncede. daha öncede Erken-akşam cildinizi bu losyonla silin daha öncedeDAHA ÖNCEDEDaha Öncede. daha öncede Yatmadan döneminden önce de elma suyu ve limon suyunu karıştırıp cildinize sürün daha öncedeDAHA ÖNCEDEDaha Öncede,Bundan ÖncedeDAHA ÖNCEDEdaha öncede daha öncede kuruyunca yatın daha öncedeDAHA ÖNCEDEDaha Öncede.

Yağlı ve Gözenekli Ciltler İçin Maske
1 çorba kaşığı kekik
1 çorba kaşığı ısırgan yaprağı
1 su bardağı kanamış suya yukarıdaki malzemeleri ek edip 5 dk demleyin daha öncedeDAHA ÖNCEDEDaha Öncede. daha öncede Elde ettiğiniz bu karışımı bir hafta süresince erken akşam cildinize sürün daha öncedeDAHA ÖNCEDEDaha Öncede.

Yağlı ve Gözenekli Cilt İçin Tonik
1 çorba kaşığı kekik ve 250 gr daha öncedeDAHA ÖNCEDEDaha Öncede. daha öncede ısırgan yaprağını Kaynamış suda demleyin ve süzün daha öncedeDAHA ÖNCEDEDaha Öncede. daha öncede bir çay kaşığı şap ekleyin daha öncedeDAHA ÖNCEDEDaha Öncede. daha öncede Elde ettiğiniz sıvıyla 4 zaman süresince erken-akşam cildinizi silin daha öncedeDAHA ÖNCEDEDaha Öncede. daha öncede Bir çorba kaşığı esmer şekeri nemli ellerinizle eritin daha öncedeDAHA ÖNCEDEDaha Öncede. daha öncede Yüzünüze dokundurup daha öncedeDAHA ÖNCEDEDaha Öncede,Bundan ÖncedeDAHA ÖNCEDEdaha öncede çekin daha öncedeDAHA ÖNCEDEDaha Öncede.

Etiketler: , ,
/div>
kütahya vişne fidanı

Sağlık ve Tıp