şifalı bitkiler

uzman diş doktoru tavsiyesi

uzman diş doktoru

Uzman Diş Doktoru Görevleri;
-Hastayı muayene etmek ve sağlıksız dişingerekiyorsa filmini çekmek,
-Dişin durumuna göre tedavi uygulamak,
-Eğri dişleri düzeltmek için tel, bant ve düzenekler koymak (Ortodontik tedavi),
-Diş eti hastalıklarını ilaç ya da ameliyat ile tedavi etmek,
-Diş sağlığının korunması için koruyucu hekimlik yapmak olarak sıralanabilir.

Uzman Diş Doktoru programında okumak isteyen bir öğrencinin;
-Üstün akademik yeteneğe sahip ,
-Beyin el koordinasyonu yüksek,
-El ve parmaklarını ustaca kullanabilen ,
-Hoşgörülü ,sabırlı bir kişi olması beklenir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Diş hekimliği eğitimi temel bilimler eğitimi ile birlikte 5 yıllık bir süreyi kapsar. Yabancı dil hazırlık sınıfı bulunan fakültelerde eğitim süresi 6 yıldır. Beş yıllık eğitim boyunca öğrenciler hem teorik, hem de pratik açıdan yetiştirilir. Diş hekimliğinde beceri kazanmak önemli olduğundan, eğitimde uygulamaya ağırlık verilmektedir.
Eğitim genel olarak iki bölüme ayrılabilir:
I. Öğrencilerin kliniğe hazırlanması için ilk üç yıl temel bilimler, meslek bilimleri, klinik öncesi eğitim ve bunların uygulamaları yapılmaktadır. Temel Diş hekimliği eğitiminde, öğrencilere temel fen bilimleri dersleri ile hekimlik nosyonunu almaları için temel tıp dersleri verilmektedir. Bu derslerin yanı sıra el becerilerini geliştirecek ve ağız-diş morfolojisini uygulayarak öğrenecekleri dersleri de alırlar. Eğitimin son üç yılında ise mesleki ağırlıklı teorik dersler ve pratik uygulamalar ağırlık kazanmaktadır.
II. Klinik çalışmasına 4. sınıftan itibaren başlanmakta ve 5. Sınıfta ilk uygulamalar entegre staj şeklinde sürdürülmektedir.
Eğitim süresince aşağıda yer alan dersler okutulmaktadır:
1. Yıl: Türkçe, Biyokimya, Biyoistatistik, Organik Kimya, Fizik, Tıbbi Biyoloji, Yabancı Dil, Protez Pratik, Protez Teorik, Davranış Bilimleri, Seçmeli Ders (Beden Eğitimi veya Güzel Sanatlar).
2. Yıl: Anatomi, Histoloji, Fizyoloji, Mikrobiyoloji, Biyofizik, Tedavi Teorik, Tedavi Pratik, Protez Pratik, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Seçmeli Ders (Beden Eğitimi veya Güzel Sanatlar).
3. Yıl: Tedavi Pratik, Protez Pratik, Tam Protez, Hareketli Bölümlü Protez, Farmakoloji, Endodonti, Endodonti Pratik, Sabit Protez, Maddeler Bilgisi, Ağız Hastalıkları Tedavisi, Genel Patoloji, Periodontoloji, Dental Anestezi, Ortodonti, Radyoloji, Oral Diagnoz, Tedavi Teorik.
4. Yıl: Sabit Protez, Endodonti, Dahiliye, Hareketli Bölümlü Protez, Pedodonti, Oral Diagnoz, Dental Anestezi, Ortodonti Teorik, Ortodonti Pratik, Periodontoloji, Genel Cerrahi, Ağız Hastalıkları, Tam Protez, Ağız Hastalıkları Cerrahisi, Seçmeli Ders (Beden Eğitimi veya Güzel Sanatlar).
4. Sınıf Stajları: Fakülte kurulunun belirleyeceği esaslara göre Cerrahi, Protez, Tedavi, Periodontoloji, Ortodonti, Pedodonti, Oral Diagnoz ve Radyoloji Bilim dalında en az 4 hafta yapılır.
5. Yıl: Üst Çene Protezi, Ağız Hastalıkları Cerrahisi, Pedodonti, Diş Hekimliği Tarihi, Çene-yüz Cerrahisi, Psikiyatri, Halk Sağlığı, Dermatoloji, Göz Hastalıkları, Kulak-Burun-Boğaz, Nöroloji, Adli Tıp, Genel Seminer.
5. Sınıf Stajları: Fakülte Kurulunun belirleyeceği esaslara göre Cerrahi; en az 6 hafta, Protez; en az 6 hafta, Tedavi; en az 6 hafta, Periodontoloji; en az 3 hafta, Ortodonti; en az 3 hafta, Pedodonti; en az 3 hafta, Oral Diagnoz ve Radyoloji; en az 3 hafta Anabilim ve Bilim Dallarında yapılır.

Diş kaplama kuron kaplamalar neden yapılır ?

Diş kuron kaplamalar diş üzerine porselenden yapılmış kişiye özel olarak uygulanan estetik metaryallerin konulmasıdır. Kaplama yapılacak olan dişin üzerine kaplamanın oturtulması ve diğer dişlerle boy farkının olmaması için en az 1mm kadar kesilerek küçültülmesi gerekmektedir. Diş kaplamaların amacı dişi korumak, estetik ve güzel bir görünüş kazandırmak ve işlevselliğini arttırmaktır.

Hangi durumlarda kuron kaplamalar uygulanır ?

– Bölgede yeteri kadar diş desteği olmadığı durumlarda dolguları restore etmek için kullanılır

– Zayıf dişleri sağlamlaştırmak için kaplama yapılabilir

– Diş implantların üst bölümünü oluştururlar

– Kırılmış olan, sararmış olan, çürümüş olan ve estetik kaygısı oluşturan dişlerde kullanılabilmektedirler.

Etiketler:

istanbul kurye gönderimi

inci kurye

İnci Kurye daha hızlı ve ekonomik. İnci Kurye, metropol şehir gibi büyük kentlerin trafik yoğunluğunda otomobillerle ulaşımın zor olduğu noktalara hızlı moto kurye ekiplerince ulaşır ve gönderilerinizi tam zamanında teslim eder. İnci Kurye, size 7/24 hızlı ve ekonomik moto kurye hizmetini vermektedir.

Kuryeler Arabalı hızlı istanbul kurye, moto kurye, yaya kurye vb. gruplara ayrılır. Tüm kuryelik çeşitlerinin kendilerine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Arabalı kurye için en büyük avantaj ise büyük hacimdeki gönderilerin rahat bir şekilde ulaştırılmasıdır. Moto kurye ve yaya kurye büyük hacimli gönderilerin taşımacılığını yapamayacağı için arabalı hızlı kurye tercih edilir. Genellikle kargo tarzı arabalar tercih edilir. Aracın tarzı gönderinin büyüklüğüne göre belirlenir. Teslimat hava koşulları ve trafiğin durumu gibi sebeplerden dolayı çıkacak aksaklıkların saymazsak en kısa sürede teslim edilir. Kırılabilir ve değerli eşyalar bu şekilde daha sağlıklı bir şekilde ulaştırılabilir. Ücretleri ise diğer kuryelerin 4-5 katı civarındadır. Ayrıca ücret belirlenirken gönderinin ağırlığı ve hacmi gibi detaylar göz önünde bulundurulur. Gönderilmek istenen bölge ile gönderimin yapılacağı bölge arasındaki farka göre bir hesap yapılır. Tüm bunlar doğrultusunda belirli bir ücret belirlenir.

Kuryenin Görevleri Nelerdir?
Bir yerden bir yere paket taşıma görevi verilen, belli şartları sağlayarak bu tür işlerde gerek yaya, gerek motosikletle, gerekse de arabayla çalışan kişi ya da kişilere hızlı istanbul kurye adı verilmektedir. Bir kişinin kurye olabilmesi için öncelikle belli başlı şartları sağlaması gerekmektedir. Bu şartlar aşağıda maddelerle yer almaktadır:

ACİL KURYE
Acil kurye denince çoğumuzun aklına gelen ilk şey; kurye firmasına teslim edilen bir gönderinin, teslimat noktasına olabilenin en hızlı vaktinde ulaşması gelir. Tam olarak böyledir. Acil kuryeye hayatımızın her anında ihtiyacımız olabilir. Acil kuryeler, genelde trafiğin çok yoğun olduğu saatlerde çok fazla yağış olan zamanlarda firmaların kendi personellerini araçla göndermemekle birlikte kurye firmalarından acil bir şekilde kurye talebinde bulunmasıyla, kuryelerin hemen kaskını ve motor kıyafetini giydikten sonra yola koyulmasıyla işine başlar. Acil kuryecilik özellikle Türkiye’nin en yoğun büyükşehirlerinden biri olan İstanbul’da çalışanların hayatını bir adım daha kolaylaştırır. Firmalar, acil bir durumda kendi personelini göndermek yerine acil kurye kiralanır ve teslim edilecek evrakın veyahut bir hediyenin teslim edileceği noktaya en kısa süre içerisinde varacağı bilinir.

Etiketler:

Saman Nezlesi

Özellikle polen mevsiminde bazı alerjik reaksiyonlar baş gösterebilir. Bu alerjik reaksiyonlar çoğunlukla hapşırma, burun akıntısı, burun kaşıntısı, göz yaşartısı, göz kaşıntısı, göz batması, gibi rahatsızlıkları beraberinde getirir. Saman nezlesi dediğimiz rahatsızlıkta aynı şekilde meydana gelmektedir. Bu rahatsızlık dönemsel olarak sizi rahatsız ediyorsa İbrahim Saracoglu hocamızın tavsiye ettiği kür ile derhal kesilecektir.
Şimdi sizlere saman nezlesini, göz batması ve kaşıntısı, burun akıntısı, burun kaşıntısı gibi rahatsızlıkları geçirmek için gerekli kürü açıklıyoruz .
1-2 yaprak tere otunu tüketeceksiniz ve anında rahatsızlığınızı kesecektir. Polen mevsiminde hapşırma, akıntı gibi rahatsızlıkları 1-2 yaprak tere otu ile anında keseceksiniz.
Eğer tere otu bulamazsınız, 2-3 yemek kaşığı üzerlik tohumunu kaynatın ve buhusunu burnunuzdan soluyun. Kesinlikle içmeyiniz.
Yazımızı beğendiyseniz “Beğen” butonuna tıklayabilir, yada Facebook üzerinden paylaşabilir, tavsiye edebilirsiniz.

Etiketler: ,

Nasıl Doğal Saç Kremi

Kendi ev imalatı natürel saç kreminizi inşa etmek yalnızca saçınıza sıkı gelmekle kalmaz, uzunca vadede tasarruf etmenizi olanağı sağlar . Ticari olarak üretilen ürünlerin perakende maliyetleri, şişeye koyulanları düşünecek olursak, fahiştir. Bizzat saç kreminizi inşa ederek paranızı cebinizde, zor ve toksik kimyasallar da saçınızdan uzak tutun.

Malzemeler

Mayonez
Karbonat
Muz
Bitkisel yağ
Karıştırma kabı
Talimatlar

Katıştırma kabını yarısına civarı mayonez ile doldurun. Saçınızın uzunluğuna yönelik ölçüsü azaltın ya da çoğaltın. Omuzda civarı meydana gelen saçlar amaçlı yarısı yarıya olacak biçimde yapın. Hakikat mayonez kullanın, salata süslemede kullanılandan değil. Asidik nitelikleri ile saçınızda meydana gelen tortuyu söker.
Yarım muzu ezin ve mayonez karışımına ekleyin. Sizlere tuhaf gelebilir ancak muz saçınızı yumuşatacak malzemedir. Tercihe ilişkili olarak kavun ya da avakado kullanılabilir.
Bir yiyecek kaşığı bitkisel yağ ekleyin. Karışımı iyice karıştırın. Bitkisel yağ saçınızın işlem sonrasında parlamasını temin edecek mühim tek malzemedir. Yağ bununla birlikte kırık uçları onarır ve elektriklenmeye ilişkili kabarmaları engeller.
Bir yiyecek kaşığı karbonat katın. Karbonat derin ve gösterişli tek temizleyicidir ve olmazsa olmazıdır.
Saç kremini iyice karıştırın ve anında sürün. Gereken vaziyetlerde buzdolabında kısa müddetliğine muhafaza edilebilir.

Etiketler: , ,

Bitkisel Selülit Tedavisi

Selülit problemi bir çok bayanın karşılaştığı, aslında çözümünün çok kolay olduğu fakat problemi gizleyerek çözdükleri bir cilt problemidir. Bu makalemizde selülitlerden kaçmak yerine , bitkisel yöntemleri kullanarak çeşitli tedavi yollarından bahsedeceğiz. Bu bitkisel selülit tedavileri adından da anlaşıldığı gibi tamamen natürel ve evde bulunabilecek bitkisel malzemelerden yapılmaktadır. Dilerseniz şimdi tariflerimize ve malzemelerime geçelim,

Sirke Maskesi
1 bardak elma sirkesi
1 bardak su
1 adet limon
Nane ve Biberiye yağı
Tüm malzemeleri birbiri ile karıştırın. Nane ve biberiye yağını göz kararı ekleyebilirsiniz. Bu karışımı daha sonra selülitlerinizin olduğu bölgeye sürünüz. Şayet yapabiliyorsanız stres ile bu bölgeyi sarınız. Bu şekilde karışımın tesiri daha derinleyici olacaktır. Bu şekilde yaklaşık 30 dakika süre ile bekleyin. Sonrasında yıkanabilir ve nemlendirici krem sürebilirsiniz.

Beyaz Kil Maskesi

1 paket kili suyla karıştırdıktan sonra hepsinden 1 çay kaşığı limon, portakal, mandalina sularından rastgele birisini bu karışımın içerisine ekleyin. Sonrasında 2 yemek kaşığı tarçın ekleyerek karışımımızı tamamlıyoruz. Hazırlamış olduğumuz bu karışımı selülitin olduğu bölgeye uygulayarak 30 dakika süre ile bekletin.
Yağ Maskesi

1 çay bardağı zeytinyağı
1çay kaşığı limon yağı
1 çay kaşığı damla lavanta yağı
Tüm malzemeleri birbiri ile iyice karıştırın.Karışımı selülitli bölgeye uygulayın. Yaklaşık olarak 30 dk süre ile beklettikten sonra yıkayın. Sonrasında nemlendirici krem kullanabilirsiniz.

Bitkisel Selülit Kürleri

Bu anlatacağımız bitkisel kürler ile selülitlerinizinden kurtulamanız o kadar da zor değil. Şimdi ilk bitkisel kürümüze geçelim.

1.Bitkisel Kür

Kırlangıç otunu ve sarmaşık bitkisinin yapraklarını yaklaşık olarak 20 dk süre ile kaynamış olan suyun içerisine atılarak kaynamasına devam edilir. Sonrasında süzülerek elde edilen bitki posasını yulaf unu ile karıştırılır. Bir miktarda susam yağı ilave edilerek iyice karıştırılır. Sonrasında hazırlanan karışım selülitli bölgelere masaj yaparak uygulanır. 30 dakika süre bekledikten sonra yıkayınız.

Etiketler: , ,
adana masaj salonu kütahya vişne fidanı