şifalı bitkiler

Kabızlığa karşı taze portakal yaprağı kürü

Taze portakal yaprağı
Kronik kabızlık şikâyetine karşı portakal yaprağı iyi bir çözümdür. Kabızlığa karşı kullanılacak meydana gelen portakal yapraklarının mutlaka taze ve yeşil olması gerekir. Kurutulmuş portakal yaprakları amaca uygun değildir. Portakal yaprağında bulunan hidroksiprolin ve luteolin beta rutinosit etkin maddeleri sindirim sisteminin perisaltik hareketlerini uyararak, kabızlığın ortadan kalkmasında mükemmel bir destekleyicidir.
Kabızlığa karşı taze portakal yaprağı kürü
Yaklaşık 150 ml (bir su bardağı) suda yedi-sekiz adet taze portakal yaprağını 10-12 dakika kısık ateşte kaynatınız. Kaynama müddeti tamamlandıktan sonra ocaktan indiriniz ve ılımasını bekleyiniz. Ilıdıktan sonra kahvaltıdan en erken bir saat sonra içilir. Dört gün boyunca günde bir kez içilir ve kür sonlandırılır. İhtiyaca göre kür tekrar edilebilir.

Değerli okuyucu, bugün sizlere kış mevsiminin en önde gelen meyvesi portakaldan bahsetmek talep ediyorum. Akdeniz bölgesinin bu ünlü meyvesinin otuza yakın cinsi vardır. Suyunu hafif çekmiş, kalın kabuklu, yumurta şeklinde , iri, yafa portakalıdır. Ne acıdır ki, nihai birkaç yıldan beri pazarlarda yafa portakalını bulmak mümkün değil . Belki, sizin de dikkatinizi çekmiştir, bilhassa nihai iki kış mevsiminde cinslerini ve tadını yadırgadığınız portakal cinslerini görmektesiniz… Belki de kendini kendinize sormuşsunuzdur, bunlar da nereden çıktı, nerede o eski portakallar diye…
Akdeniz bölgesinde nihai 20-25 sene içerisinde binlerce dönüm narenciye bahçesi yok oldu . Mersin, Antalya illerinde yüzlerce dönüm narenciye bahçelerinin üzerinde mahalleler kuruldu . Akdeniz sahil şeridinde binlerce dönüm narenciye bahçesi yok edilerek yerine yazlık konutlar ve tatil köyleri kuruldu . Çocukluk ve gençlik yıllarımdan anımsıyorum, milletin efendileri sırtlarında çuvallarda toprak taşıyarak yarı kayalık arazilerde üç-beş dönümlük narenciye bahçeleri kurmuşlardı. Omuzlarında su taşıyarak bu küçük bahçeleri yetiştirdiler. O bahçeler çoktan yok oldu .

Susuz kalan bitkinin çığlığı
Sahil şeridinde halen susuzluğa terk edilmiş yüzlerce dönüm narenciye bahçesi var. Nasıl olsa arazi kıymetli , gerisi önemli değil. Susuz kalan bir bitkinin çığlığını ve inlemesini, asistan olarak çalıştığım yıllarda , Graz Teknik Üniversitesi, Mikrobiyoloji ve Biyoteknoloji Enstitüsü’nde, kurduğumuz düzenekle öğrencilere gösterirdik. Öğrencilerden gelen tepki üzerine deneyi kaldırdık.
Artık, Güney sahillerine gitmiyorum. Halen yüzlerce dönüm ekili narenciye bahçesi ölüme terk edilmiş . Yazın sıcağında nasıl kavrulduklarını, kuruduklarını görmemek, yüreğimde onların çığlıklarını yaşamamak adına güneye gitmiyorum. Gitmesem de o çığlıkları hissediyorum. Şimdilerde biraz yağmur alıyorlar, acım daha az.

Portakal suyu aç karnına halsizlik yapar
Taze sıkılmış portakal suyu her zaman içilmemelidir. Sabahları aç karına içilen portakal suyu halsizlik yapar, gün içerisinde yorgunluğa sebep olur . Şayet, sabah aç karnına içmeyi alışkanlık haline getirirseniz, öğleye doğru başlayan hafif baş dönmeleri yaşayabilirsiniz. Akşam içildiği taktirde, büyük bir ihtimalle geceyi uykusuz geçirmenize sebep olabilir . Taze sıkılmış portakal suyu, kahvaltı arasında veya sonrasında günde bir bardak içilmelidir. Sivilce ve akne şikâyeti olanların portakal suyundan uzak durmalarını öneririm. Sivilce ve akneleri azdırır. Üst dudak ile alt dudağın birleştiği her iki kenar bölgesinde kapanmak bilmeyen ilithaplı yırtık var ise, portakal tüketiminden veya taze sıkılmış suyundan kesinlikle uzak durulması gerekir.

Taze portakal yaprağı
Kronik kabızlık şikâyetine karşı portakal yaprağı iyi bir çözümdür. Kabızlığa karşı kullanılacak meydana gelen portakal yapraklarının mutlaka taze ve yeşil olması gerekir. Kurutulmuş portakal yaprakları amaca uygun değildir. Portakal yaprağında bulunan hidroksiprolin ve luteolin beta rutinosit etkin maddeleri sindirim sisteminin perisaltik hareketlerini uyararak, kabızlığın ortadan kalkmasında mükemmel bir destekleyicidir.

Kabızlığa karşı taze portakal yaprağı
Yaklaşık 150 ml (bir su bardağı) suda yedi-sekiz adet taze portakal yaprağını 10-12 dakika kısık ateşte kaynatınız. Kaynama müddeti tamamlandıktan sonra ocaktan indiriniz ve ılımasını bekleyiniz. Ilıdıktan sonra kahvaltıdan en erken bir saat sonra içilir. Dört gün boyunca günde bir kez içilir ve kür sonlandırılır. İhtiyaca göre kür tekrar edilebilir.

Etiketler: , ,

Alaçatı’nın En Güzel Oteli – Beldede Nerede Kalınır?

 

Alaçatı’nın En Güzel Oteli – Beldede Nerede Kalınır?

Deniz, kum, güneş… Alaçatı sizi bekliyor… Alaçatı’nın en güzel oteli hangisi, Alaçatı’da nerede kalınır, en ünlü Alaçatı otel hangileri? Bu soruların cevabı sayfamızda!

İzmir’in incisi olan Çeşme’nin en güzel tatil beldelerinden Alaçatı her yaz yerli ve yabancı binlerce turisti ağırlıyor. Bu nedenle Alaçatı otelleri de her geçen yıl hizmetlerini daha kaliteli hale getirerek konuklarının memnuniyetini hedefliyor. Beldeye ilk kez gelecek olanlar ise en çok Alaçatı’da nerede kalınır?, sorusuna cevap arıyorlar. Biz de sizlere bu makalemizde sorunuzun yanıtını vermeye çalışacağız.

alaçatı otel

Özellikle yaz tatillerinin yoğun geçtiği Alaçatı, butik otelleri ve şirin pansiyonları ile masalsı konaklamaların adresi oluyor. Ayrıca dileyen tatilciler kamp alanlarında, karavan konaklama merkezlerinde konaklayabiliyorlar. Ancak tatilin tadı elbette küçük butik otellerde daha iyi yaşanıyor. Alaçatı’da nerede kalınır kararsızlığını yaşayanlara tatil firmaları ve oteller rehber oluyor.

Alaçatı’nın en iyi oteli olma konusunda birbirleriyle yarışan tesisler fiyatlarını da belirli kriterlere göre belirliyorlar.

 

Alaçatı’da Lüks Oteller

Alaçatı otelleri lüks standardına girmeyen konaklama tesislerinden oluşmakta. Ortalama 12 – 30 oda kapasiteli olan işletmeler lüks sayılabilecek havuz, Türk hamamı ve sauna hizmetleri sunmaktalar. Alaçatı’nın en iyi oteli lüks olanlardır demek doğru olmasa da bu mekanlar her zaman iyi hizmet vermektedirler diyebiliriz.

alaçatı otel

Alaçatı lüks oteller yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin akınına uğradıkları için erkenden rezervasyonunuzu yaptırmanızda yarar var.

 

Alaçatı’da 5 Yıldızlı Oteller

Alaçatı’da 5 yıldızlı otel bulunmuyor. Bu küçük beldede tesisler oldukça mütevazi ancak her ihtiyacınızı karşılayacak donanıma sahip. Alaçatı otelleri butik hizmetleri sayesinde kaliteli ve mütevazi zamanlar sunuyorlar.

Alaçatı Butik Oteller

Alaçatı butik otelleri ile biliniyor. Sayısı 100’ü bulan Alaçatı butik oteller, konuklarını ağırlamakta birbiriyle yarışıyor diyebiliriz. 9 – 30 odalı olan butik oteller genellikle açık büfe kahvaltı hizmeti sunuyorlar. Restoranlarında Ege’nin en güzel yemekleri hazırlanırken kafelerinde bölgeye gelen bütün tatilcileri ağırlayabiliyorlar. Alaçatı butik oteller içinde taş evler farklı dekorasyonları ile dikkat çekiyor.

Alaçatı’da Havuzlu Oteller

Butik otellerin çoğunda havuz bulunuyor aslında. Ancak plaja yakın konumda olanlarda bu hizmeti bulmak mümkün değil. Şezlong ve şemsiye sunulmasına ek olarak, çevresinde kokteyl ve nişan gibi organizasyonlar da düzenleniyor. Alaçatı havuzlu otel konforunu da sunuyor.

alaçatı otel

Alaçatı’da Pansiyonlar

Alaçatı pansiyonları yine eski Rum evlerinin restorasyonu ile oluşturulmuş. Az sayıda odaları ile daha özel konaklamalara da imkan sağlayan tesisler ekonomik olması nedeniyle de tercih ediliyor.
Siz de kendi ihtiyaçlarınıza göre Alaçatı’nın farklı tesislerinde konaklayabilirsiniz. Ekonomik olsun diyorsanız pansiyonlar, ailecek kalmak istiyorsanız büyük oteller, beldenin atmosferini yaşamak istiyorsanız butik oteller tercihiniz olmalı. Alaçatı oteller her bütçeye göre hizmetleri ile sizi bekliyor.

Alaçatı otelleri ulaşımı için nasıl gidilir veya otel konumları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

alaçatı otel

Alaçatı Otel Yetkili Satış Acentası Tatil Home

Adres: Kartaltepe Mh. İncirli Cd. Alpay İzer Sok.No:4 Bakırköy – İstanbul

Rezervasyon Tel: 0212 572 64 65

Çağrı Merkezi: 444 33 98 (08:00 – 20:00)

Fax: 0212 660 69 50

Mail: info@alacatiotel.com.tr

Daha ayrıntılı bilgi için sitemizi ziyaret ediniz www.alacatiotel.com.tr

 

Etiketler:

Telefon Dinleme Cihazı Önemli İşlerde Kullanılır

casus telefonToplum olarak teknolojiyi sık sık takip etmekle kalmayıp aynı zamanda teknoloji ile yatıp kalkmaktayız. Bu kadar çok teknolojiye hayran olmak aslında bir noktada pek de iyi değil ama faydaları düşünüldükçe bu cihazların kullanımı daha cazip gelmektedir. Birçoğumuzun evinde, akıllı televizyonlar, bilgisayarlar, tabletler ve cep telefonları gibi onlarca çeşit ürün piyasaya çıkmaktadır. Bizlerde elimizde bulunan cihazları sürekli yenisi çıktığında değişim yapmak zorunda kalırız. Çünkü yeni piyasaya çıkmış bütün cihazlar yenilenerek ve teknolojinin son versiyonu programlar kullanarak üretiliyor ve bize sunuluyorlar. Bizlerde toplum olarak elektronik alanda da rekabet içinde olarak en gelişmiş cihazı alıp kullanmaktayız. Bu cihazlardan en önemliler arasında olanı telefon dinleme cihazı her konuda kendini yenileyerek büyük beğeni toplamıştır. Gelişen teknolojiye en çok ayak uyduran kişiler yeni nesil gençliktir. Genç jenerasyon öyle çok ilgi göstermeye başladı ki artık önü alınmaz duruma gelmiştir. Sürekli elinde bir akıllı cep telefonu ile oyunlar oynamakta, müzik dinlemekte ve sosyal medya üzerinden paylaşımlar yapmada ve güncel olayları takip etmektedir.
Akıllı cep telefonların gençliği esir aldığı günümüzde, çocuklarımızın da bu konuda oldukça aktif olduğunu görmekteyiz. Çocuklarımız her konuda aktifler. Çünkü gençliğin verdiği heyecandan dolayı sürekli farklı arayışlar içinde olmaktadırlar ve bu durum hiç gözümüzden kaçmaz. Gençliğin ve ergenlik döneminin etkileri sonucu çocuğumuzu takip etmek konusunda çoğu zaman zorluk çekmekteyiz. Çünkü içinde bulunduğu dönem itibariyle hiçbir şey söylenemiyor. Çocuğum o yaptığın şey yanlış bile dedirtmiyorlar. Bütün bunlardan dolayı çocuğumuzu içerde ve dışarıda sağlıklı bir şekilde takip etmek için bir telefon dinleme cihazı ile rahat bir nefes alabiliriz. Bu cihaz sayesinde 7/24 gözetim altında olarak her türlü sıkıntılardan korumuş oluruz.

Etiketler:

Argan Yağının Saça ve Cilde Faydaları

Argan-yağı-saç-ve-cilt-bakımında-yaygın-olarak-kullanılırGenellikle argan yağı Fas’taki yerli argan ağacı çekirdeklerinden çıkarılan organik bir üründür. Sıvı altın olarak da adlandırılır. Dünya geneline bakılırsa birçok ünlü için popüler bir kozmetik seçimidir. Özellikle saç ve cilt için yararlı olan yağ asitleri ve vitamin içeren besin kaynakları bakımından son derece zengindir. Herkes kendi vücudu için argan yağı kullanabilir. En yaygın kullanımlarından bazıları aşağıda yer almaktadır.

  1. Cilt Nemlendirici

Argan yağının faydaları arasında cilt nemlendirici olarak kullanılması ön plandadır. Yüksek E vitamini ve yağ asidi içeriği ile argan yağı cilde doğal bir destek vermek için ideal bir üründür. Cilt yağı kolayca emer ve hasarlara karşı koruma sağlar.Yüz ve boyun da dahil olmak üzere tüm vücutta kullanımı kolaydır.

  1. Saç Kremi

Argan yağı saçı yumuşak ipeksi ve parlak yapmak için kullanılır. İdeal saç kremi yapısı ile özellikle kıvırcık saçlardaki bukleleri belirgin yapar. Saçınıza argan yağı kullanmak son derece kolaydır.

  1. Şık ve Parlak Şekillendirici

Saça parlaklık vermek ve bukleleri belirginleştirmek argan yağının görevlerinden biridir. Yaygın bir stil maddesi olarak kullanılır. Saça şekil vermeyi kolaylaştırır ve saçı parlak gösterir. Saça sürdükten sonra elinizle şekil verdiğinizde şekil kalıcı olacaktır.

  1. Anti-Aging

Etkili bir nemlendirici olarak argan yağı hareket eder ama aynı zamanda cilde parlaklık vererek genç kırışıklıkların görünürlüğünü azaltabilir. Anti-oksidan etkisi argan yağının ideal bir anti-aging ürün yapar. Cilde elastikiyetini geri verir, dolgun ve yumuşak cilt hissi bırakır.

En belirgin anti-aging etkisi için argan yağı yatmadan önce uygulamalısınız. Birkaç damla ile cilde masaj yapıp uyursanız gece boyu cildinizi yenilemeye çalışacaktır.

  1. Kuru Cilt

Kuru cilt üzerinde lapa lapa argan yağı bırakarak cildi tamir edebilirsiniz. Argan yağı E vitamini ve yağ asitleri ile hasarlı cildi onarır ve daha fazla kuruluk ile tahrişe önleyerek cildi parlatır.

  1. Akne

Birçok yağ ve nemlendiriciler akne gibi cilt hastalıklarını arttırabilir ama argan yağı aslında etkilenen cildi yatıştırır ve iyileşmeyi hızlandırır. Akne genellikle yağlı ciltler sonucunda oluşur. Argan yağı yağlı olmayan olduğu için, doğal nem sağlayarak derinin dengelenmesi için yardımcı olur. Argan yağı aynı zamanda hasarlı cilt hücrelerini iyileşmek ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı anti-oksidanlar içerir.

Cilt temizlendikten sonra cilt üzerine sürülen argan yağı yavaşça ovulur ve etkisi için birkaç gün beklemek gerekir.

Argan yağı antioksidanları ile genellikle tahriş olan ciltteki çatlakları dolduran, cildi nemlendiren, koruyan, yenileyen yapıdadır. Faydalarizararlari.com da bu yağın özelliklerini insanlarla paylaşmaktadır. Hasarlı ve hatta yanmış ciltlerde kullanılabilen yağ eğer gerçek argan ağacından elde edilmişse yaraları hemen iyileştirecektir. Doğanın mucizevi ürünü olan bu yağ herkesin evinde bulunmalıdır. Ancak sertifikalı olanları almaya özen göstermeyi unutmamalısınız.

Etiketler:
adana masaj salonu kütahya vişne fidanı