şifalı bitkiler

Çocuklarda göz sulanması

Çocuklarda göz sulanması
Çocuklarda göz sulanması sık sık sık görülen göz problemlerinden biridir. Başka sebeplere ilişkili meydana iştirak eden, iyileştirme edilmediğinde enfeksiyonlara ne sebeple meydana iştirak eden göz sulanması konusunda Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları uzmanı Bilinçli. Dr. Ferda Çiftçi soruları yanıtlıyor.

Hangi durumlarda çocukların gözleri sulanabilir?

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı, göz kapaklarındaki bozukluklar, göz tansiyonu rahatsızlığı, popüler çizilme veya başka cisim kaçması sulanma ile bulgular gösterebilir.

Ne yapılması gerekir?

Kapak düzeni bozuk meydana iştirak eden çocuklarda irritasyon göze zarar veriyor ise erken iyileştirme edilmesi gerekiyor. Cerrahi tedaviyle kapak düzeltilip problem giderilir. Bir öbür neden , doğumsal gözyaşı kanalı tıkanıklığıdır.

Gözyaşı bezi yeteri civarı imalat yaptığı halde kanal tıkalı ise gözyaşı yüze doğru akar. Yepyeni doğan çocuklarda gözyaşının buruna aktığı kanallar kapalı olabilmektedir. Genellikle bir kaç ayda bu kanallar spontane açılırlar.

Erken dönemde ( ilk 12 ay) masaj yapılarak , enfeksiyon olduğunda ise antibiyotik damlalar ile iyileştirme sağlanabilir. İhmal edilmiş ve / veya yeteri civarı iyileştirme yapılmamış hasta olanlarda bir bir sürü kez enfeksiyon gözün öbür bölgelerini etkileyebilir.

Bu durumda ve 1 yaşına civarı devam eden sulanmalarda kanala sondalama uygulanmalıdır. Benzer zamanda kanala silikon tüp uygulanabilir.

İlaç kullanımının kanal açma işleminde yeri nedir?

Kanal tıkanıklığı sebebiyle sık sık enfeksiyon meydana iştirak eden çocuklarda bir bir sürü kez antibiyotik kullanmak çözüm değildir. 1 yaşında kanal açılmaz ve bekletilirse tatbik edilen ameliyatın başarı şansı azalır.

Başka hangi durumlarda çocuğun gözleri sulanır?

Bazen bebeklerde kistik oluşum ile beraber kanal tıkalı olabilmektedir, bu durumda hiç beklemeden sondalama yaparak kanalı açmak gerekir.

Ayrıca doğumsal glokom (göz tansiyonu), sulanmaya sebep olur . Gözü çizilen veya başka cisim kaçan çocuklarda da sulanma mühim bir belirtidir. Tüm bu tablolar ivedi iyileştirme gerektirir.

Etiketler: ,
Genel
adana masaj salonu kütahya vişne fidanı