şifalı bitkiler

İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar Yolu Enfeksiyonu
İdrar yolu enfeksiyonunun en bir sürü görülen belirtisi, idrar sırasında ve ardından meydana çıkan yanma hissidir. Yanma hissi hafif olabilmektedir veya ağrıyla birlikte görülebilir.

İdrar yolu enfeksiyonunun öbür belirtileri; sık idrara çıkış (veya idrara çıkış talebi), karnın aşağı bölümünde huzursuzluk ve şişlik hissi , bulanık ve zor kokulu idrardır.

Bunlara ayrıyeten bayanlarda pelvik alanda, erkeklerde ise rektum kısmında ağrılar görülebilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?
İdrar yolu enfeksiyonu çoğunlukla ( tüm idrar yolu enfeksiyonlarının tahmini %95’i), idrar yolundan mesaneye civarı ulaşan bakterilerin (çoğunlukla E.Coli bakterisi) neden olduğu bir enfeksiyondur.

Enfeksiyonun yalnızca mesanede görülmesine “sistit” adı verilir. Fakat , idrar yolu enfeksiyonu bazen üriner sisteme ilişkili böbrekleri ve üst idrar kanalını etkileyebilir.

Eğer enfeksiyon böbreklere ve üst idrar kanalına yayılırsa bu hale “piyelonefrit” denilir. Aşağı idrar yolu enfeksiyonu yolu meydana iştirak eden sistit, üst idrar yolu enfeksiyonu meydana iştirak eden piyelonefrite göre ek olarak az risk taşır.

İdrar yolu enfeskyionu bayanlarda ek olarak sık sık görülen ve bir ek olarak eden bir sıhhat sorunudur. Bunun sebebi, bayanlarda idrarı mesaneden dışarı taşıyan kanalın erkeklere göre ek olarak az olmasıdır.

Ayrıca menopozla birlikte düşen östrojen düzeyi idrar yolunun astarını inceltir ve bölge bakteriyel enfeksiyonlara karşın hassaslaşır.

Hamilelik, idrar yolu enfeksiyonu riskini arttıran bir durum değildir fakat , bu dönemde meydana gelen enfeksiyonlar ek olarak pratik yayılabilir ve anneye, buna bağlı olarak fetüse zarar verebilir. Bu sebeple hamilelik çağında idrar yolu enfeksiyonu belirtileri yaşıyorsanız zaman kaybetmeden doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Etiketler: ,
Genel

Apandisit Belirtileri

Apandisit Belirtileri
Apandisit bulguları aralarında en yaygın olarak görüleni karın kısmında meydana gelen ağrılardır. Ağrı, göbek deliği çevresinden başlar ve karnın sağ aşağı kısmında yoğunlaşır.

Karnın çapında “donuk” bir ağrı, karnın sağ aşağı bölümünde ise keskin ve kuvvetli ağrılar oluşabilir.

Ağrıya istifra (istifra (istifra (kusma))), mide bulantısı, ateş, kabızlık ya da ishal, gaz problemi ve sırt ağrısı benzeri öbür belirtilerde eşlik edebilir ancak , ağrı dışında görülen bu bulgular her kişide meydana çıkmayabilir.

Apandis patlaması hayatı tehdit eden, ciddi bir sıhhat problemi meydana geldiği amaçlı bu alanda bulunan ağrılara uyarı edilmeli ve şiddetini arttıran, uzunca süre süren ağrılar amaçlı bir sıhhat kuruluşuna gidilerek gereken muayene yaptırılmalıdır.

Apandisit Nedir?

Apandisit kısacası “apandis”in iltihaplanmasıdır.

Kalın bağırsağa ilişkili bir tüp halinde ve tahmini 10 cm uzunluğundaki bu doku iltihaplandığında, kalın bağırsağın bu bölümü tıkanabilir.

Apandis patladığında ise iltihaplı sıvı/akışkan karın boşluğuna akar ve kısa zamanda gereken tedbirler alınmazsa karın zarı iltihabına sokak açar.

Karın zarının iltihaplanması ise temin müdahale edilmezse temin yaşamsal tehlike yaratır.

Apandisit Bulguları Ne Türlü Anlaşılır?

Apandisit bulguları, en azından önce aşamalarda görülen bulgular gaz, pek yiyecek sonrasında meydana gelen ağrılar, böbrek ya da karın kısmında bulunan öbür organların ağrılarıyla karıştırılabilir.

Yaşadığınız belirtilerin apandisit nedeniyle olup olmadığını evde uygulayabileceğiniz aşağıdaki yöntemlerle anlayabilirsiniz.

Etiketler: ,
Genel
adana masaj salonu kütahya vişne fidanı