şifalı bitkiler

Gizli kalp hakkında

Acıbadem Adana Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Batur, halk arasında ‘gizli kalp’ teriminin önceden bilinen bir yakınması veya hastalığı olmayan kişilerin ani ölümüne yol açan durumu ifade etmek için kullanıldığını belirterek, “Aslında gizli kalp diye bir şey yoktur, kalp yönünden iyi bir tetkik ve muayenesi yapılmamış kişi vardır” dedi

Ellerinde net veriler olmamakla beraber ülkemizde de her yıl yaklaşık 65 bin kişinin ani kalp ölümü sonucu hayatını kaybettiğini belirten Prof. Dr. Batur, “Aslında gizli kalp diye bir şey yoktur, kalp yönünden iyi bir tetkik ve muayenesi yapılmamış kişi vardır. Biz gerçekte bu duruma neyin sebep olduğunu rahatlıkla tespit edebilmekteyiz. Kalp krizi, kalp kası hastalıkları, bazı kapak hastalıkları, doğumsal kalp hastalıkları ve kalbin elektrik sisteminde sorunlara yol açan bazı durumlar bahsettiğimiz ölümlere yol açmaktadır” dedi.
Bazen kalp hastalıklarının daha önce hiçbir belirti vermeden aniden ortaya çıkarak ölüme sebep olabildiğini kaydeden Prof. Dr. Batur, “İnsanlar da genellikle önemli bir yakınması olmadan doktora gitmeyi sevmezler. Buradaki en büyük sıkıntı da budur. Çünkü ön belirti vermeyen kalp hastalığının ilk belirtisi bazen ölüm olmakta. Dolayısıyla bu ani ölümlerin çoğu aslında doktor kontrolüne gitmemiş kişilerdir” diye konuştu.
Normalde tıp endüstrisinin en çok kalp-damar hastalıkları konusunda çalıştığını ve olumlu sonuçlar ürettiğini vurgulayarak ellerinde etkin ilaçların ve gerek cerrahi gerekse cerrahi dışı imkanların olduğunu söyleyen Batur, şöyle devam etti:

“Bazen ölüme yol açabilecek ciddi ritim sorunları olan hastaların önemli bir kısmını elektro fizyoloji denen tetkikle teşhis edip ameliyatsız tedavisini yapabiliyoruz. Ayrıca bazı durumlarda hastaların kalbi durduğunda elektrik ile tedavi edebilen şok pilleri takarak gündelik hayatlarına döndürebiliyoruz.”

Toplumdaki tüm bireyleri tek tek muayene etmenin mümkün olamayacağını söyleyen Prof. Dr. Batur, “Bizlerin belirlediği risk grupları var. Örneğin, diyabetliler, ailesinde 55 yaş altı kalp-damar hastalığı olanlar, yüksek tansiyonu olanlar, sigara kullananlar, aşırı şişman kişiler bu gruplar içerisindedirler. Yine ailesinde erken yaşta ölüm öyküsü olanlar, kokain, bonzai gibi madde kullananlar risk altındadırlar. Yine önemle belirtmek gerekir ki, çocuklarını ya da yakın akrabalarını genç yaşta ani olarak kaybetmiş kişiler diğer çocuklarını ve kendilerini doğumsal bazı hastalıklar yönünden araştırmalıdırlar. Son olarak sporcular, özellikle de profesyonel sporcular da ani kalp ölümüne yol açabilecek hastalıklar açısından risk faktörlerine bakılmaksızın araştırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Aşk için bunlar gerekli

arkadas

Çıkardığı ‘Beden Aklıyla Zayıfla’ adlı kitabıyla dikkatleri üzerine çeken Dr. Fevzi Özgönül, “14 Şubat Sevgililer Gününde; Aşkınızı ateşlemek için yapmanız gereken tek şey, aşk tanrısı Eros’un okunun size ve sevdiğinize saplanmasını beklemek yerine, aşk hormonu olan oksitosin seviyenizi arttırmaktır.” dedi.

Dr. Fevzi Özgönül, “Aşık birisi mutludur, gelecekten umutludur, kendisine güveni vardır ve sosyaldir. Ertesi gün uyandığında hala aşıktır. Aşk hormonu olarak bilinen beynin hipotalamus diye adlandırılan bölgesinden salınan oksitosin kişide; öz güveni arttırır, böylece fazla kilolu bile olsanız bunun bir önemi olmadığını düşünüp kendinizle barışık olursunuz. Oksitosin düzeyi arttıkça sosyal ortamlarda rahat hareket edemeyen ve sıkılan kişilerde sosyalleşme yetenekleri artar.Özellikle erkeklerde sevdiğine karşı sadakati arttırır.Koruyucu güdüleri harekete geçirir. Oksitosin stresi azaltır. Cinsel uyarılmayı arttırır. Oksitosin düzeyi arttıkça, sevdiği kişiyi, başkalarından daha çekici bulmaya başlar. Aşık kişilerin ağrı eşiği yüksektir ve kolay kolay ağrı hissetmezler.Gece uykularında düzelme ve daha dinç güne başlamayı sağlar.” diye konuştu.

OKSİTOSİN SEVİYEMİZİ NASIL ARTTIRIRIZ?

KUCAKLAŞIN : En kolay yol birbirine sarılmaktır. Sarılmak ve kucaklaşmak birbirini seven her iki kişide de oksitosin seviyesinde anlamlı yükselmelere eden olur.

HAYAL KURUN:Birlikte gelecek için hayal kurmaya çalışın, gelecek için ne kadar çok hayal kurarsanız birbirinize olan aşkını o derece alevlenecektir.

BOL BOL GEZİ ve EĞLENİN: Sevdiğiniz ile birlikte partilere katılın, orada dans edin, zıplayın, enerjinizi tüketmek için elinizden geldiğince fiziksel aktivite yapın bu her iki tarafta da oksitosin düzeyini en üst seviyeye çıkaracaktır.

BİRLİKTE SPOR YAPIN veya EL ELE Dolaşın: Oksitosin seviyenizi arttırmak istiyorsanız, sevdiğiniz kişi ile el ele uzun yürüyüşler yapmalısınız veya bir spor merkezinde birlikte spor yapın. Bu da her iki tarafın oksitosin seviyesini arttıracaktır.

MASAJ YAPTIRIN: Masaj yaptırmak ta oksitosin seviyenizi arttırmanın bir yoludur.
Şimdi gelelim aşkı besleyecek yiyeceklere.Sevgililer gününde ne yemeliyiz? Sevdiğimize ne yedirmeliyiz?
Dr.Özgönül’e göre ; Sevgide temas ve yakınlaşma çok önemli olduğu için , gece yemek masanızı çok küçük bir masa seçmeye özen gösterin, böylece sevdiğinize çok daha yakın olacaksınız.Yemeklerde afrodizyak etki yaratmak için köriyi kullanın.Köri soslu bir tavuk veya et yemeği iyi bir seçenek olacaktır. Yanına sebzeler içerisinde afrodizyak etkisi kuvvetli olan zeytinyağlı bir kereviz de çok yakışacaktır.Ekmek yerine yiyebileceğiniz bir cevizin de afrodizyak etkisi kuvvetlidir.Meyvelerden de özelikle muz ve çileğin etkisini unutmamalıyız.Kuşkonmaz da çorba veya meze olarak sofradaki yerini almalıdır. Son olarak da tarçının afrodizyak etkisinden yararlanmak için bir muhallebi sofraya eklenebilir.
Aslında siz siz olun sevdiğiniz ve sizi seven birisini bulduğunuzda ona sıkı sıkı sarılmayı ve onunla eğlenmeyi hiç ihmal etmeyin, böyle yaparsanız zaten doğal olan oksitosin görevini fazlasıyla yapacaktır.

Etiketler:

sağlıklı bir cilt için

kuru-cilt-maskesi-150x150İşte ufak ama çok etkili ipuçlarıyla gelen gerçek güzelliğin sırları.

1-Genel yüz temizliğinde kullanılan maskelerden peeling etkisine sahip olanlar, bu sayede ölü hücreleri ortadan kaldırarak, temizlik sağlıyor

2-Yüzünüzü tazyikli su ile yıkayın. Bu şekilde yapılacak duş, ofislerin yol açtığı cilt stresinizi azaltır.

3-Artık cilt bakım ürünlerinde de rastlayabildiğimiz C vitamini, kan dolaşımını hareketlendirdiğinden, bu tip ürünleri tercih edin.

4-Ayak parmak uçları, yüzünüze sinyal gönderir. Alnınızda oluşacak kırışıklıkları önlemek için ayak parmaklarınızın üst kısmına düzenli aralıklarla bastırın.

5-Cildinizi nemlendirin. Yeni çıkan nemlendiriciler gün boyu etkiye sahip. Bitki özlü olanlar ise cildi aktif hale getirip üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturmasını sağlıyor.

Uyku önemli
6-Yüzünüzü haftada iki defa kremleyerek 5 dakikalık masaj uygulayın. Bunun için, parmaklarınızı kullanarak oval hareketlerle çeneden yanaklara, alnın ortasından dışa doğru, burun yanlarından alnın ortasına doğru inip çıkarak masaj yapın. Ağzınızın çevresini, yukarı doğru hareketlerle ovun.

7-Gece saat 1’den önce yatmaya özen gösterin. Bedenimiz özellikle ilk uyku saatlerinden gece yarısına doğru büyüme hormonları üretir. Bu hormonlar hücre yenilenmesini hareketlendirir.

8-Kremlerin içindeki enzimlerin faydalarını biliyor musunuz? Biyoteknolojik yöntemler taklit edilerek üretilen minik protein molekülleri, ileri yaşta, insanların cildindeki dolaşım sistemini aktif hale getirip ciltleri koruyucu hücreleri güçlendirir.

9-Koku kompresleri cilt ve duyuları canlandırır. Dörder damla limon ve selvi ağacı özünü ve iki damla ardıç yağını, iki litre kaynar su içine koyun.

10-Özel yüz havlunuzu bu karışımın içine daldırın ve yüzünüze örtün. E vitaminin bulunduğu kremler hücrelerin gerilimini azaltır. Ultraviyole ışınlarının, atık gazların, nikotinin oluşturduğu saldırgan serbest radikaller cildin zamanından önce yaşlanmasına neden olur. E vitamin cildi bu zararlı etkenlerden koruyup nemlendirir.

11-Yanaklarınız derisini gerginleştirmek için jimnastik yapmalısınız. Bunun için ağzınızı kapatın, yanaklarınızı içeri doğru çektikten sonra, ellerinizin yardımı ile yavaş yavaş gerin.

12-Patates masajı cildi tazeler ve dinlendirir. Öncelikle çiğ patates dilimlerini 10 dakika buzdolabında bekletin. Cilt temizliğinizi yaptıktan sonra, soğumuş patates dilimleriyle yüzünüze masaj yapın. 15 dakika boyunca patatesi, suyunun cildinize etki etmesini bekledikten sonra yüzünüzü yıkayın.

13-Duru, yumuşak bir ten için AHA komplekslerine başvurmak bir zorunluluk. Bu isimle tanınan meyve asitleri, cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlarken, tahriş de etmiyor. Ayrıca besleyici yağlar da içeriyor.

14-Kolajen tabakasını harekete geçirecek bir içecek hazırlamaya ne dersiniz? Bunun için 250 gr domates, 2 şeftali, kabuğu soyulmuş yarım limon ve bir havucu katı meyve presine koyun, bir damla zeytinyağı ve bir miktar iyot tuzu ekleyin ve karıştırın.

Hücreleri yenileyin
15-“Şikaku” baskısı herhalde birçoğunuzun yabancı olduğu bir kelime. Bu basit egzersiz gergin yüz kaslarını yumuşatmaya yarıyor. Söz konusu baskının uygulanacağı enerji merkezi, gözbebeğinin hizasında, gözaltlarındaki kemikler üzerindedir. Bu bölgeye, en az 5 saniye süresince, parmaklarınızla bastırın.

16-Güzellik kapsülleri cildi bütünüyle beslemese de, işlevini içeriden yürüten bir hücre yenileyicisi olarak görev yapıyor. Nemlediriciler ve doğal maskelerle cildin esnekliğini sağlayabilirsiniz.

17-Oksijen maskesi, bir çeşit ekspres lifting görevi görür. Bu uygulamayla, hücrelerin oksijen alımı 10 dakika içinde yoğunlaşır. Sonuç olarak, cilt taze ve sağlıklı bir görünüme kavuşur.

18-Lipozom maskeleri besleyicidir. Aynı zamanda, cildin alt tabakalarına da nüfuz ettiklerinden, etkilerini uzun vadede gösterirler.

19-Turuncu ışık, hücreleri canlandırır, mavi oksijen alımını artırır, sarı cildi ölü hücrelerden arındırır ve yeşil kuproza karşı etkilidir. Renkli ışık tedavisini ancak güzellik merkezlerinde bulabilirsiniz.

20-Ampuller ve yenileyici kapsüllerle yapılacak yoğun bir kür, kışı sert koşullarına karşı cildin dirençli olmasını sağlayacaktır. 4 hafta boyunca yüzünüzü kremlemeden evvel sürün.

Etiketler:

Saçların Parlaması İçin Bitkisel Çözüm

Saçlarınızı parlak ve canlı görmek istermisiniz..Bu bitkisel bakımı kullanarak istediğiniz ve hayal ettiğiniz saçlara kavuşa bilirsiniz.

Saç bakım maskesi: 2 yemek kaşığı çam veya çiçek balı, bir limondan elde edilen suyla karıştırarak oluşturulan maskeyi, kuru saçınıza sürün ve 10 dakika bekletin. Sonra iyice durulaym. Haftada bir kez uygu­lanan bu doğal maske ile saçlarınızın doğal ve parlak bir görü­nüm kazandığını göreceksiniz.

Etiketler: , , , ,
adana masaj salonu kütahya vişne fidanı