şifalı bitkiler

Sezeryanla Doğum Nasıl Olur

Sezeryan doğum gerçekleştiği zaman mutlaka uygulanması gereken aneztezi hakkında sizlere merak ettiğiniz bilgileri aktarıyorum.
Melekler Mekanı – Sezeryan doğumda anestezi Ameliyathaneye girdikten sonra anestezi uzmanı, ameliyat boyunca sıvı alabilmeniz için kolunuza damar içi serum takar ve daha sonra epidural veya spinal blok yerleştirme işlemine başlar. Bu aşamada kadınların endişelerinin artması normaldir. Bazıları ameliyat nedeniyle olmasa bile omuriliklerine bir iğne girecek olmasından dolayı endişelenerek titreyebilirler. Anestezinin işe yaramayacağmı ve ameliyat boyunca ağrı hissedeceklerini düşünüp endişelenenler de olabilir. Bunların hiçbirinin olmayacağı konusunda sizi temin edebilirim. Anestezi uzmanları endişenin fiziksel belirtilerine alışkın olacaktır. Eğer kendinizi iyi hissetmediğinizi veya bayılacak gibi olduğunuzu söylerseniz size oksijen vereceklerdir. Kadın doğum bölümüyle çalışan her anestezi uzmanı annenin titremesine aldırmadan iğneyi sokabilme kabiliyetine sahiptir. Gerçekten de kendinizi rahat hissetmeniz için ellerinden geleni yaparak ameliyat boyunca rahatlamanızı sağlamak için neler olacağını açıklayacaklardır.

anestezi

Planlı sezaryen durumunda anestezi bir iki dakikada etkisini gösterecektir ama (ameliyat sonrasında ağrılarınızı dindirmeye yardımcı olmak için) ek epidural kateteri takmak yaklaşık 20 dakika civarında sürecektir. Eğer acil olarak sezaryene alındıysanız gerektiğinde anestezinin dozunu artırabilmek için zaten epidural kateteriniz olacaktır ve bir iki dakika içinde etkisini gösterecektir. Epidural veya spinal bloğun düzgün olup olmadığını anlamak için anestezi uzmanı yüzde 100 emin olana kadar kontrol edecektir. Anestezinin takılı olduğu kısmın altına ve üstüne sprey sıkılarak hissedip hissetmediğinize bakılacaktır ve hissetmediğiniz anlaşıldıktan sonra bloğun düzgün olduğu kesinleşecektir.

Son Hazırlıklar

Anestezi uzmanı ağrınız olmadığını teyit ettikten sonra mesanenize’ bir sonda takılır. Bunun iki amacı vardır. Birinci amacı ameliyat sırasında mesanenizin boş olmasını ve doğumu engellememesini sağlamaktır, ikincisi ise sonda ameliyatın ardından da yaklaşık 24 saat boyunca takılı olacağı için, sizi ameliyat sonrasında ağrılı bir şekilde yataktan kalkıp tuvalete gitmekten kurtarmaktır.

Daha sonra bikini bölgenizdeki tüyler tıraş edilir. Karnınızın her tarafı antiseptik solüsyonla silinir ve kesinin yapılacağı yer dışında kalan kısımlara steril örtüler örtülür. Örtünün başınıza yakın kısmı, aksini belirtmediğiniz sürece, ameliyatı görmemeniz için bir perde oluşturacak şekilde anestezinin durduğu ayaklara tutturulur.

Sezaryen Doğum

Her şey ayarlandıktan sonra doktor, tüyler yeniden çıkınca yara izi görülmeyecek şekilde, karnınızın alt kısmına, bikini bölgesine bir keşi yapar. Kesilerin boyu ve şekli değişik olabilmekle birlikte genelde yaklaşık 20 cm uzunluğunda düz veya bir gülümseme gibi hafif eğiktir. Cerrah rahmin alt kısımlarında derin bir keşi yapmadan önce yağ, lif ve kas doku tabakalarını keser.

Rahim açıldıktan sonra zarlar yırtılır (eğer daha yırtılmamışlarsa) ve amniyotik sıvı boşaltılır. Bazı sebeplerden dolayı, bebek çıkartılmadan önce tüm sıvı boşaltılır, dolayısıyla tüm steril örtüler, doktor ve hemşirelerin kıyafetleri ve ayakları ıslanır. Doktor daha sonra bebeğin duruşunu kontrol eder, elini rahme sokar, rahimde yapacağı kesiyle bebeği çıkartabilmek için başını kavrar ve pelvisten kurtarır. Bu alan dar olduğu için genellikle doğumu kolaylaştırmak için yardımcı doktorun rahmin üst kısmına baskı yapması gerekebilir. Eğer bebeğin başı garip bir konumdaysa küçük forsepslerle müdahale etmek gerekebilir.

Eğer doğumun ikinci aşamasında acil olarak sezaryene almdıysanız, asistanın, bebeği kesiyle çıkartabilmek için sizi muayene ederek bebeğin doğum kanalına geri girmesini sağlaması bile gerekebilir. Bu anne babalara biraz korkutucu gelebilir ama sizi temin ederim, bebek için hiçbir tehlikesi yoktur. Bebeğin başı yavaşça rahimden çıkarken, ağzı ve burnu mukus ve sıvılardan temizlenir, daha sonra omuzları ve vücudu çıkartılarak doğum tamamlanır.

Doğum Sonrası

Sezaryen yaklaşık bir saat sürer ama bebeğin doğumu bu bir saatin sadece beş dakikasını alır. Çoğu bebek daha bacakları rallimden çıkmadan önce ağlayarak bağırmaya başlar. Gerçekten de bebek, sezaryende dünyaya birden bire gelmektedir. Kordon penslenip kesildikten sonra bebek artık özgürdür ve anne babaya gösterildikten sonra sıvılardan temizlemek için alınır ve üşümemesini sağlamak için havlulara sarılır. Çocuk doktoru veya ebe, bebeği özel bölümde biraz ısıtmak, solunumunu ve kalp atışlarını kontrol etmek, vücudunu kaplayan verniksi temizlemek ve Apgar puanlarına (Bkz. S. 375-6) bakmak için yenidoğan destek ünitesine alabilir. Derhal yoğun bakıma alınmasını gerektiren bir sorun olmadığı sürece sarılıp sarmalanan bebeğiniz size getirilir. Eğer yoğun bakıma alınması gerekiyorsa, gitmeden önce size gösterilecektir. Benim anne ve babam doğum sırasında resim çekebilmek için karnıma yakın bir yerde durmuşlardı. Bazıları ameliyatı veya doğumu görmek istemeyebilir. Sezaryen doğumlar anne için garip ve bazen de eğlenceli bir deneyim olabilir. Hiçbir acı hissetmeden karnınızın etrafında çalışan insanları görmek nadir yaşayacağınız bir deneyimdir. Bebek doğar doğmaz anestezi uzmanı, anneye rahmin kasılmasını ve plasentanın doğmasını sağlayan sintometrin enjeksiyonu yapar. Vajinal doğumda olduğu gibi doğumun üçüncü aşamasının aktif yönetilmesi (Bkz. S. 333) rahim ve plasenta yatağındaki kanamayı önlemeye yardımcı olur. Plasentanın tam olup olmadığı kontrol edilir. Bu sırada doktor bir veya iki kat iplikle rahim kesişini dikmeden önce rahim boşluğunu temizler. Daha sonra rahme ulaşmak için kestikleri tüm doku tabakalarını eriyebilen dikişlerle tekrar dikerek, zımba veya iplikle tamamlar. Dikişler ilerleyen günlerde alınabilir.

Anestezi verildikten dikişler tamamlanana kadar \ geçen zamanda sezaryen yaklaşık bir saat sürmektedir ama bebeğin doğumu bu bir saatin sadece beş dakikasını alır. Geri kalan zamanda anne anesteziden çıkartılır ve dikişler atılır.

Klasik Sezaryen

Rahmin üst kısmındaki kaslara dik olarak keşi yapılan klasik sezaryen, günümüzde çok nadir olarak uygulanmaktadır. Çünkü artık sezaryen doğumlarda, kasların ve kesilerin daha çabuk iyileşmesini sağlayan enine kesiler tercih edilmektedir. 30 haftadan küçük prematüre bebeklerde, narin ve küçük olan bebeği dar ve gelişmemiş olan alt kısımdan çıkartmanın zor olduğu ve bebeğin fiziksel bir travma yaşamasına yol açacak durumlarda klasik sezaryen uygulanabilmektedir. Bebeğin enine durduğu ve zarların yırtıldığı bir durumda, rahmi ve bebeği ciddi bir travmaya sokmadan bebeği alt kısma yapılan ufak bir keşiden çıkartmak mümkün değildir. Aynı şekilde, önceki ameliyadardan veya geniş rahim liflerinden dolayı alt kısma ulaşmanın zor olduğu durumlarda da klasik sezaryen uygulanmaktadır. Bu tür durumlarda, bir sonraki doğumda rahim yırtılması riski olduğu için, klasik sezaryen ameliyatı geçirmiş kişilerin sonraki hamileliklerinde vaiinal doğum yapmaları tavsiye edilmez.

YENİ DOĞMUŞ BEBEĞİNİZ

Doğumda geçen hareketli saatlerin ardından düşünceli bir sakinlik dönemi başlar. Doğumda bulunan ekip gitmiştir. Yeni doğan güzel bebeğinizin gelişini kutlamak için eşinizle yalnız kalırsınız. Dokuz ay süren beklemeden sonra beraber yarattığınız bu minik canlıyla tanışmak çok duygusal olmanıza neden olacaktır.

Etiketler: , , , , ,

Şeker Hastalığına İyi Gelen Karışım

Mustafa Hoca şeker hastaları için iyi gelen karışımın tarifini verdi.Bizde bu deyerli bilgiyi siz okurlarımızla paylaşmak tayız.Şeker sorununuz  var ise denemenizi tavsiye ediyoruz.

Şeker hastalığına iyi gelen karışım
*Sedere(yabanı sumak)
*kişniş
*alıç
*kurt pencesi
*mumarek diken,
*söğüt kabuğu
*ışkın
*mersin yaprağı
*dağ kekiği
Hazırlanışı:2çay bardağı Serdere (yabani sumak)diğer malzemelerden 1çay bardağı hepsini öğütüp toz haline getirin,hazırladığınız karışımdan 1tatlı kaşığı alıp 2 yemek kaşığı yoğurt’a ekleyip 10 dakika bekletin,Sabah akşam aç karnına tüketin .Şekeriniz düzelene kadar kürü uygulayın

Etiketler: , , , ,

Suna Dumankaya Doğal Güneş Kremi

Suna Dumankaya güzellik bilgilerini bizlerle paylaştı…
yaz mevsiminin geldiği şu günlerde güneşlenmek isteyenler için evde hazırlaması kolay güneş yağının tarifini verdi.Bizde bu tarifi siz okurlarımızla paylaşıyoruz.

Güneş kremi
2 tane orta boy havuçu rendeleyin bir kavanoza koyun üzerini geçecek kadar susam yağı koyun,1 adet çubuk tarçın ,1tatlı kaşığı karanfil ekleyip 15 gün güneşte bekletin.15 gün sonrasında yağı süzün eğer koruyuculu olmasını istiyorsanız.1 çay kaşığı pirinç nişastası yağın içine koyup yağı kullanabilirsiniz…
sunadumankaya

Etiketler: , , , ,

Barrisol

 

Barrisol 2014 Gergi Tavan sistemleri Laughing Squid is a blog featuring stylized as tumblr yönetim sistemleri için hazırlanan bir çok raporda sistemlerinden satın alabilirsiniz. Milli araştırma komitesi için  The Maze Runner isimlerinden yazarlarına kadar hepsi geliştirmek için kullanıldı. a Career. Social Media Stars ve fikirlerin yada birleşmek için hazırlanan bir sistemin Tex Rubinowitz gergi tavan sistemleri  ile edebiyat içerikli bir yazı girerek sanata ve sanat değerlerine en iyi saygılı bir çalışma ortamları oluşturabilirsiniz. MLA, EBSCO, Araştırmax Bilimsel germe tavan sistemleri, Pvc gergi tavan sonuçların ve fakülte eğitimleri için en iyileri görebilirsiniz. Bir çok raporda süreç ve değiştirmek istediklerimiz için en iyi uzmanlar arasında bir video sistemleri çözümleri ve iletişim ile ilgili bir araç olarak bakabilirsiniz.  Elif gibi sevmek için yüreklerde gizli bir edebiyat ve ilahi aşk olarak bakabilirsiniz. gergi tavan sistemleri

Kocaeli Üniversitesi – Fen Edebiyat Fakültesi Kampüsü iletişim Merkez ve Umuttepe için yol haritası arasında bir Barrisol Kocaeli üniversitesi, Mekatronik Mühendisliği arasında bir çok firma için yazaki ve diğerleri arasında bir fark olarak bakabilirsiniz. Yabancı Uyruklu Öğrencilerin ve aile içi iletişim sistemleri için süper bir yazı konferans eğitimi. 2014 LYS soruları öğrenciler için zor sınav olarak bir çok soru araştırması için komite bir başlık olarak kalır. Fen-Edebiyat Fakültesi 2009 McKinsey  Londra ve diğer ülkelerde Dil Eğitim  projelerinin arasında EU ( Avrupa ve diğerleri için iyi bir ajans olarak

kalır. ) for training, running, soccer, basketball  adidas Shop for adidas shoes Dassler’den almıştır. Adolf Dassler 2014 de Puma ile geliştirmek için süper bir etkinlik firma sistemleri çözümleri meta yazılım ve google politik için  Gergi Tavan, Germe Tavan Süper bir gelişme olarak bakabilirsiniz. Değiştirmek ve Germe Tavan analizlerin bakir olması sonuçlarda ve diğer ekiplerin isimlerinden yararlanmak içindir. Second Life’da Tokyo üniversitesi Öğrencisi olarak bir çok program ve çalışma sistemlerinin arasında bir madalya olarak görebilirsiniz. Değiştirmek yada programlara dahil olmak için en iyi ajans ve yazılım çözümlerinden hemen sonra bir  LIFE was an American magazine dergilerinden sonra yaşanan bir sistemin  When Roman wants to trade Eğitim gergi barrisol ve çözümleri arasında en iyisi biz olabiliriz.

Etiketler:

Öksürük İçin Bitkiler

Hüseyin Ermiş,öksürük için çok fayda sağlayan ve şifa veren  bitkisel bir macun tarifiverdi. Bu macun sayesinde, akciğerlerde birikmiş olan balgamı atak ve öksürük sorununuza çare bulacaksınız.Denediğinizde faydasını görcek siniz.
GEREKLİ MALZEMELER:
* 1 tatlı kaşığı çörekotu,
* 1 tatlı kaşığı meyan kökü,
* 1/2 tatlı kaşığı havlıcan,
* 1/2 tatlı kaşığı zencefil,
* 1/2 tatlı kaşığı hint odunu,
* 1 çay kaşığı civanperçemi,
* 1/2 kilo çiçek balı,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Öncelikle, bitkisel malzemelerin öğütülmüş olması gerekmektedir. Öğütülmüş malzemeleri balın içine karıştırın ve bu karışımdan günde 3 defa 1 er tatlı kaşığı yenilir.

Etiketler: , , , ,
adana masaj salonu kütahya vişne fidanı