şifalı bitkiler

Tamamlayıcı tıpta hekim şartı

Tamamlayıcı tıpta hekim şartı

Sağlık Bakanlığı Sıhhatli Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan , geleneksel tamamlayıcı ve muadil tıp uygulamalarını sertifikalı hekimlerin yapabileceğini ve yurt haricinde sertifika alanların , ilgili komisyonda değerlendirileceğini ilan etti .

Şencan , düzenlediği basın toplantısında geleneksel tamamlayıcı ve muadil tıp hakkında 4 yıldır devamı eden çalışmalara bitiş şeklinin verildiğini , çalışmaların tamamlandığını ve bu uygulamaların sadece doktorlar aracılığıyla yapılabileceğini bildirdi .

Bu tür uygulamaların sadece Uzak Doğu’da yapıldığı kanaatinin hatalı olduğunu AMERIKA , Almanya ve Fransa bunun için benzer ülkelerde de yapıldığını bahseden Şencan , konuyla ilgili tespit edilmiş bir çerçeve çizmek amaçlı gerek bulunan mevzuatların çıkarılacağını ifade etti .

Mevzuat çalışmaları sırasında dünyadaki uygulamaların incelendiğini ifade eden Şencan , meydana konulan faaliyet gruplarının kendisinin alanlarında araştırmalar yaptığını dile getirdi . Uygulamanın , sadece doktor aracılığıyla yapılabileceğini , Sıhhatli Bakanlığınca denetleneceğini bahseden Şencan , tıptaki öte iyileştirme metotları bunun için benzer bunun da hastaneler , poliklinikler veya muayenehaneler de yapılabileceğini bilgisini verdi .

Çalışmayı yapacak hekimlere , öte sıhhatli çalışanlarının de yardım eden olabileceğini ifade eden Şencan , ” Bu uygulamaları sertifikalı doktorlar yapabilecek . Yurt haricinde sertifika alanlar , ilgili komisyonda değerlendirilecek ” dedi .

Bununla ilgili özel bir sıhhatli kuruluşu tanımına gitmeyeceklerine dikkati çeken Şencan , şuanki sıhhatli kuruluşlarının yapacakları uygulamalara yönelik alt yapılarında düzenlemeye gidecekelerini belirtti .

Şencan , geleneksel tamamlayıcı ve muadil tıp uygulamalarının Genel Sıhhatli Sigortası ( GSS ) kapsamına alınmasının planlanmadığını , konunun istismar edilmemesi amaçlı ilgili rehber endikasyon listesi hazırlayacakalarını da ilan etti .

Uygulamaya geçilecek alanlar

Şencan , faaliyet alanında akupunktur , hipnoz , hirudoterapi , refleksoloji , ozonla iyileştirme , mezoterapi , fitoterapi , homeopati , osteopati , kyropraktik , maggot ve apiterapi uygulamalarıyla proloterapi ve kupa tedavisi konularında yönetmelikler çıkarılacağını ifade etti .

Şencan , yönetmeliklerin uygulamalı hangi sıhhatli kuruluşlarında ve kimler aracılığıyla yapılabileceğine işaret eden esaslar , sertifikasyon , denklik , denetleme bunun için benzer konuları içereceğini de belirtti .

Etiketler:

Hamilelikte Vücut Bakımı

Hamilelikte Vücut Bakımı
Saç bakımı
Gebelik sırasında gündelik yıkanma alışkanlık haline getirilmelidir. Sebebi Ise bu dönemde ter bezleri normalden fazla bir iş gösterir.
Yıkanırken kullandığınız su 37-38 derece olmalıdır. Fazla ateş gibi su sağlığınız aracılığıyla zararlıdır. Bununla Beraber banyo süresinin 15 dakikadan pek olmamasına uyarı etmelisiniz. Tersi halde kanama geçirme riskiniz artacaktır.
Banyo yaparken kapınızı asla kilitlemeyin. Üstelik evde kimse olmadığı vakitlerde banyo yapmamaya itina gösterin.

Göğüslerin bakımı

Hamilelik çağında en bir sürü uyarı ve itina gösterilmesi gereken bulunan yer göğüslerdir. Bu dönemde şişen göğüslerde çatlak oluşmaması amaçlı ılık bir duştan bir an önce ardından nemlendirici kremlerle göğüslere masaj yapılmalıdır. Tersi halde göğüslerde çirkin bir imaj yaratan çatlaklar oluşabilir.
Göğüs sarkmalarını önlemek amaçlı göğüsler günde iki kez soğuk suyla yıkanmalıdır.

Kalça ve göbek bakımı

Karın çizgisinin yerleşip iz bırakmasını minimuma indirmek ve kalçalara gereken özeni göstermek amaçlı bu bölgeler badem yağıyla altını çizen ovulmalıdır.

Cilt bakımı

Cildin sıhhatli bir şekilde soluk alması gebelik çağında her zaman olduğundan daha mühimdir. Bu yüzden bu dönemde yatmadan evvel makyajınızı kesinlikle temizlemeli, yüzünüze ve ellerinize besleyici krem sürmelisiniz.
Saç bakımı

Gebelik çağında saçlara istenilen biçimi vermek her zamankinden daha kolay değil olabilmektedir. Saçlar parlaklıklarını, canlılıklarını yitirirler. Saçların defalarca yıkanması ve saç tipine uyumlu bakım yapılması bu problemi büyük ölçüde giderecektir.
El ve ayak bakımı

El ve ayak tırnakları gebelik sırasında donuk bir nitelik alır ve kolayca kırılır. Tırnakların katmanlarının ayrılmaması amaçlı güçlendiricili parlatıcılardan kullanabilirsiniz.
Tırnaklarınızı üç günde bir havalandırmalısınız. Sebebi Ise bu dönemde oje sürmek tırnağın kurumasına ne sebeple olur.

Ağız bakımı

Hamile bayanların tükürüklerinde bulunan ve diş minelerini etkileyen maddeler, bu dönemde diş çürümelerine sebep olur. Bununla Beraber dişlerin sağlamlığında rol oynayan fluor maddesi de olması gerektiği civarı sağlanamaz. Bu nedenle gebelik çağında hiçbir ağrı duyulmasa bile diş doktoruna itinalı olarak görünülmelidir.
Arada sırada dişleri bir antiseptikle çalkalamak da mikropların dişlerde yuvalanmasını önleyecekti

Etiketler: , ,

İşyerinde Nasıl Bel İnceltilir

İşyerinde Nasıl Bel İnceltilir
Oturduğunuz yerden her 2 bacağınızı yerden keserek yirmi santim yukarı kaldırın, on saniye bekleyip bacaklarınızı bırakın. Soluk burada pekçok önemlidir . Karın kasının üstünde diyafram vardır. Derin bir soluk alıp bacakları yerden 20 santim çekip on saniye kalın. Yaklaşık olarak gün içerisinde 15-20 yeniden yapın. Bunları yaparken ayrıyeten nefesinizi kontrol etmeyi de unutmayın. Soluk kontrolü karın kasları için egzersiz manasına gelir.

Etiketler: , ,

Ciltteki Kırmızı Lekeler İçin Öneriler

Ciltteki  Kırmızı Lekeler İçin Öneriler
Cildimize rengini imkân sunan melanin pigmentleridir. Bağımlı bulunan hücrelerde ve bu pigmentlerdeki sorun deri üstünde lekelerin oluşmasına neden verir. Ciltteki kırmızı lekelerin ana oluşum nedeni ise, damarların genişlemesi sonucu olarak kanın bölgeye ayrıyeten pekçok iletilmesi ve kırmızı nitelik oluşturmasıdır. Bu hale tıp literatüründe deri deformasyonu ile ilgili olarak lezyon denilmektedir. Önerimiz bitkisel iyileştirme yöntemleridir.

Kullanılan kozmetik ve bakım ürünleri, içerdikleri kimyasal bileşenlerden dolayı cilt üstünde alerji yaparak kırmızı lekelere neden verebilir. Doğuştan gelen ciltteki kırmızı lekeler haricinde güneş ışınları, cilt kuruluğu bunun için benzer pek pekçok neden de ciltteki kırmızı lekelerin oluşmasına yol açmaktadır.

Dermatologlar ciltteki kırmızı lekeler amaçlı yüzde yüz çözüm tedavisi önermemekle beraber bir takım kremleri öneri etmekteler.

Ciltteki kırmızı lekeler amaçlı bizim önerimiz, tamamiyle naturel ayrıntılı, kimyasal maddelerden uzak, maliyeti düşük ve uygulaması pratik kalan maske yöntemidir. Gökyüzü kirliliği, sigara içmek yada dumanına maruz kalma, stresli dünya koşulları bunun için benzer pek pekçok aksi şartlardan cildimiz aksi yönde nasibini almaktadır. Bu sebeple bilhassa ciltteki kırmızı lekeler amaçlı naturel maske öneriyoruz. Naturel maskeler içerdikleri mineral, vitamin, protein bunun için benzer maddeler nedeniyle kısa zamanda yararlı etkilerini gösterir ve cilde derinlemesine sıhhatli verir.

Ciltteki kırmızı lekeler amaçlı maske önerileri
2 adet rendelenmiş havucu sıkarak suyunu elde edin. İçerisine belli bir süre killi toprak ekleyerek krem kıvamına gelmesi amaçlı zeytinyağı ilavesiyle karıştırın. Gün Bünyesinde 1 kez olmak üzere bu kıvamı lekeli alanlara sürün.
1 adet elmadan elde edilecek elma suyu ile 1 adet sıkılmış limonun suyunu karıştırın. Belli Bir Süre süt ve zeytinyağı ekleyerek merhem kıvamına ulaşana gibi kısık ateşte ısıtın. Elde ettiğiniz bu maske malzemesini soğuduktan bundan sonra ciltteki kırmızı lekelerin olduğu bölümlere masaj ile yedirin. Bu işlemi hergün, gün bünyesinde 1 kez yapmanız yetecektir.
1 yumurtanın ismi ile 1 limonun rendelenmiş kabuğunu pomat kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Kıvam olması gerektiği kadar merhem yoğunluğuna ulaşmaz ise, rendelenmiş limon kabuğu ek edebilirsiniz. Elde edeceğiniz maskeyi ciltteki kırmızı lekelerin olduğu bölgelere masaj ile sürün ve duş öncesi 1 saat bekletin.
1 adet salatalık ile 1 tutam maydanuzu doğrayın. İçerisine 5 adet küçük parçalar durumunda doğradığınız mantarları ekleyin ve bu karışımı pişirin. Eğer olası ise bu karışım piştikten bundan sonra iç kısmına 1 gülün tüm yapraklarını ek edin. Yaşanan karışımı süzdükten bundan sonra elde edeceğiniz kalıntı sizin pekçok kıymetli maskenizdir. Uyumadan öncelik olarak uygulanmasını öneririz.

Etiketler: , ,

Bebeklerde Boğmaca Riski Nelerdir

Bebeklerde Boğmaca Riski NelerdirEge Üniversitesi Tıp Fakültesi Genç Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Profesyonel . Dr. Yengi Kurugöl, öksürükle kendini gösteren, bulaşıcı bir solunum yolu rahatsızlığı kalan boğmaca hakkında ciddi sorun yaşandığını ilan etti .

Hekimlerin, öksürüğü uzamış genç ve erişkinlerde boğmaca olasılığını pekçok fazla düşünmediklerini anlatan Kurugöl, “Öksürüğü uzamış hastalanmış geldiğinde hekimin aklına sinüzit, verem, reflü, alerjik hastalıklar, tüberküloz gelir, üstelik ‘kanser mi’ diye tetkik yapılır ama kimsenin aklına boğmaca gelmez” dedi.

Bebekler amaçlı ciddi tehlike

Profesyonel. Dr. Kurugöl, iyileşemeyen hastanın hekim hekim dolaşmak zorunda kaldığını, gerek kalan yada lüzumsuz tetkikler yaptırdığını vurgulayarak, bunun dünya kalitesinin düşmesine neden olduğunu, en önemlisinin ise hasta olanların bebeklere rahatsızlığı bulaştırabildiklerine dikkati çekti.

Boğmacayı bulaştıran erişkinlere göre tedbir alınması ve bebeklerin korunması gerektiğine dair Kurugöl, bunun gibi devamı etti:
“Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi işbirliğinde tetkik yaptık. Boğmaca tanısı koyduğumuz 176 bebeğin annesi, babası, kardeşleri yada evdeki öte yakınlarından misal aldık. Yüzde 90’ında boğmacanın ya anneden ya babadan yada evdeki öte bireyden geçtiğini gördük. İşin kötüsü evdeki erişkinler de boğmaca olduğunu bilmiyor. Sigaradan, alerjiden öksürdüklerini sanıyor. Trajikomik bir statü . Bu arızanın önüne geçebilmek amaçlı bebeğin etrafındaki erişkinlerin boğmaca aşısı yaptırmaları gerekir.”

Kurugöl, Sıhhatli Bakanlığının ilköğrenim öğrencilerinin aşılanma takvimini tekrar gözden geçirmesi gerektiğini savundu.

Etiketler: , ,
adana masaj salonu kütahya vişne fidanı