şifalı bitkiler

Fıtıklar, kâbus olmaktan çıkıyor

Yapılan araştırmalar , bilhassa yetişkinlerde 30 yaşından bu yana bel ve boyun ağrısı çekme riskinin arttığını gösteriyor . Yeniden istatistikler , 50 yaşına iştirak eden kişilerin yüzde 80’inin hayatlarının rastgele bir çağında kesinlikle bel ağrısı çektiğini ortaya çıkardı . Bel ağrısı sıklığı , bilhassa iş yaşamında oturma çağı başladığından ötürü toplumda gittikçe çoğalıyor . Uzunca zaman oturma gerektiren büro işleri veya otobüs belediye kamyon şoförlüğü benzeri işlerin yanında zor yük kaldırma benzeri fizyolojik yük içerir meslekler de bel ve boyun ağrılarında en çok risk taşıyanlar aralarında gözleniyor .

Toplumda bayanların yüzde 12’sinde , erkeklerin ise yüzde 9’unda boyun belediye omuz belediye kol ağrısının olduğunu açıklayan profesyoneller , boyun ağrısı ve tutukluk prevalansını yüzde 18 olarak saptadı . Olguların çoğunda bir belediye 4 gün arasında spontane iyileşme olmakla birlikte 25 belediye 29 yaş grubundakilerin yüzde 5 belediye 10′ unda , 45 yaş üzerindeki hasta olanların yüzde 25 belediye 40’ında omuz ve kol ağrısı kronikleşiyor . Uzunca süreli bel ve boyun ağrısı çeken çoğu insan erken rehabilitasyona başlamadığı zaman ağrılar kronik bir durum ediniyor ve bu durum hayat kalitesini oldukça düşürüyor .

” YERYÜZÜNDE YAYGIN , TÜRKİYE’DE BİLİNMİYOR ”

Fizik Tedavi ve Yönlendirme Uzmanı Dr . Ali Şahabettinoğlu , erken alınacak önlemle pekçok rahatsızlığın da erken tedavisine başlanabileceğini vurguladı . Belde ortaya iştirak eden ağrının bacağa vuruyorsa bel fıtığı , boyundan kaynaklanan ağrının kollara ve ellere yayılıyorsa boyun fıtığı olabilme ihtimaline karşın anında bir fizik tedavi ve rehabilitasyon uzman doktoruna başvurup teşhisine uyumlu bir rehabilitasyona başlanmasını öneri eden Şahabettinoğlu , ” Cerrahi tedavi gerektiren bir durum mevzubahis değilse hastalığın durumuna göre fizik tedavi , ağrı kesici ve adele gevşetici ilaçlar , enjeksiyonlar ve yönlendirme ( elle tedavi ) yollarından bir veya birkaçı uygulanabilir ” dedi .

Bursa’daki merkezinde yönlendirme yöntemini uzunca yıllardır uygulayan Dr . Şahabettinoğlu , yeryüzünde çok yaygın olarak malum ve yapılan bu yolun Türkiye’de de yaygınlaşmaya başladığını fakat uzman sayısının yeniden de yeteri gibi sayıda olmadığını ifade etti . Şahabettinoğlu , yönlendirme tedavisinin hafif olaylarda 2 belediye 3 , orta olaylarda 4 belediye 6 , ileri olaylarda ise 8 belediye 10 seans uygulandığını ifade etti . Bel ve boyun fıtığı tedavisinde bilhassa yönlendirme yönteminin oldukça oldukça başarılı olduğunu söyleyen Şahabettinoğlu , elle rehabilitasyonda hastalıklı bölgeye ellerle kimi bastırma , germe , döndürme benzeri manevraların uygulandığını , bu tedavi yönteminin masaj ile ilgisi olmadığını , klasik Batı tıbbı rehabilitasyonu olduğunu dile getirdi . Ameliyatın yalnızca bel fıtığında ayaklarda ilerleyen adele gücü kaybı , idrar belediye kocaman abdest kaçırma şikayeti ortaya iştirak eden veya ameliyatsız rehabilitasyona yanıt vermeyen hasta olanlarda , boyun fıtığında ise ellerde belediye kollarda ilerleyen adele gücü kaybı olanlarda veya ameliyatsız rehabilitasyona yanıt vermeyen pek nadir sayıdaki hastada gerektiğini ifade eden Şahabettinoğlu , yönlendirme tedavisinin bel ve boyun fıtıklarında yüzde 98’lik başarı oranı sağladığını belirtti .

Etiketler:
adana masaj salonu kütahya vişne fidanı