şifalı bitkiler

Kanserden Koruyan Bitki Çayı

Çağımızın hastalığı olan kaser den korunmak için Dr.Elif Güvenoğlu bitki çayını açıkladı. Bu çay sayesinde günümüzün hastalığı kanserden kendimizi koruya biliriz.Kanserden korunmak öncelikle;

* Doğru beslenme (yağı azaltıp, lifli gıdaları artırmak gibi),
* Egzersiz,
* Sigarayı Bırakmak
* Bazı enfeksiyonlardan korunmakla mümkün olabilir.

Mazemeler: 

yeşil çay
ısırgan yaprağı
ebegümeci yaprağı
böğürtlen yaprağı
kekik

Kullanılacak toplam miktar; yarısı yeşil çay,  diğer yarısı öbür malzemelerden olacak şekilde karışım hazırlanır. Malzemeler kaynamış suyun içine atılarak, 10 dakika demlendirilir. Günde 3 fincan içmek çok faydalı olacaktır

Etiketler: , , , , ,

Cilt Çatlakları İçin Bitkisel Krem Pervin Bulgak

Sık kilo alıp vermekten, cildin elastikiyeni kaybetmesinden kaynaklanan cilt çatlakları için Herbalis Pervin Bulgaktan Bitkisel yağlarla hazırlanan kür tarifi. Bu kür sayesinde çatlaklarınızda kurtulun.
İşre tarifimiz;
1 Çay bardağı. Portakal yağı
1 Çay bardağı. Kekik yağı
1 Tam tatlı kaşığı. yasemin yağı
Yarım çay bardağı badem yağı
Çeyrek Limon suyu
Hazırlanışı:Bütün malzemeleri karıştırıp çatlayan bölgelere masaj yaparak sürün.
Etiketler: , , , ,

Cilt ve Saç Güzelliği

Ömer Osman Korkmaz  katıldığı programda cilt güzelliği ve saç güzelliği için gül yağını önerdi  .Bizde bu bilgiyi siz okurlarımızla paylaşıyoruz.

Yüzünüzü yıkadığınız suyun içine, 3-4 damla gül yağı damlatıp, yüzünüzü yıkarsanız , cildiniz tazelenir ve canlanır. .
 Akşam yatmadan önce, tarağınıza 3-4 damla gül yağı damlatıp saçınızı tatarsanız saçlarınız canlanır, beslenir ve ışıl ışıl parlar.Denediğinizde faydasını görceksiniz.

Etiketler: , , , , , , ,

Bebeklerde Emzik Zararlı Mıdır

Eskiden beri kafamızı karıştıran bu düşünce bir yandan doğru, çünkü emzik dişlerin gelişimini olumsuz etkiler ve çocukların orta kulak iltihabı geçirmeye yatkınlığını 1,2 ila 2 kat yükseltir. Ayrıca çocukların anne memesini kabul etmeme olasılığını da arttırır. Ama emziğin fayda-zarar değerlendirmesinde daha belirleyici olan faktör, anlaşılan o ki emzik kullanımının küçük bebeklerin ani bebek ölümü sendromundan hayatlarını kaybetme tehlikesini önemli derecede azaltmasıdır. Amerikan Çocuk Doktorları Birliği’nin Kasım 2005′te sunduğu ve ani bebek ölümü sendromuna karşı yeni tavsiyelerin yer aldığı en yeni araştırmalarda bu sonuca ulaşılıyor. Bu bilgi anne-babaların hoşuna gidecektir ne de olsa emzik İngilizcede “pacifier” olarak adlandırılır; bu da “barış sağlayıcı”, “yatıştırıcı” anlamına gelir.

Yedi büyük araştırmanın değerlendirmesi, bebeklerin uykuya dalmasına yardımcı olan emziğin ani bebek ölümü sendromu riskini açık şekilde azalttığını gösterdi. 2733 ani bebek ölümü sendromundan biri bu şekilde önlenebilir. Bilimciler olası açıklama olarak farklı hipotezler sunuyorlar. İlk olarak, emzik, emme ve nefes refleksini destekleyebilir. İkinci sav, bebeklerin emzikle, burun tıkalıyken de ağızdan nefes almasını daha çabuk öğreniyor olmaları ihtimali. Üçüncü düşünceye göre, bebeğin emziği emmesi, dilinin geriye kaymasını ve gırtlağını tıkamasını önlüyor olabilir. Dördüncü olarak da, emzik kullanan çocuklar, kullanmayanlara kıyasla, daha çabuk uyanmaya meyilli görünüyor. Bu önemli bir nokta, çünkü ani bebek ölümü sendromuyla ilişkilendirilen nefes alamama, kalp ritim bozukluğu ve diğer komplikasyonlarda ölüm vakaları çocukların zor uyanmasıyla çok kere el ele gidiyor. Ayrıca emzik kullanan çocuklar genellikle sırtüstü yatıyor ki bu yatış şekli de ani bebek ölümü sendromu riskini kanıtlanmış şekilde azaltıyor. Hangi açıklama geçerli olursa olsun, anlaşılan o ki, çocukların dörtte üçü emziği gece boyunca toplamda bir saatten az bir süre ağzında tutsa da, emzik bebeklerin hayatta kalma olasılığını olumlu yönde etkiliyor.

Emzik kullanımını kısıtlamaya dair tavsiyeler yine de yok değil. Emzik asla gün içinde kullanılmamalı ve bebeklere ancak, onlar düzenli emzirilmeye alıştığında, en erken dört haftadan sonra verilmeli. Emzik bebeklerin sadece uykuya dalmalarına yardımcı olmak için öneriliyor bebek uyuduktan sonra emzik ağzından düşerse tekrar ağzına tutuşturulmamalı. Ve çocuk bir yaşına geldiğinde de emzik alışkanlığını bırakması sağlanmalı. Çünkü çocukların bir yaşını bitirmesiyle birlikte ani bebek ölümü sendromu tehlikesi açık şekilde azalıyor ve diş gelişiminde bozukluklar ve enfeksiyon yatkınlığı ağır basıyor.

Etiketler: , , , ,

Çocuklarda Kızamık Kızamıkcık Kabakulak Aşısı

Kızamıkçık infeksiyonu bütün dünyada yaygın olarak görülmektedir. Çeşitli ülkelerde yapılan çalışmalarda doğurganlık çağındaki kadınların ortalama %20’sinin sağlık haberleri kızamıkçık geçirmemiş olduğu gösterilmiştir. Kızamıkçık genellikle solunum yoluyla bulaşır. Annenin gebeliğinin ilk üç ayında kızamıkçık geçirmesi durumunda bebeğin etkilenme olasılığı çok yüksektir.

Kızamıkçık hastalığı yüz yıllardır varolmasına rağmen, gebelikte geçirildiğinde çocukta katarakt, doğumsal kalp anomalileri vb anomalilere sağlık haberleri yolaçabileceğine ilk kez 1941 yılında Dr. Gregg tarafından dikkat çekilmiştir. 1960′lı yılların başlarında geliştirilen aşıyla hastalığa karşı korunmada ilk başarılı adım atılmıştır.

Hastalık çoğunlukla deri döküntüleriyle başlar. Bazan halsizlik, baş ağrısı ve hafif ateş gözlenebilir. Döküntüler üç gün içinde kaybolur. Ensede, kulak sağlık haberleri ardında ve boyunda lenf bezelerinin şişmesi oldukça tipik bir bulgudur.

Hamilelikte annenin geçirdiği kızamıkçık infeksiyonunun bebeği belirgin biçimde etkilemesi nedeniyle hastalığın önlenmesi çok önemlidir. Birçok gebe kadında, infeksiyon sonucu düşük meydana sağlık haberleri gelirken, yaşayan önemli sayıda bebekte doğumsal anormallikler meydana gelir. Göz ve kalp anomalileri, küçük kafa ve zeka geriliği ortaya çıkabilir.

Kızamıkçığa karşı aşılamada sağlık haberleri asıl amaç, hamile kadınların anormal çocuk doğurmalarına yol açan bu hastalığın önlenmesidir. Doğurganlık çağına gelmeden genç kızların aşılanarak kızamıkçığa karşı bağışıklanmaları gerekmektedir. Tüm çocukların 15 aylık ve 5 yaşında iki kez MMR aşısıyla aşılanmasıyla bu sorun sağlık haberleri çözümlenmiştir. Eğer bir kadın kızamıkçık geçirmemişse ve gebe kalmayı düşünüyorsa hamile kalmadan en erken üç ay önce aşılanmalıdır.

Kabakulak, ilk kez milattan 5 yüzyıl önce modern tıbbın babası Hipokrat tarafından tanımlanmıştır. İkinci dünya savaşında askerler arasında salgınlar yaparak dikkat çekmiştir. 1960′lı yıllarda yaygın olarak uygulanmaya başlanan MMR aşısıyla sıklığı belirgin olarak azalmıştır. Ancak ülkemizde sağlık haberleri hala her yıl çok sayıda vaka tespit edilmektedir. Özel kurum ve kuruluşlar tarafından rutine konmuş olan MMR aşısı uygulaması giderek yaygınlaşmaktadır.

Hastalık 16-18 günlük kuluçka devresinden sonra tükrük bezlerinin şişmesiyle kendini belli eder. Çocuklarda selim seyreden bir hastalık olmakla birlikte %10 oranında menejite yol açar. Ancak menejit tablosu nadiren hayatı tehdit eder. Yetişkin erkeklerde %20-30 olasılıkla testislerde şişme ve iltihap meydana gelebilir. Heriki testis etkilendiğinde kısırlığa yol açabilir.

9 aylıkken kızamık aşısı uygulanmış olan bebeklere 15 aylık olduklarında kızamık-kızamıkçık-kabakulak (MMR) aşısı yapılması tavsiye edilir. Eğer çocuğa kızamık sağlık haberleri aşsı yapılamamışsa 12 aylıktan itibaren MMR uygulanabilir. Kızamık-kızamıkçık kabakulak aşısının 5 yaşında tekrarlanması gerekmektedir.

Etiketler: , , ,
adana masaj salonu kütahya vişne fidanı