şifalı bitkiler

Tiroid Hastalığı Nasıl Belli Olur

Tiroid Hastalığı Nasıl Belli Olur
Tiroit bezlerimiz olması gerektiği civarı sıkı çalışmazsa veya tek sürü pek çalışırsa hormonal tek huzursuzluk ortaya gelen hipotiroidi veya hipertiroidi rahatsızlığı belirir. Peki tiroid hastalıklarının bulguları nelerdi
Tiroit bezi ürettiği hormonlar sayesinde metabolik dengemizi olanağı sağlar . Bu hormonun az veya tek sürü çalışması metabolizmamızda ve ruhsal dengemizde farklı hasarlar yaratır.

Hipotiroidi bulguları nelerdir?

Hipotiroidi tiroit bezinin az çalışmasıyla ortaya çıkan vaziyettir.

Halsizlik, tek bir sürü kez yorgun olmak, konsantrasyon ve öğrenme bozuklukları, unutkanlık başlıca belirtileridir. Ten yapısında müesseseye, soluk beniz, bedende ödemler, kaşlarda ve saçlarda seyrelme, kırılma. Çöküntü ve çöküntü eğilimi, tane bozukluğu, hamile kalamama, kısırlık, adele ağrıları ve kramplar. Kansızlık, kolesterol yüksekliği, hipertansiyon ve kalp yetmezliği, şişkinlik ve kabızlık öbür belirtileridir.
Tiroit bezinin tek sürü çalışmasıyla ortaya çıkan vaziyettir.

Çarpıntı, kalpte ritim bozukluğu, hipertansiyon, çok terleme, ishal, iştah da yükseliş meydana gelmesine nazaran kilo kaybı, kaslarda ağrı, tekrarlayan düşük, görme sıkıntıları, hızlı sinirlenme ve uyku bozuklukları olarak kendini belli eder.
Tiroid hastalıkları çoğunlukla ölümcül hastalıklar değildir. Fakat , ihtiyar hasta olanlarda kalp ritmini bozduğundan kritik kalp hastalıkları yaratabilir. Bununla Beraber tiroit bezinde oluşabilen kanser türevleri kritik sorunlar yaratabilir. Fakat , kanserli tiroit bezine çabuk teşhis koyulursa tedaviyi kolaylıkla yapılır. Hasta çoğunlukla ayrıntılı kontrol edilir ve kanda tiroit hormonlarına bakılır. ileri ki zamanlarda ilaçla rehabilitasyonuna başlanır
Tiroid kanseri dışarısında kozmetik sebepler ve boğazda ortaya gelen yumruya ilişkili ortaya gelen soluk alma sıkıntıları, ses kısıklığı gelişirse hastaya cerrahi operasyon uygulanır. Operasyon anında 2 lobdan ortaya gelen tiroid bezlerinin ya tamamı veya tek tanesi alınabilir. Operasyon sonrasında tahmini 2-3 zaman civarı hasta hastanede kalır. Hastada operasyon sonrasında kritik hormon eksiklikleri oluşacağından ilaç

Etiketler: , ,
Genel

Strese İyi Gelen Kokular

Strese İyi Gelen Kokular
Hangi kokular strese rağmen gösterişli ve şunlar ne nedenle stresi yenmede bu civarı gösterişli özelliklere sahip daima beraber okuyalım ve anlayalım dostlar.

Japon Bilim insanları , bir birlik kokuların gen hareketliliğini ve kanın kimyasını etkileyerek baskı seviyesini azalttığını öne devam eden önce biyolojik delilleri ortaya çıkardılar. Bu denetim Journal of Agricultural and Food Chemistry adlı dergide yayınlandı.

Yeni araştırmaya yönelik, Akiio Nakamura ve grubu, vatandaşların antik çağlardan itibaren stresi azaltmak, çöküntü ile baş etmek ve uyku kalitesini arttırmak amacıyla bir birlik bitkilerin kokularını kullandıklarını ifade etti .

Ruh ve beden sağlığını iyileştirmek amacıyla kokulu bitki yağlarının kullanıldığı Aromaterapi seansları, nihai senelerde muadil tıp metotları aralarında epeyce fenomen bir yere sahip. Natürel olarak lavanta, nane ve öbür bitkilerde bulunan ve güzel koku muhtevası meydana iştirak eden linalol, duygusal stresi azaltmak amacıyla kullanılan en yaygın kokular aralarında geliyor.

Ancak günümüze civarı linalol’ün vücudumuz üzerindeki tesiri net çözülemedi.

Araştırmacılar laboratuar farelerini 2 gruba ayırdılar. İki grubu da stresli duruma sokmalarına nazaran, bir gruba linalol koklatılırken, öbür gruba ise hiçbir madde koklatılmadı. Linalol, bağışıklık sistemindeki yükselen baskı seviyesini normale yakın bir duruma getirmede epeyce başarılı oldu. Linalol, hem bir de baskı vakitlerinde fazla çalışmaya başlayan 100′ den pek gendeki hareketliliğin azaltılmasına yardım eden oldu.

Yapılan bu araştırmaların neticeninde, atalarımızdan günümüze civarı iştirak eden güzel koku alışkanlığı biyolojik etraflarda de geçerliliğini kanıtlamış oldu. Bilim adamları ise bu araştırmaların, strese iyi iştirak eden kokuları algılamada kullanılabilecek meydana iştirak eden testlerine yepyeni bir bakış açısı getireceğini düşünüyor.

Etiketler: , ,

Çocuklarda Öksürük

Çocuklarda Öksürük
Öksürük solunum yolundan mukus , zarar veren mikro organizmaları ve irritan maddeleri atarak korur . Öksürme , hastalıkların en sık sık belirtisi olarak bilinmektedir , fakat her süre tek problem meydana geldiği anlamına gelmemektedir . Normal çocuklar gün içerisinde bir ile 34 defa öksürebilirler . Bazen öksürük ansızın çok hafta süresince böylece sürebilmektedir . Fakat gece öksürüğü bilhassa yattıktan sonra çoğu defa anormaldir ve tedavi etme gerektirmektedir .
Çocuklarda Ani Başlayan Öksürük

Genellikle çocuklardaki bu tip öksürüğün en sık sık sebebi viral nedenli üst solunum karayolu enfeksiyonudur . Çok tek sürü değişik virüs bu enfeksiyona ne nedenle olmaktadır . Okul öncesi öğrenim müesseselerinde öğrenim alan çocuklar yılda 6 ila 8 defa enfeksiyona yakalanabilmektedir . Bu öksürük çoğu defa virüs nedeni ile vaziyette olan geniz akıntısı ve tahriş etme nedeni ile olmaktadır . Geniz akıntısı burun ve sinüslerden boğaza gerçek olmaktadır . Bu benzeri vaziyetlerde hasta tedaviden yarar görebilmektedir .

Çocuklarda Kronik Öksürük

Eğer öksürük 4 hafta sürmekteyse bu inatçı veya kronik öksürük olarak onay edilmektedir .

Astım Öksürüğü

Astımlı çocuklarda öksürük astım yaygın tek belirtidir . Tek Birlik çocuklarda astımın tek belirtisi yanlız öksürük olabilmektedir . Tek Birlik hekimler öksürüğün astımın en yaygın belirtisi olarak onay etmektedir . Eğer bu tabloya viral enfeksiyonda eşlik ederse vaziyet hepten kötüleşmektedir , bilhassa geceleri görülmektedir , egzersiz ve ilgisiz havada berbat etkilemektedir . Astım nedeni ile vaziyette olan astma oral edinilen ve inhale edilen ilaçlarla tedavi etme edilmektedir .

Burun ve Sinüs Hastalıkları Nedenli Öksürük

Geniz akıntısı ( burun kanalının enfeksiyonu ) veya sinüzit öbür tek kronik öksürük nedenidir . Çoğunlukla bu hastalıkların en sık sık belirtisi burun tıkanıklığı veya burun akıntısı meydana geldiği benzeri tek belirtisi öksürükte olabilmektedir . Saman nezlesi de mevsimsel ataklara ne nedenle olabilmektedir , alerji testi yapılmalıdır . Sinüs enfeksiyonu haftalar ve aylar süresince inatçı olabilmektedir , doktor tarafında röntgen düşünülebilir .

Mide ve Yiyecek Borusu Kaynaklı Öksürük

Mide ve özafagus kaynaklı hastalıklar da çocuklarda kronik öksürüğe ne nedenle olabilmektedirler , çoğunluklada reflu rahatsızlığı nedeni ile olmaktadır . Sık Sık kalp üzeri hissedilen yanma hissiyle beraberdir . Fakat çocukların bu ağrıyı tariflemesi onay edilebileceği benzeri çok basit değildir .

Öksürüğün Öbür Nedenleri

Yabancı Cisim Yutulması
Plastik oyuncak parçaları , fındık , fıstık , misket veya öbür minik cisimlerin yutulması 2 ila 3 yaşlarındaki çocuklarda görülebilir . Bu vaziyet inatçı öksürüğe ne nedenle olabilmektedir .

Öksürük ” Alışkanlık ”

Fiziksel tek nedene ilişkili olmaksızın görülen tek durumdur , çocuklarda ve gençlerde görülebilmektedir . Çoğu Defa temel tek viral enfeksiyon daha sonra süren inatçı tek tarzdadır . Aileler ve öğretmen çocuğun kendisinden pek kaygı etmektedir . Bu öksürük genç uykuya daldığı süre gözlenmemektedir .

İrritan Öksürük

Çevresel kirliliğe , sigaraya ve öbür benzeri etkenlere ilişkili olarak gözükmektedir . Bu etkenlerden hasta uzak tutulmalıdır .

Tedavi

Sıklıkla , viral enfeksiyon kaynaklı öksürükler amaçlı rastgele tek rehabilitasyona sebep duyulmamaktadır , tek 2 hafta içerisinde kendiliğinden geçmektedir .

Tedavi altta yatan nedene karşı olmaktadır , mesela astım , reflu , burun iltihabı ve sinüzit . Mukus azaltıcı ajanlar kısmi yarar sağlamakla birlikte , öksürüğün baskılayan ilaçlardan hasta yarar görebilmektedir . Güçlü derecede rahatsızlığı baskılayan kodein benzeri ilaçlar hemen yan tesir istikametinden temkinli incelenmelidir ve kısa müddetli doktor gözetiminde kullanılmaldır .

Kısacası , öksürük rehabilitasyonunda en güzel metot faktörü bulup ortadan kaldırmaktır .

Etiketler: , ,
Genel
/div>
göz enfeksiyonu kütahya vişne fidanı

Sağlık ve Tıp