şifalı bitkiler

Kekepli Saçlara Maske

Kekepli Saçlara Maske
Bir çoğumuzun partner sorunu “kepek “… Yağlı, normal veya kuru tüm saç tiplerinde kepek oluşabilir. Saç diplerinde beyaz pullanmalardır. Saçlar yıkandığı zaman diplere yayılır . Kuruyuncada üstlere gerçek çıkar. Bu saç sorununuza bitkilerle cevap veriyoruz. İşte saç bakım maskeleri;

Malzeme :
– 1/2 kahve fincanı soya yağı,
– bir tatlı kaşığı biberiye,
– bir çay kaşığı okaliptus yağı,
– bir çorba kaşığı elma sirkesi,
– bir kahve fincanu su.
Hazırlanışı ve Uygulanışı :
Bütün malzemeleri karıştırıp saç dipine boya sürer benzeri sürüp tarıyoruz.Saç uçlarında karışım gitmesinirve kepeklerin dökülmesini sağlıyoruz, ardından naylon sarıp 2 saat civarı bekletip sulandırılmış sampuanla yıkıyoruz. Bu Maskeyi haftada 1kere yapıyoruz.4 hafta süresince tekrarlarsanız saçlarınız kepeklerdenkurtulmuş olacaktır.

Not: Şayet saç diplerinizde ağrı varsa karışımın içerisine 2 adet aspirin koyun bir sürü sıkı ciro.

Yoğurt Maskesi
Yoğurdu saç kremi olarak öneri ediyoruz. Saçlarınızı daha önce yıkayın ve ardından durulayın. Sonrasında saç diplerinize masaj yaparak yoğurdu iyice sürdükten ardından 10-15 dk bekleyin. Saçlarınızı bir ek olarak duruladıktan ardından , olası meydana geldiği civarı az şampuan faydalanarak bir ek olarak saçlarınızı yıkayın. Nihai durulama suyunda 2 kaşık sirkeye kekik, ısırgan otu veya adaçayından hazırlanacak güçlü bir karışım kullanabilirsiniz.

Bitkisel Yağlarla Kepekli Saça Maske

Malzemeler :
– 10 damla kekik esansı,
– 25 gr badem yağı,
– bir çay kaşığı tuz,
– 5 damla limon.
Uygulama :
Malzemeleri karıştırın ve saç diplerine sürün.

Kepekli saçlar için
2 çorba kaşığı limon suyu veya sirkeyi 4 su bardağı suya ek edip ılıtın. Saçlarınızı yıkadıktan ardından bu karışımla durulayın.

Kepekler İçin
KARAKAVAK: 40 gr. karakavak merhemine 5 gr. balmumu, 5 gr. gülyağı ekleyip karıştırın. Her gece yatmadan daha önce saç diplerine hafif masaj yaparak sürün. Bu yöntem bununla beraber saçlara parlak olmak ve canlılık verir.

Etiketler: , ,
Genel

2 Yaşındaki Çocuk gelişimi

2 Yaşındaki Çocuk gelişimi
Çok heyecanlısınız. Çünkü bebeğiniz iki yaşında ve her şey o civarında çabuk gelişiyor ki… O çoğalış tümceler kurabilen, boyu ve ağırlığı yükselen, birtakım süre erişkin bir birey benzeri davranan bir birey… Tabiki bütün şunlar sıhhatli bir çocukta olması gerek olan olan gelişme özellikleri… iki yaşlarındaki bebek normal koşullarda iki, üç kelimelik, üstelik 4 kelimelik tümceler kurabilir. Kelime hazinesi de bir sürü gelişmiştir. iki yaşlarındaki bebeğin kelime hazinesinde aşağı yukarı 70-80 kelime vardır. iki yaşlarındaki kız bebeklerin erkek bebeklere yönelik ek olarak erken konuştuklarını da unutmamak gerekir. iki yaşlarındaki bebek kendini ek olarak özgür hisseder. Kendisi fikirleri vardır, talep ettiklerini yaptırmaya bayılırlar. İstemediği şeyleri yaptırmaya çalışmayın, bundan hiç hoşlanmazlar. iki yaşlarındaki bebeklerden çoğu sokağa çıkmak aradığı süre aynı büyükleri benzeri montunu, ayakkabılarını almaya, üstelik giymeye çalışır. Bu onların toplumsal gelişmesini gösterir. Eğer ona istemediği bir şeyi zorlukla yaptırmaya kalkışırsanız, ağlar ya da reaksiyonunu yabancı biçimde gösterir. Çoğalış uğraşılarını profesyonel olarak yapıyordur. Konuşması da çok hızlanmıştır. 24 maaş bebeğin kilo ve boy gelişimi de temkinli takip edilmelidir. Bebekler bir yaşında iken doğum kilolarının üç katına ulaşırlar. Bebekler iki yaşında ise doğum kilosunun 4 kadına çıkarlar. bir yaşlarındaki bebeklerin boyu, doğum boylarının yarısı dolaylarında yükseliş gösterir. bir ila iki yaş arasındaki bebeklerin boyu aşağı yukarı 11 cm dolaylarında uzar. bir ila iki yaş arasındaki bebekler genelde iki ila iki.5 kg aralarında kilo alırlar… Sözgelişi bir yaşında 11 kg yaşanan bebek, iki yaşında 13 ila 13.5 kg aralarında ise bu normaldir.

Etiketler: , ,
Genel

Mevsimlere Göre Parfüm Seçimi Nasıl Olmalı

Mevsimlere Göre Parfüm Seçimi Nasıl Olmalı
Her mevsimin kendine has duyguları vardır ve bu duyguların bir çoğu farklı kokularda da kendini gösterebilir. Örnek vermek gerekirse ilkbahar yine doğuşun simgesidir. Bu mevsimde doğa renklerini ve güzelliklerini ortaya çıkarmaya başlar. Çiçekler açmaya, otlar yeşermeye ve havalar ısınmaya başlar. Sonbahar daha doygundur ve koyu ve derin renkler hakimdir. Ağaçlar ve toprak ön plana çıkmaya başlar. Kış soğuktur ve renk olarak ilk akla beyaz gelir . Mevsimlere göre kokunuzu belirlemek için , her mevsimde karakterinize de uygun kokuyu ortaya çıkarmak için faydalı olabilecek bilgileri bulabilirsiniz .

İlkbahar, dediğimiz gibi , yine başlamaktır. Hava ve toprak ısınmaya, çiçekler açmaya başlar. Bu mevsim için , insanın içini hareketlendiren ve çiçek özlü kokuları tercih etmeniz yerinde olacaktır. Vadi leylağı, şakayık ve menekşe gibi güçlü kokulu çiçeksi notalar içeren parfümler kullanabilirsiniz. DKNY Be Delicious, çok eski olmayan bir kokudur. New York’un banliyölerinin etkisini içeren , parlak ve cazibeli bir kokudur. Yeşil elma, en baskın esans olup bunun yanında şakayık, leylak ve menekşeli orta nota ve sandal ağacı ile amber içeren temel notaya sahiptir. Kendinden emin , ağır başlı ve ferahlatıcı özellikleri meydana gelen bu koku ilkbahar için en uygun adaylardan birisidir.

Yaz mevsiminde upuzun ve sıcak günler hiçbir zaman bitmeyecekmiş gibi gelir , hele tatil yapılmıyorsa. Bir çoğumuz kendimizi dışarıya atar, aile ve arkadaşlarımız ile vakit geçirir ve tatil yaparız. Yaz mevsimi genellikle neşeli , sevimli ve enerjik bir izlenime sahiptir ve bu mevsimin kokusunun da bu özellikleri taşıması gayet yerinde olacaktır. Gül, portakal çiçeği gibi çiçeksi esanslar ile ahududu ve şeftali gibi yaz meyvelerini içeren bir karışım, yaz için gayet uygun olacaktır. Ünlülerin de sıklıkla tercih ettiği bir parfüm meydana gelen Acqua di Parma, bu mevsim için ideal parfümlerden birisidir.

Sonbaharda artık renkler eski canlılıklarını terk etmeye başlarlar. Yaprakların da solup ağaçlardan düşmesiyle daha derin renkler ortaya çıkar . Daha derin, daha doygun ve daha romantik kokular, yani baharatlı ve misk içeren parfümler bu mevsim için daha uygun olacaktır. Sandal ağacı, misk, amber ve yasemin içerikli kokuları tercih edebilirsiniz. Calvin Klein Beauty bunun için biçilmiş kaftan olabilir . Ambrette taneleri ve yasemin notalarını içeren nihai derece sofistike ve kadınsı bir koku.

Kış mevsiminde ön plana çıkan faktörler, narenciye ve diğer meyveli esanslardır. Nar, vanilya, limon, portakal gibi kış meyveleri ile kışın havasını yakalayabilirsiniz. Bununla birlikte sıcak havalar için fazla güçlü kaçabilecek baharatlı ve odunsu tonlar kış ayları için gayet uygun olabilir . Tarçın ve kakule baharatlarını deneyebilirsiniz.

Etiketler: , ,

Bebeklerde Kolik Ağlama

Bebeklerde Kolik Ağlama
Yenidoğan bebeğinizin devamlı ağlaması mutluluğunuza gölge düşürüyor. Bebeğiniz uzunca müddetli ağlama nöbetleri yaşıyorsa kolik olabilmektedir. Peki bebeğinizin bu civarı ağlatan kolik nedir?

KOLİK AĞLAMASI NEDİR?

Kolik ağlaması, 15 gün ve 3 ay arasındaki sıhhatli bebeklerde, bilhassa öğleden daha sonra akşam saatlerinde anlık başlayan ve saatlerce devam eden ağlamalar. Bu ağlamalar 6-9 maaşa civarı sürebilir. Kolik, anne ve babaların doktora en sık sık gitme nedenlerinden biri.

İlk sebebi, emzirme tekniğindeki yanlışlar olabilmektedir çünkü bu durum fazla gökyüzü yutmaya ilişkili olarak gaz sancısını arttırır. Bununla Beraber bebeğin sindirimini gerçekleştirmesi amaçlı gerekli kalan bağırsak ve pankreaz enzimlerinin önce aylarda eksik olması, anne sütü meydan bebeklerde bazen annenin aldığı gıdalar, bebeğin yevmiye rutinindeki farklılıklar, annenin tedirgin olması benzeri vaziyetler koliğin başlıca sebepleri içinde. Kolik bebeklerin % 10-40’ında görülebilir. Sanılanın aksine koliğin bebeğe tek zararı yok.

Etiketler: , ,
Genel

Penisteki Doğumsal Sorunlar

Penisteki Doğumsal Sorunlar
Çocuğun ilerideki cinsel yaşamını negatif etkilememesi açısından sünnet esnasında penisteki doğumsal hatalar giderilebilir .
Memorial Diyarbakır Hastanesi Genç Cerrahisi ve Genç Ürolojisi Uzmanı Bilinçli . Dr . Abdurrahman Önen , sünnetin çocuğun gelecekteki yaşamını ne türlü etkileyeceği ile ilgili veriler verdi:
Sünnet; gelecekte çocuğun ruh ve beden sıhhatini yakından ilgilendiren cerrahi bir girişimdir . Şuanda Da çoğunluka tıp doktoru olmayan ‘sünnetçiler’ açısından yapılmaktadır . Hiçbir cerrahi işlem temel değildir ve üstelik bazen çok daha karma karışık vaziyete gelebilir . Bu sebeple sünnet de; küçümsenmeden , cerrahi ilkelerinden ödün verilmeden yapılmalıdır . Sebebi Ise uyumlu cerrahi ile gerçekleşmeyen sünnet , çok ciddi sıhhat meselelerine ne sebeple olabilmektedir . Eğlence amaçlı limitsiz masraf inşa etmek mahaline , bu işlem penis cerrahisi ile ilgili bilinçli bir kişiye yaptırılmalıdır .

AİLELER ÖNEMSEMİYOR!
Cinsel organda meydana çıkan bir takım şekil bozuklukları , sünnetçiler açısından yapılmış vaziyette olan yanlış sünnetin sonucu olarak oluşur . Bu estetik sıkıntılar , ileride bireyin cinsel yaşamını negatif istikamette etkiler .
Sünnet esnasındaki cinsel uzuv estetiği , bazen aileler açısından önemsenmez . Ancak sünnet , yalnızca ananesel yönü ile değil; çocuğun cinsel yaşamını yakından ilgilendireceği amaçlı estetik boyutu ile de ele alınmalıdır . Hekim , sünnet öncesinde çocuğun cinsel organında rastgele bir doğumsal sorun bulunup bulunmadığına bakarak gerek duyulduğunda penis düzeltici işlemler planlayabilir . Penisteki eğrilikler düzeltilebilir ve doğumsal olarak genital bölge dokusu içerisinde gömülü duran penisler de sünnet esnasında dışarı gerçek çıkarılarak penis boyu uzatılabilir .

ÇOCUK GERÇEK BİLGİLENDİRİLMELİDİR
Sünnet 6 yaşından bundan sonra yapılacaksa; çocuğun sünnet olmak aradığı yaş kaale alınmalı . Aileler bu konuyla alakalı diretmemeli . İlköğretim dönemindeki çocuklar , okul tuvaletlerinde birbirlerinin cinsel organlarını mukayese edebilir . Bu vaziyette sünnetsiz genç , kendisi cinsel uzuvunun niçin çeşitli meydana geldiğini sorgulamaya başlar . Ebeveynler , sünnet ile ilgili çocuğu gerçek bilgilendirmelidir .

LOKAL ANESTEZİ İLE YAPILMAMALI
Sünnet her mevsimde yapılabilir ancak en fazla seçim edilen zaman aralığı; sonbahar , kış ve ilkbahar aylarıdır . Özellikle tatil ve dinlenme çağı vaziyette olan yaz aylarında hem aile , hem de çocuklar amaçlı çok seçim edilmez . Okul çağı çocuklarda , sömestir tatili sünnet amaçlı en uyumlu dönemlerden biridir . Sebebi Ise ilgisiz gökyüzü nedeni ile ev dışı aktiviteler kısıtlıdır . Böylelikle genç , huzurlu bir sünnet sonrasında dönem geçirir .
Dünyada pekçok ülkede lokal anestezi ile sünnet inşa edilmesi tıbbi yanlış olarak onay edilmektedir . Sünnet genel anestezi ile yapılmalıdır .

2 – 6 YAŞ ARASI SÜNNET ETTİRMEK YANLIŞTIR
Çocukların yüzde 2 – 3’ünü etkileyen sünnet yanlışları , çok ciddi bir yaşamsal meseledir .
Çocuklarda 2 – 6 yaş içinde cinsel kimlik kazanılmaktadır . Bu dönemde genç çok hassastır . Bu yaş grubundaki sünnet edildiğinde , cezalandırıldığı düşüncesine kapılabilir . İleriki yaşamında cinsel isteksizlik ve sertleşme sorunları yaşayabilir .

DOĞDUKTAN 24 SAAT BUNDAN SONRA
Tıbbi zorunluluk yoksa; sünnet 2 – 6 yaş içinde önerilmemektedir . Bu durumda; ya 2 yaşına civarı ifade edilecek ya da sünnet işlemi 6 yaşından sonraya bırakılacaktır .
Sünnet sonrasında bakımın kolaylığı , yara iyileşmesinin daha kısa zamanda olması ve ruhsal travma oluşturmaması nedeniyle; çocuk tertemiz doğduğunda da sünnet yapılmaktadır .
Zamanında ve normal kilo ile doğan bebekler , önce 24 saatini doldurduktan bundan sonra sünnet edilebilir . İşlem esnasında ağrı duymamaları amaçlı ince zoka ile lokal anestezi uygulanmalıdır .

TOPLU SÜNNET TÖRENLERİ CİNSEL YAŞAMI BOZAR!
Toplumda , sünnetin tıbbi ve cerrahi doğrultunundan çok , ananesel yanına ek olarak önem verilir . Eğlence ön tasarıda meydana geldiği amaçlı sünnet; ev , düğün töreni salonu , yol , sıhhat kabini , poliklinik benzeri sıhhatsiz ortamlarda yapılır . Toplu sünnet kampanyalarında da hem cerrahi , hem de ruhsal olarak tüm şartlar çiğnenir . Bu vaziyet , çocukta ciddi sıhhat meselelerine ne sebeple olabilmektedir . Özellikle toplu sünnet törenlerinde çocuğun geçireceği fizyolojik ve ruhsal travma şüphesiz gözardı edilmektedir . Ruhsal olarak negatif etkilenen çocuğun ileride cinsel yaşamında çok ciddi sıkıntılar meydana çıkabilir . Cerrahi işlem amaçlı uyumlu olmayan yerlerde ve şartlarda şüphesiz sünnet işlemi yapılmamalıdır

NELER OLACAĞI ÇOCUĞA ÇİZEREK ANLATILMALI
Çocuk 6 – 12 ay içinde sünnet edildiğinde , hali daha pratik atlatıyor . Eğer bilinçli meydana geldiği bir yaşta yapılacaksa; işlem temel cümlelerle anlatılmalı . Gerek Duyulduğunda , sünnet derisinin ne meydana geldiği , cinsel organa kayıp verilmeden yalnızca derinin uyumlu bir şekilde kesileceği çizimle anlatılmalıdır .
Erken doğan , ailede kan rahatsızlığı öyküsü vaziyette olan , doğuştan penis anomalisi yer alan bebeklerde yenidoğan sünneti yapılmamalı . Milletçe içinde ‘doğuştan sünnetli’ olarak bilinen ‘hipospadias’ halinde da sünnet yapılmamalıdır .

Etiketler: , ,
Genel
/div>
kütahya vişne fidanı

Sağlık ve Tıp