şifalı bitkiler

Kekepli Saçlara Maske

Kekepli Saçlara Maske
Bir çoğumuzun partner sorunu “kepek “… Yağlı, normal veya kuru tüm saç tiplerinde kepek oluşabilir. Saç diplerinde beyaz pullanmalardır. Saçlar yıkandığı zaman diplere yayılır . Kuruyuncada üstlere gerçek çıkar. Bu saç sorununuza bitkilerle cevap veriyoruz. İşte saç bakım maskeleri;

Malzeme :
– 1/2 kahve fincanı soya yağı,
– bir tatlı kaşığı biberiye,
– bir çay kaşığı okaliptus yağı,
– bir çorba kaşığı elma sirkesi,
– bir kahve fincanu su.
Hazırlanışı ve Uygulanışı :
Bütün malzemeleri karıştırıp saç dipine boya sürer benzeri sürüp tarıyoruz.Saç uçlarında karışım gitmesinirve kepeklerin dökülmesini sağlıyoruz, ardından naylon sarıp 2 saat civarı bekletip sulandırılmış sampuanla yıkıyoruz. Bu Maskeyi haftada 1kere yapıyoruz.4 hafta süresince tekrarlarsanız saçlarınız kepeklerdenkurtulmuş olacaktır.

Not: Şayet saç diplerinizde ağrı varsa karışımın içerisine 2 adet aspirin koyun bir sürü sıkı ciro.

Yoğurt Maskesi
Yoğurdu saç kremi olarak öneri ediyoruz. Saçlarınızı daha önce yıkayın ve ardından durulayın. Sonrasında saç diplerinize masaj yaparak yoğurdu iyice sürdükten ardından 10-15 dk bekleyin. Saçlarınızı bir ek olarak duruladıktan ardından , olası meydana geldiği civarı az şampuan faydalanarak bir ek olarak saçlarınızı yıkayın. Nihai durulama suyunda 2 kaşık sirkeye kekik, ısırgan otu veya adaçayından hazırlanacak güçlü bir karışım kullanabilirsiniz.

Bitkisel Yağlarla Kepekli Saça Maske

Malzemeler :
– 10 damla kekik esansı,
– 25 gr badem yağı,
– bir çay kaşığı tuz,
– 5 damla limon.
Uygulama :
Malzemeleri karıştırın ve saç diplerine sürün.

Kepekli saçlar için
2 çorba kaşığı limon suyu veya sirkeyi 4 su bardağı suya ek edip ılıtın. Saçlarınızı yıkadıktan ardından bu karışımla durulayın.

Kepekler İçin
KARAKAVAK: 40 gr. karakavak merhemine 5 gr. balmumu, 5 gr. gülyağı ekleyip karıştırın. Her gece yatmadan daha önce saç diplerine hafif masaj yaparak sürün. Bu yöntem bununla beraber saçlara parlak olmak ve canlılık verir.

Etiketler: , ,
Genel

2 Yaşındaki Çocuk gelişimi

2 Yaşındaki Çocuk gelişimi
Çok heyecanlısınız. Çünkü bebeğiniz iki yaşında ve her şey o civarında çabuk gelişiyor ki… O çoğalış tümceler kurabilen, boyu ve ağırlığı yükselen, birtakım süre erişkin bir birey benzeri davranan bir birey… Tabiki bütün şunlar sıhhatli bir çocukta olması gerek olan olan gelişme özellikleri… iki yaşlarındaki bebek normal koşullarda iki, üç kelimelik, üstelik 4 kelimelik tümceler kurabilir. Kelime hazinesi de bir sürü gelişmiştir. iki yaşlarındaki bebeğin kelime hazinesinde aşağı yukarı 70-80 kelime vardır. iki yaşlarındaki kız bebeklerin erkek bebeklere yönelik ek olarak erken konuştuklarını da unutmamak gerekir. iki yaşlarındaki bebek kendini ek olarak özgür hisseder. Kendisi fikirleri vardır, talep ettiklerini yaptırmaya bayılırlar. İstemediği şeyleri yaptırmaya çalışmayın, bundan hiç hoşlanmazlar. iki yaşlarındaki bebeklerden çoğu sokağa çıkmak aradığı süre aynı büyükleri benzeri montunu, ayakkabılarını almaya, üstelik giymeye çalışır. Bu onların toplumsal gelişmesini gösterir. Eğer ona istemediği bir şeyi zorlukla yaptırmaya kalkışırsanız, ağlar ya da reaksiyonunu yabancı biçimde gösterir. Çoğalış uğraşılarını profesyonel olarak yapıyordur. Konuşması da çok hızlanmıştır. 24 maaş bebeğin kilo ve boy gelişimi de temkinli takip edilmelidir. Bebekler bir yaşında iken doğum kilolarının üç katına ulaşırlar. Bebekler iki yaşında ise doğum kilosunun 4 kadına çıkarlar. bir yaşlarındaki bebeklerin boyu, doğum boylarının yarısı dolaylarında yükseliş gösterir. bir ila iki yaş arasındaki bebeklerin boyu aşağı yukarı 11 cm dolaylarında uzar. bir ila iki yaş arasındaki bebekler genelde iki ila iki.5 kg aralarında kilo alırlar… Sözgelişi bir yaşında 11 kg yaşanan bebek, iki yaşında 13 ila 13.5 kg aralarında ise bu normaldir.

Etiketler: , ,
Genel

Mevsimlere Göre Parfüm Seçimi Nasıl Olmalı

Mevsimlere Göre Parfüm Seçimi Nasıl Olmalı
Her mevsimin kendine has duyguları vardır ve bu duyguların bir çoğu farklı kokularda da kendini gösterebilir. Örnek vermek gerekirse ilkbahar yine doğuşun simgesidir. Bu mevsimde doğa renklerini ve güzelliklerini ortaya çıkarmaya başlar. Çiçekler açmaya, otlar yeşermeye ve havalar ısınmaya başlar. Sonbahar daha doygundur ve koyu ve derin renkler hakimdir. Ağaçlar ve toprak ön plana çıkmaya başlar. Kış soğuktur ve renk olarak ilk akla beyaz gelir . Mevsimlere göre kokunuzu belirlemek için , her mevsimde karakterinize de uygun kokuyu ortaya çıkarmak için faydalı olabilecek bilgileri bulabilirsiniz .

İlkbahar, dediğimiz gibi , yine başlamaktır. Hava ve toprak ısınmaya, çiçekler açmaya başlar. Bu mevsim için , insanın içini hareketlendiren ve çiçek özlü kokuları tercih etmeniz yerinde olacaktır. Vadi leylağı, şakayık ve menekşe gibi güçlü kokulu çiçeksi notalar içeren parfümler kullanabilirsiniz. DKNY Be Delicious, çok eski olmayan bir kokudur. New York’un banliyölerinin etkisini içeren , parlak ve cazibeli bir kokudur. Yeşil elma, en baskın esans olup bunun yanında şakayık, leylak ve menekşeli orta nota ve sandal ağacı ile amber içeren temel notaya sahiptir. Kendinden emin , ağır başlı ve ferahlatıcı özellikleri meydana gelen bu koku ilkbahar için en uygun adaylardan birisidir.

Yaz mevsiminde upuzun ve sıcak günler hiçbir zaman bitmeyecekmiş gibi gelir , hele tatil yapılmıyorsa. Bir çoğumuz kendimizi dışarıya atar, aile ve arkadaşlarımız ile vakit geçirir ve tatil yaparız. Yaz mevsimi genellikle neşeli , sevimli ve enerjik bir izlenime sahiptir ve bu mevsimin kokusunun da bu özellikleri taşıması gayet yerinde olacaktır. Gül, portakal çiçeği gibi çiçeksi esanslar ile ahududu ve şeftali gibi yaz meyvelerini içeren bir karışım, yaz için gayet uygun olacaktır. Ünlülerin de sıklıkla tercih ettiği bir parfüm meydana gelen Acqua di Parma, bu mevsim için ideal parfümlerden birisidir.

Sonbaharda artık renkler eski canlılıklarını terk etmeye başlarlar. Yaprakların da solup ağaçlardan düşmesiyle daha derin renkler ortaya çıkar . Daha derin, daha doygun ve daha romantik kokular, yani baharatlı ve misk içeren parfümler bu mevsim için daha uygun olacaktır. Sandal ağacı, misk, amber ve yasemin içerikli kokuları tercih edebilirsiniz. Calvin Klein Beauty bunun için biçilmiş kaftan olabilir . Ambrette taneleri ve yasemin notalarını içeren nihai derece sofistike ve kadınsı bir koku.

Kış mevsiminde ön plana çıkan faktörler, narenciye ve diğer meyveli esanslardır. Nar, vanilya, limon, portakal gibi kış meyveleri ile kışın havasını yakalayabilirsiniz. Bununla birlikte sıcak havalar için fazla güçlü kaçabilecek baharatlı ve odunsu tonlar kış ayları için gayet uygun olabilir . Tarçın ve kakule baharatlarını deneyebilirsiniz.

Etiketler: , ,

Bebeklerde Gaz Sancısı

Bebeklerde Gaz Sancısı
Bebeği fazla ve yüzü omuza geliyor olacak şekilde tutup sırtına masaj inşa etmek.

Gerginlik bebeğinizi çok etkiler. Bu yüzden olası olduğunca eşinizle çok büyük tartışmalar yaşamayın.

Bebeğiniz çok gazlıysa doktorunuza danışarak bir takım gaz önleyici ilaçlar kullanabilirsiniz.

Bebeğinizin gaz sancısı akşamları tutuyorsa beslenmesinden bir süre daha sonra yıkamak, bebeğinizin daha rahat uykuya dalmasına destekçi olabilmektedir.

Bebeğin yanlışlık beslenmesi de gaza ne nedenle olacağından gereğinden pek emzirmeyin. Beslenme esnasında ağzının gökyüzü almamasına uyarı edin.

Ayrıca ritmik olarak kucakta veya beşikte sallamak, karnına ılık havlu koymak veya ılık yağla masaj inşa etmek, arabasıyla gezdirmek, banyo yaptırmak, ezgi ifade etmek, hafif hafif sallamak, arabasında gezintiye ortaya çıkarmak , emzik sunmak benzeri teknikler de bebeğinizin rahatsızlığını dindirmeye destekçi olabilir .

Bütün bunların yakınında kuru fasulye, nohut, brokoli, lahana, karnabahar, çikolata, baharatlı gıdalar ve çay, kahve benzeri yemek ve içecekler de bebeğin gazını etkiler. Bu yüzden en az bebeğiniz civarı siz de yediklerinize uyarı etmelisiniz.

Gazlı bebekleri rahatlatma pozisyonları nelerdir?

1) Bebeğinizi kucağınıza yüzü sizlere bakacak şekilde tutup başını omuz hizasında bulundurarak sırtına masaj yapmanız. Poposundan bir kolunuzla destekleyerek tuttuğunuz bebeğinizin sırtına öbür elinizle yuvarlak ve çok katı olmayan hareketlerle masaj yapın. Bu sırada bebeğinizle göğüs göğüse kurduğunuz temas ve sizden hissettiği hararet bebeğinizin rahatlamasına destekçi olabilir .

2) Laptop masaj yöntemi:

Bebeğinizi karın üstü dizlerinizin üzerine, yüzünün bir yanı bir bacağınızın üzeri midesi de öbür bacağınızın üzeri olacak şekilde yatırarak, sırtına yuvarlak hareketlerle masaj yapabilirsiniz. bu sırada bir elinizle bebeğinizi sıkıca kavramayı unutmayın. Bir Takım bebekler karın bölgelerine dizlerinden iştirak eden baskıyla ek olarak rahat ediyorlar.

3) Bebeğinizi en rahat ettiği şekilde bulundurarak, ritmik hareketlerle bağırsak bölgesine masaj uygulayın. Bunun amaçlı bebeğinizin sırtını göğsünüze yaslayarak karnına veya dizlerinizin üzeri oturur pozisyonda yan bulundurarak sırtına masaj yapabilirsiniz. Fazla oturma pozisyonunda bebeğin kafası en eğik olacak şekilde kucağınıza oturtun. Bir elinizle yer altından meblağken göğsünüzden de dayanak verin. Öbür elinizle sırtını ovalayın veya hafifçe vurun.

Etiketler: , ,
Genel

Bebeklerde Kolik Ağlama

Bebeklerde Kolik Ağlama
Yenidoğan bebeğinizin devamlı ağlaması mutluluğunuza gölge düşürüyor. Bebeğiniz uzunca müddetli ağlama nöbetleri yaşıyorsa kolik olabilmektedir. Peki bebeğinizin bu civarı ağlatan kolik nedir?

KOLİK AĞLAMASI NEDİR?

Kolik ağlaması, 15 gün ve 3 ay arasındaki sıhhatli bebeklerde, bilhassa öğleden daha sonra akşam saatlerinde anlık başlayan ve saatlerce devam eden ağlamalar. Bu ağlamalar 6-9 maaşa civarı sürebilir. Kolik, anne ve babaların doktora en sık sık gitme nedenlerinden biri.

İlk sebebi, emzirme tekniğindeki yanlışlar olabilmektedir çünkü bu durum fazla gökyüzü yutmaya ilişkili olarak gaz sancısını arttırır. Bununla Beraber bebeğin sindirimini gerçekleştirmesi amaçlı gerekli kalan bağırsak ve pankreaz enzimlerinin önce aylarda eksik olması, anne sütü meydan bebeklerde bazen annenin aldığı gıdalar, bebeğin yevmiye rutinindeki farklılıklar, annenin tedirgin olması benzeri vaziyetler koliğin başlıca sebepleri içinde. Kolik bebeklerin % 10-40’ında görülebilir. Sanılanın aksine koliğin bebeğe tek zararı yok.

Etiketler: , ,
Genel
adana masaj salonu kütahya vişne fidanı