şifalı bitkiler

İshal tedavisinde bildiklerinizi unutun

İshal tedavisinde bildiklerinizi unutun

Akut ishal olayları çoğunlukla virüs kaynaklıdır . Federal Alman Eczacılar Odası tarafında düzenlenen uluslararası eğitim kongresinde konuşan Doç . Dr . Hans – Jörg Epple , ” Akut ishal durumunda antibiyotiklerin normalde bir faydası yoktur . Yalnızca daha bir sürü bakterilerden kaynaklanan iltihabi durumlarda istisna söz konusu ” açıklamasını yaptı .

Epple , antibiyotiklerin viral enfeksiyonlarda yalnızca mantıksız olmakla kalmadığını bununla birlikte bağırsak bakterilerine zarar verip zor komplikasyonlara yol açabileceğini kaydetti .

İshal tedavisinde kaybedilen elektrolit ( tuzların su – daki eriyik veya çözeltileri ) ve sıvının geriye alınması büyük öneme sahip . Dünya Sıhhat Örgütü , kaybın giderilmesi amaçlı tuz ve tespit edecek miktarda glikoz karışımını öneriyor . Eczanelerde satılan elektrolit çözeltileri de Dünya Sıhhat Örgütü’nün bu tavsiyesiyle örtüşüyor .

Kola ve kraker mahaline muz

Doç . Dr . Epple , geleneksel olarak çoğu bireyin iyileştirme amaçlı kola içip tuzlu çubuk kraker yemesini , akut ishal durumunda öneri etmiyor . Kolanın bir sürü pek şeker içerdiğini kaydeden Epple , bunun ishali hepten kötüleştirebileceğini bildiriyor .

Muz da öneriler arasında

Alman profesyonel , elektrolit çözeltilerin evdeki malzemelerle de kolayca hazırlanabileceğini söylüyor . Epple , bir litre kaynatılmış suya çay kaşığının dörtte biri oranında tuz ve yine dörtte bir oranında kabartma tozu katılmasını ve akabinde iki yemek kaşığı şeker veya bal ve yarım bardak portakal suyu eklenmesini öneri etmekte .

Bunu da zahmetli bulan ishalli hastalara ise Alman profesyonel şu temel yöntemi öneriyor: İki tane ortada boy muzu ezin ve afiyetle yiyin!

Etiketler:

Astım hastalarına sağlıklı tatil önerileri

Astım hastalarına sağlıklı tatil önerileri

Tatil yeri seçiminde; otelin denize konumu, yiyecek ve içecek seçenekleri, fiyat alternatifleri gibi etkenler öncelikli olarak değerlendirilirken sağlık ikinci plana atılıyor. Özellikle astım hastaları için bazen odadaki halı, bazen de havuz suyundaki klor ciddi birer tehlikeye dönüşebiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Füsun Soysal, sağlıklı bir tatil dönemi için astım hastalarına önerilerde bulundu.

Tatil için tüm ayrıntılar önceden planlanmalı

Astım ve alerji hastaları tatile çıkmadan önce tüm riskleri hesaplamalı, kalacak yer ve şartların seçimi konusunda çok dikkatli olmalıdır. Tatilde gidilecek yer, ulaşım şekli, kalınacak otel veya ev seçimleri özenle yapılmalıdır. Gidilecek bölge açısından; hava kirliliği olmayan, polenlerin yoğun olmadığı ve yüksek nem içermeyen yerler seçilmelidir. Araba ile yolculuklarda klima kullanılmalı, uçak yolculuğu yapanlar ise nefes açıcı ilaçlarını yanlarından ayırmamalıdır. Yolculukta araba kullanılacaksa; camları açmak yerine klima kullanılması daha uygundur. Ancak araba klimalarının temizliğinin yapılması ve polen filtresi içermesi önemlidir. Arabaya binmeden yaklaşık 10 dakika önce klima çalıştırılmalı ve sonra arabaya binilmelidir. Ayrıca günün çok sıcak saatlerinde araba ile yolculuk yapmaktan kaçınılmalıdır. Uçak yolculuğu esnasında kabin basıncı ve klimalar alerjik kişiyi olumsuz etkileyebilir.

Ev tozu alerjisi olanlar bunlara dikkat etmeli!

Otel odasının halı ile kaplı olması, özellikle ev tozu (akar) alerjisi olanlar açısından tehlikelidir. Mümkünse halı ile kaplı olmayan odalar tercih edilmelidir. Ayrıca kalınacak odanın havalandırma sistemi yüksek kalitede olmalıdır.

Havuz suyundaki klor astım tetikleyicisi olabilir

Klor, özellikle alerjik astım hastalarında nefes darlığını tetikleyici bir etken olabilir. Ayrıca klor, ciltte ve gözde de yanma, kızarma, kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlara da yol açabilir. Önlem olarak havuzdan çıktıktan hemen sonra duş alınması önemlidir.

Güneş alerjisi olanlar 10.00 – 16.00 saatleri arasında çıkmamalı

Güneş alerjisi, yaz tatillerinde karşılaşılabilecek başka bir sorundur. Güneş, ciltte ve gözde reaksiyon yaratabilir. Bu nedenle 10.00 ile 16.00 saatleri arasında güneşe çıkmamak, güneş gözlüğü ve şapka kullanmak, yüksek koruma faktörlü kremlerle cildi korumak önemlidir. Astım hastaları için önerilen yüzme ve yürüyüş gibi sporların güneşin çok yoğun olduğu saatlerde yapılması uygun değildir.

Şikayetler azaldığı için astım ve alerji ilaçları ihmal edilmemeli

Astım ve alerji hastalarının birçoğu yaz döneminde şikayetleri hafiflediği için ilaçlarını ihmal edebilir. Ancak kontrolsüz bir alerji ve astım yaz tatillerinde hızla alevlenerek sorun yaratabilir. Rahat bir tatil geçirebilmek için tüm önlemlerin alınması ve gereken ilaçların düzenli kullanılması büyük önem taşımaktadır. Tatil öncesi astım ve alerji hastalarının yapması gereken en önemli hazırlık; düzenli kullanılan ya da acil durumda kullanılacak ilaçların, cilt, burun ve göz alerjileri için kullanılabilecek krem ve damlaların mutlaka önceden hazırlanarak valize yerleştirilmesidir.

Etiketler:

B12 eksikliği hayatımızı zorlaştırıyor

B12 eksikliği hayatımızı zorlaştırıyor

Uzman Diyetisyen Pınar Şart Enç , ” Soğuklar başladı ve siz pekçok üşüyorsanız , yorgunluktan yada halsizlikten yakınıyorsanız , duygusal olarak pekçok bunaldıysanız , konsantrasyon güçlüğü yaşıyorsanız , baş dönmesi , dengesizlik kadar yanlışlar yaşıyorsanız ve üstelik bunalım tedavisi görecek kadar yaşamla bağlarınız koptuysa bu tür can sıkıcı problemlerin B 12 vitamin yoksunluğundan kaynaklanabileceğini bilmelisiniz ” dedi .

Pınar Şart Enç B 12 vitamin eksikliği ile ilgilenen yaptığı değerlendirmede , ” B12 vitamini vücut amaçlı pekçok gerek olan bir vitamindir . B12 vitamini DNA sentezinde pekçok önemli bir role sahiptir , öfke sisteminin de normal fonksiyonunu sürdürmesi amaçlı gereklidir . B vitaminleri depo edebilme niteliğine sahiptir . En çok karaciğerde depolanır . B12 vitamin eksikliğinde öfke hasarı , kansızlık , unutkanlık , bunalım ve yorgunluk kadar yanlışlar görülür . Bu hasarların düşük B12 seviyesi hızlı tanı edilip ve takviye alımına herhangi bir daimi hasar oluşmadan başlandığında engellenmesi mümkündür ” diye hasbihal etti .

” B12 vitamin eksikliği hafızanın zayıflamasına ne nedenle olabilir . El ve ayaklarda görülen uyuşmanın sebebi B12 eksikliği bulunabilir ” diyen Enç ayrıyeten sonra şunları kaydetti;

” Çocukların zeka düzeylerinde düşüklüğe ne nedenle olabildiği kadar B12 eksikliği bu sırada konuşma ve yürüme kadar davranışların ayrıyeten geç meydana çıkmasına ne nedenle bulunabilir . Pernisiyoz anemi bir anemi türüdür . ( Anemi , kanınızda normalden ayrıyeten az sayıda alyuvar olması demektir ) . Pernisiyoz anemide vücut yeteri kadar B12 vitaminine sahip olmadığı amaçlı yeteri kadar miktarda sağlıklı alyuvar yapamaz . Vücudunuza oksijen taşıyacak olması gerektiği kadar alyuvar yoksa kendinizi yorgun ve bitkin hissedebilirsiniz . Kuvvetli ve uzunca devam eden pernisiyoz anemi kalbe , beyne ve bedendeki diğer organlara hasar verebilir .

Pernisiyoz anemi bu sırada öfke hasarı , nörolojik yanlışlar ( bunalım ) ve sindirim sistemi problemleri kadar diğer komplikasyonlara da yol açabilir . Ayrıyeten , pernisiyoz anemili kişilerde mide kanserine yakalanma riski artabilir . ”

RİSK ALTINDAKİ KİŞİLER

Uzman Diyetisyen Pınar Şart Enç ayrıyeten sonra şunları söyledi; ” Vejetaryen beslenenler , sürekli olarak YALNIŞ ( YALNıZ TİP ) rejim yapanlar , dengeli bir beslenme gezisi yapmayanlar , ihtiyarlar , emilim bozukluğu hastalıklarında , doğum kontrol hapı ve bir takım ilaçların kullanımında , pankreas yetersizliğinde , bağırsak parazitleri ve bakterilerin varlığında B12 yetersizliği görülebilir .

Besinlerin saklanması ve pişirilmesi sırasında da vitamin eksikliği görülebilir . Örneğin; ızgara ette çok yüksek ısı ve et suyunun damlaması ile; sütte pastörize ve kaynama işlemlerinde; balığın pişirildikten sonra suyunun dökülmesiyle B12 vitamininin etkinliği çok azalır… Asit , alkali ve ısıya karşı dayanıksızdır . Kaynatma süresinin uzaması ve derecesinin yükselmesi , B12 vitamininin kaybını artırır . Karaciğerin suda haşlandıktan sonra suyunun dökülmesi , balık haşlandıktan sonra suyunun dökülmesi , tekrar B12 vitamini kaybını artıran nedenler içerisindedir . Etler ızgara yapılırken , ısı ve damlayan suyla B12 vitamininin yüzde 30’u , nemli sıcaklıktaysa yüzde 10 – 20’sinin kaybolduğu bilinmektedir . UHT sütlerdeki zarar yüzde 7 – 10 kadar iken , yüzde 30 kadarı da kaynamayla kaybolmaktadır

NASIL BİR BESLENME PLANI OLUŞTURMALIYIZ?

B12 vitamininden zengin olan başlıca besinleri yani; et , süt , peynir , yumurta ve balığı hayatımıza sokmamız gerekmektedir . Yani hayvansal besinleri… Vejetaryenler içinse süt ürünleri ve yumurtaya ağırlık sunmak önerilebilir . Netice olarak unutkanlık , uyarı dağınıklığı , halsizlik ve ileride karşılaşılabilecek ayrıyeten ciddi problemlerin engellenmesi amaçlı B12’den zengin besinlerin ihmal edilmemesi ve 6 ayda bir kesinlikle B12 düzeyinin ölçülmesi faydalı olacaktır . 14 yaşından büyük olanlar amaçlı gün bünyesinde 2 . 4 mcg B12 alınmalıdır . Gebelik çağında 2 . 6 mcg ve emzirme çağında bu miktar 2 . 8 mcg olmalıdır . “

Etiketler:

Mandalina her derde deva

Mandalina her derde deva

GÜNDE 2 ya da 3 mandalina yiyecek şeker hastalığı haricinde kalp krizi riskinide azaltıyor . Kanada’nın Western Ontario Üniversitesi’nde , bir ay süreyle yalnızca . . .

GÜNDE 2 ya da 3 mandalina yiyecek şeker hastalığı haricinde kalp krizi riskinide azaltıyor . Kanada’nın Western Ontario Üniversitesi’nde , bir ay süreyle yalnızca mandalina ekstreli su ile normal su verilen 2 grup denek hayvanı aralarında fark görüldü .

Mandalinalı su içenlerin pekçok ek olarak sağlıklı olduğu gözlendi . Mandalinaya rengini veren ‘Nobiletin’ pigmentinin pekçok kuvvetli bir antioksidan içerdiği , hatalı beslenme kaynaklı hücre hasarlarını kısa sürede giderdiği , diyabeti önlediği , ek olarak kalbe giden damarların yenilenmesini sağladığı belirlendi .

Etiketler:

Hamilelik testi ne zaman yapılmalı

Hamilelik testi ne zaman yapılmalı

Gebelikten şüphelenen kadınların önce yapması gereken olan tane tarihinde gecikme olup olmadığını kontrol etmektir. Şayet tane tarihinde bir gecikme yaşanmışsa, eczaneden sağlamak edeceği idrar testini evde kendisinin kendine uygulayarak hamile olup olmadığını anlayabilir. Ne var ki evde tatbik edilen hamilelik testlerinde neticeler her an dosdoğru çıkmadığı için kesinlikle sonuç almak talep eden kadınların kesinlikle kanda hamileliğe baktırmaları gerekmektedir.
Evde yapılmış olan hamilelik testlerini, eczanelerden cazip fiyata satın alabilirsiniz. Testlerin üstünde ne biçimde uygulamanız gerektiği resimli biçimde anlatılmaktadır. Ne var ki idrar testleri ile hamilelik denetimi yapabilmeniz için cinsel ilişkiden 15 Gün geçmesini beklemeniz, dosdoğru sonuç alabilmeniz açısından önem taşır. Ek Olarak çabuk sürelerde kontrol ettiğiniz halde yüzde 90 oranında yanılma yaşayabilirsiniz.
İdrarda yapacağınız hamilelik testinin sonucu Olumlu çıkarsa kesinlikle kan testiyle garantilemelisiniz. Benzer biçimde Olumsuz çıkması halinde isterse testi yeniler, isterseniz de kan testiyle garanti sağlayabilirsiniz.
İdrar testlerinde sonuç silik çıkarsa, testi tekrarlamanız gereklidir. Eczaneden çok sayıda test alırsanız, birer gün arayla testleri uygulayıp ek olarak tam olarak neticeler alabilmeniz mümkündür.
Kanda hamilelik testleri Sağlıklı merkezleri, hastaneler, özel klinikler ve laboratuvarlar açısından yapılmaktadır. Kanda hamilelik testinin sonucunun dosdoğru olabilmesi için cinsel ilişkinin üzerinden bir hafta geçmesi yeteri kadar olacaktır. Birçok Kolay bir kan alınmasıyla yapılmış olan testin sonucunu, özel kliniklerde bir gün içerisinde alırken, hükümet hastanelerinde ise bir gün bir sonra alabilirsiniz. Kanda hamilelik testleri yaşanılan ilişkiden bir hafta bir sonra yapılmışsa yüzde 100 oranında doğrudur.
Planlamadığınız halde hamilelik şüpheniz var ise aciliyetli olarak doktora gidip kan testi yaptırmanızda yarar vardır. Bebeğinizin gelişimi açısından önce 3 Ay birçok mühim olduğu için, hamile olduğunuzun farkına ne civarında çabuk varırsanız sağlıklıylarleme o civarında güzel olacaktır.

Etiketler:
Genel
adana masaj salonu kütahya vişne fidanı