şifalı bitkiler

Üzün Çekirdeği Yağı Yararları Faydaları

Üzüm Çekirdeği yağının en temel faydası kılcal kan damarlarına yaptığı etkidir. Şarap veya meyve suyu üretiminden sonra geriye kalan posa kurutulur ve çekirdekleri ayrıştırılır. Teknoloji gerektiren bir takım işlemlerden sonra yağ elde edilir. Üzüm çekirdeği yağının elde edilmesi öbür yağlara nazaran daha güçtür. Üzüm çekirdeği yaklaşık %10-12 oranında sabit yağ içerir. Üzümün türüne ve yetiştiği bölgenin iklim koşullarına göre bu oran değişkenlik gösterebilir. Üzüm çekirdeği yağında %64 oranında bulunan Omega 6 ve Omega 3 yağ asitleri damar iç çeperlerini koruyucu etkiye sahiptir. Bu koruyucu etkiden dolayı kılcal damar dolaşım sisteminin sağlıklı işleyişini sağlayarak, kalp ritmini de düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Üzüm çekirdeği yağı yapısında doğal olarak bulunan E vitamininde etkisi ile yüksek tansiyonlu deneklerde kılcal damarları güçlendirdiği keşfedilmiştir.

Eskiden meyve suyu ya da şarap üreticileri sıkma işleminden sonra çekirdekleri atarlardı. Ancak şimdi sağlık açısından olumlu özellikleri anlaşıldığından üzüm çekirdeğine ve de ondan üretilen birçok ürün çeşidine olan talep artmıştır.

Üzüm çekirdeği yağı en çok Fransa İtalya ve İspanya da üretilmektedir. Ülkemizde üzüm çekirdeği tozu daha fazla ilgi görmesine rağmen giderek üzüm çekirdeği yağına olan talep de artmaktadır. Üzüm çekirdeğinin yararları hakkında olumlu araştırma sonuçları ortaya çıkmaya başladıkça üzüm çekirdeği içeren ürün çeşitleri de artmaya başlamıştır.

Üzüm çekirdeği yağı linoleikasit ve oleik asit diye bilinen doymamış yağ asitleri bakımından zengindir.

Üzüm Çekirdeği Yağı Faydaları Nelerdir?
Üzüm çekirdegi yağı içeriğindeki E vitamini ve omega 6 kolesterol sağlığı açısından faydalıdır.

Üzüm çekirdegi yagı kızartma ve salatalarda da kullanılmaktadır. Yanma derecesi 250 derecedir. Zeytinyağının yanma sınırı ise 120 derecedir. Bu yüzden kızartma gibi yüksek dereceye ihtiyaç duyulan yemeklerde öncelikli olarak tercih edilmektedir.

1 yemek kaşığı yaklaşık 120 kcal dır. Ancak pişirme esnasında diğer yağlardan daha az kullanıldığı için kilosuna dikkat edenler açısından tercih nedeni olabilir.

Üzüm çekirdeği yağı cilt için koruyucu etkilerde bulunur. Değerli bir cilt bakım üründür. Üzüm çekirdeği yağının faydaları cilt kırışıklıklarını giderici ve cilt sarkmasını önleyicidir. Aromaterapi de masaj yağı olarak kullanılır.

Üzüm çekirdegi yagı masaj yağı olarak, saç vücut el dudak kremlerinde ve güneş yanığı ürünlerinde kullanılır.

Masaj olarak eklem ağrılarında kullanılması üzüm çekirdeği yağının bir diğer faydasıdır.

Saç dökülmesini önleyici etkisi vardır.

Üzüm çekirdeği yağı nasıl kullanılır?

Dahili olarak yemeklerde salatalarda kullanıldığı gibi, günde 1-2 çay kaşığı almak şeklinde de tüketilebilir.

Üzüm çekirdeği yağı kapsül olarak da satılmaktadır. Günde 1 kapsül alınır.

Harici olarak masaj yağı şeklinde kullanılır.

Üzüm çekirdeği yağı alırken katkı ve koruyucu madde içermeyen ürünleri tercih edin.

Üzüm çekirdek yağı ‘nın kokusu ve rengi, iklim koşulları, yetiştiği toprağın özelliğine ve kurutulma şartlarına göre farklılık gösterebilir.

Etiketler: , ,

Menopozda Ateş Basmasını Azaltmak için

Ateş basmaları ve menapoz–Bu ikisini birbirinden ayrı düşünmek mümkün değildir. Ateş basmaları perimenapoz ve menapoz dönemlerinin ilk belirtileri arasındadır. İşte menapoz döneminde oluşan ateş basması belirtilerini azaltmaya yardımcı püf noktalar;

1-Bazı araştırmacılar soyanın ateş basması ataklarını azalttığını belirtmiştir. Buna karşın uzmanlar soyanın takviye olarak değil de gıdalardan alınması gerektiğini vurgulamaktadır. Soya içeren gıdalar soya sütü, soya fasulyesi, soya sosu ve tofu gibi gıdalardır.

2-Karayılan otu ateş basması ataklarını azaltmada oldukça etkilidir. Bu belirtilerin yanı sıra karayılan otu anksiyete bozukluklarına ve baş ağrılarına da iyi gelmektedir.

3-Doğal progesteron ateş basmalarına ve menapoz döneminin diğer belirtilerine karşı oldukça etkilidir. Hormon eczanelerde reçetesiz krem veya kapsül şeklinde satılmaktadır.

4-E vitamini ateş basmalarına ve gece terlemelerine iyi gelmektedir.

5-Effexoris menapoz dönemindeki ateş basmalarına iyi gelen bir antidepresandır. Bu antidepresan göğüs kanseri hastaları üzerinde kullanılmaktadır. Bu ilaç menapoz döneminde hormon tedavisi istemeyen kişiler için uygun olabilir.

6-Her gün otuz dakika egzersiz yapmak menapoz belirtilerini azaltmada oldukça etkilidir. Bu karşın egzersizler gece terlemelerini önlemek için yatmadan en az 3 saat önce yapılmalıdır.

7-Menapoz döneminde ateş basması ataklarını en aza indirmek için alkol, kafein ve baharatlı gıda tüketimini azaltın.

8-Migren baş ağrılarına karşı alınan Gabapentin ilacı bazı kadınlarda ateş basmalarını azaltıcı etki göstermiştir.

9-Östrojen takviyesi içeren hormon tedavisi menapoz dönemindeki belirtileri azaltır. Buna karşın östrojen hormonu tedavisi bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Hormon tedavisini seçmeden önce riskleri ve faydalarını kapsamlı olarak düşünün.

10-Ateş basmaları özellikle yaz aylarında daha rahatsız edici olabilir. Bu nedenle pamuklu kıyafetler giymek rahatlamanıza yardımcı olur.

Etiketler: , , ,
adana masaj salonu kütahya vişne fidanı