şifalı bitkiler

Bebeklerde Tırnak Kesme ve Bebeklerde Tırnak Batması

Bebek Tırnak Bakımı ve Kesmek

Bebeklerin tırnağını kesmek  bir anne için oldukça zor olabilir. Sürekli hareket edip yanlış bir olaya neden olmamak için gerçekten sıkıntı yaratıyor.Yeni doğan bebeğin tırnakları ana-babanın beklediğinden daha uzundur. Kendini tırmalamasını önlemek için tırnaklarının kısa ve düzgün kesilmesi gerekir ya da ellerine bebek ediveni takılabilir.

Tırnakların kesilmesi için en uygun zaman, yumuşak olacakları için, banyo sonrasıdır, ama siz uyurken kesmeyi daha rihat bulabilirsiniz. İlk haftalarda Tırnaklarının haftada iki kez gibi bir sıklıkta kesilmesi gerekir. Büyüdükçe, tırnaklarını sık sık kontrol ederek çok razla uzamadan kesin. Tırnakların kısa ve remiz olması yuvaya ya da okula başlarken çok daha önemlidir, çünkü tırnakların uzun olması çeşitli barsak parazitlerine yakalanma olasılığını arttırır. Ayak tırnakları el tırnaklarından daha yavaş uzar, bu nedenle ayda bir ya da iki kez kesmeniz yeterlidir Bebeklerin
tırnakları yumuşak ve esnektir ama büyüdükçe sertleşir.

Tırnak Batması
Bir ayak tırnağı kenarına batarak kızarıp şişmesine ve hatta iltihaplanmasına neden olabilir. Bu, küçük çocuklardan çok buluğ çağından itibaren görülür. Bu durumda bir hekime ya da sağlık uzmanına danışmanız gerekir.
Tırnak batması olmaması için çocuğunuza tırnağının kenarını hafif yuvarlatarak kesmesini tembihleyin. Kiropodistler(ayak sağlığı uzmanları) ayak tırnaklarının parmağın kenarına uygun bir eğri ile — daha önce öne- rildiği gibi düz değil — kesilmesini önermektedirler.

Tırnakların kesilmesi
Çocuğunuzun tırnaklarını kesmek için bebek tırnak makası ya da ucu küt bir makas gerekir.Kesme işlemi sırasında tırnak diplerini hafifçe bastırarakayırın.

Etiketler: , , , , ,

Saç Uzatan Bitkiler

Saçlarının çok yavaş uzadığından şikayetçi olanlar bu konuya bir göz atsın derim.

Maskede kullanılacak gerekli malzameler:

1 tane  yumurta sarısı ve bir adet turp

Maskenin Yapılışı:
Turp güzelce yıkanarak iyice rendelenir. Bir tencere içini bir miktar suyu kaynatıp rendelenen turp içine atılıp birlikte kaynatılır.Daha sonra soğumaya bırakılır.. Ilıdıktan sonra yumurta sarısı içine konulup çırpılır. Bu oluşturduğumuz maskeyi saçlarınıza iyice uygulayın. Yaklaşık 1 saat kadar saçlarınızda bekletip sonra saçlarına uygun şampuanınla yıkayın. Bu maskeyii haftada bir kez uyguladığınız takdirde saçlarınızın eskisinden daha hızlı uzadığını farkedeceksiniz.

Etiketler: , , , ,

Üzün Çekirdeği Yağı Yararları Faydaları

Üzüm Çekirdeği yağının en temel faydası kılcal kan damarlarına yaptığı etkidir. Şarap veya meyve suyu üretiminden sonra geriye kalan posa kurutulur ve çekirdekleri ayrıştırılır. Teknoloji gerektiren bir takım işlemlerden sonra yağ elde edilir. Üzüm çekirdeği yağının elde edilmesi öbür yağlara nazaran daha güçtür. Üzüm çekirdeği yaklaşık %10-12 oranında sabit yağ içerir. Üzümün türüne ve yetiştiği bölgenin iklim koşullarına göre bu oran değişkenlik gösterebilir. Üzüm çekirdeği yağında %64 oranında bulunan Omega 6 ve Omega 3 yağ asitleri damar iç çeperlerini koruyucu etkiye sahiptir. Bu koruyucu etkiden dolayı kılcal damar dolaşım sisteminin sağlıklı işleyişini sağlayarak, kalp ritmini de düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Üzüm çekirdeği yağı yapısında doğal olarak bulunan E vitamininde etkisi ile yüksek tansiyonlu deneklerde kılcal damarları güçlendirdiği keşfedilmiştir.

Eskiden meyve suyu ya da şarap üreticileri sıkma işleminden sonra çekirdekleri atarlardı. Ancak şimdi sağlık açısından olumlu özellikleri anlaşıldığından üzüm çekirdeğine ve de ondan üretilen birçok ürün çeşidine olan talep artmıştır.

Üzüm çekirdeği yağı en çok Fransa İtalya ve İspanya da üretilmektedir. Ülkemizde üzüm çekirdeği tozu daha fazla ilgi görmesine rağmen giderek üzüm çekirdeği yağına olan talep de artmaktadır. Üzüm çekirdeğinin yararları hakkında olumlu araştırma sonuçları ortaya çıkmaya başladıkça üzüm çekirdeği içeren ürün çeşitleri de artmaya başlamıştır.

Üzüm çekirdeği yağı linoleikasit ve oleik asit diye bilinen doymamış yağ asitleri bakımından zengindir.

Üzüm Çekirdeği Yağı Faydaları Nelerdir?
Üzüm çekirdegi yağı içeriğindeki E vitamini ve omega 6 kolesterol sağlığı açısından faydalıdır.

Üzüm çekirdegi yagı kızartma ve salatalarda da kullanılmaktadır. Yanma derecesi 250 derecedir. Zeytinyağının yanma sınırı ise 120 derecedir. Bu yüzden kızartma gibi yüksek dereceye ihtiyaç duyulan yemeklerde öncelikli olarak tercih edilmektedir.

1 yemek kaşığı yaklaşık 120 kcal dır. Ancak pişirme esnasında diğer yağlardan daha az kullanıldığı için kilosuna dikkat edenler açısından tercih nedeni olabilir.

Üzüm çekirdeği yağı cilt için koruyucu etkilerde bulunur. Değerli bir cilt bakım üründür. Üzüm çekirdeği yağının faydaları cilt kırışıklıklarını giderici ve cilt sarkmasını önleyicidir. Aromaterapi de masaj yağı olarak kullanılır.

Üzüm çekirdegi yagı masaj yağı olarak, saç vücut el dudak kremlerinde ve güneş yanığı ürünlerinde kullanılır.

Masaj olarak eklem ağrılarında kullanılması üzüm çekirdeği yağının bir diğer faydasıdır.

Saç dökülmesini önleyici etkisi vardır.

Üzüm çekirdeği yağı nasıl kullanılır?

Dahili olarak yemeklerde salatalarda kullanıldığı gibi, günde 1-2 çay kaşığı almak şeklinde de tüketilebilir.

Üzüm çekirdeği yağı kapsül olarak da satılmaktadır. Günde 1 kapsül alınır.

Harici olarak masaj yağı şeklinde kullanılır.

Üzüm çekirdeği yağı alırken katkı ve koruyucu madde içermeyen ürünleri tercih edin.

Üzüm çekirdek yağı ‘nın kokusu ve rengi, iklim koşulları, yetiştiği toprağın özelliğine ve kurutulma şartlarına göre farklılık gösterebilir.

Etiketler: , ,

Menopozda Ateş Basmasını Azaltmak için

Ateş basmaları ve menapoz–Bu ikisini birbirinden ayrı düşünmek mümkün değildir. Ateş basmaları perimenapoz ve menapoz dönemlerinin ilk belirtileri arasındadır. İşte menapoz döneminde oluşan ateş basması belirtilerini azaltmaya yardımcı püf noktalar;

1-Bazı araştırmacılar soyanın ateş basması ataklarını azalttığını belirtmiştir. Buna karşın uzmanlar soyanın takviye olarak değil de gıdalardan alınması gerektiğini vurgulamaktadır. Soya içeren gıdalar soya sütü, soya fasulyesi, soya sosu ve tofu gibi gıdalardır.

2-Karayılan otu ateş basması ataklarını azaltmada oldukça etkilidir. Bu belirtilerin yanı sıra karayılan otu anksiyete bozukluklarına ve baş ağrılarına da iyi gelmektedir.

3-Doğal progesteron ateş basmalarına ve menapoz döneminin diğer belirtilerine karşı oldukça etkilidir. Hormon eczanelerde reçetesiz krem veya kapsül şeklinde satılmaktadır.

4-E vitamini ateş basmalarına ve gece terlemelerine iyi gelmektedir.

5-Effexoris menapoz dönemindeki ateş basmalarına iyi gelen bir antidepresandır. Bu antidepresan göğüs kanseri hastaları üzerinde kullanılmaktadır. Bu ilaç menapoz döneminde hormon tedavisi istemeyen kişiler için uygun olabilir.

6-Her gün otuz dakika egzersiz yapmak menapoz belirtilerini azaltmada oldukça etkilidir. Bu karşın egzersizler gece terlemelerini önlemek için yatmadan en az 3 saat önce yapılmalıdır.

7-Menapoz döneminde ateş basması ataklarını en aza indirmek için alkol, kafein ve baharatlı gıda tüketimini azaltın.

8-Migren baş ağrılarına karşı alınan Gabapentin ilacı bazı kadınlarda ateş basmalarını azaltıcı etki göstermiştir.

9-Östrojen takviyesi içeren hormon tedavisi menapoz dönemindeki belirtileri azaltır. Buna karşın östrojen hormonu tedavisi bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Hormon tedavisini seçmeden önce riskleri ve faydalarını kapsamlı olarak düşünün.

10-Ateş basmaları özellikle yaz aylarında daha rahatsız edici olabilir. Bu nedenle pamuklu kıyafetler giymek rahatlamanıza yardımcı olur.

Etiketler: , , ,

Vajina Kuruluğu

 Kadınlarda belirli dönemlerde cinsel kuruluk yaşanabilir. Buda hem kadın hem erkeği olumsuz yönde etkileyebilecek bir sorundur.  Bu dönemi atlatmak için etkili çözümü lubrikan yani kayganlaştırıcılar kullanılabilir. Petrol bazlı vazelin gibi kayganlaştırıcıları asla ve asla kullanmayın. Bunlar hem enfeksiyona olan eğilimi arttırırlar hem de içerdikleri maddeler prezervatiflerin dayanıklılığını azaltırlar. Öte yandan vajinada irritasyona neden olabilirler. Vajinal kuruluk varlığında cinsel ilişki bir keyif kaynağından çok acı ve stress nedeni haline gelir. Dış genital bölgede başlayıp tahime kadar uzayan bölgeye vajina ismi verilir. Vajina 10-15 cm uzunluğunda olan bir kanaldır. Bu kanalık önle arka duvarı birbiri ile sürekli temas halindedir. Bu temastan dolayı duvarların sürtünmesini engellemek için o bölgede kesinlikle bir sıvı akıntısı olması gerekir. Bu bölge nemli olmazsa sürtünmede ötürü tahriş olma ihtimali vardır.

Vajinanın cinsel beraberlik sırasında daha da fazla nemli olması gerekir. Bu yüzden ilişki sırasında vajinadan daha fazla sıvı salınır. Vajinal kuruluktan 2 şekilde söz edebiliriz ;
1- Normal zamanlardaki kuruluk
2- Cinsel beraberlik sırasındaki kuruluk

Kuruluk nedenleri
adet siklusunun dönemleri, gebelik, doğum sonrası, emzirme dönemi, stress dönemleri,  prezervatif kullanımı,  tampon kullanım, vajinal duş ,ilaçlar, menopoz

Vajina Neden Kaygan Olması Gerekir
Vajinada sürekli bir sıvı akımı olması gerekmektedir. Vajinanın ön ve arka duvarı sürekli temas halindedir. Kadın, günlük yaşmını devam ettirirken o duvarlar temas halinde olur. Eğer yüzeyler nemli olmazsa tahriş olur. Cinsel iliki sıraısnda duvarların tahriş olmaması için daha kaygan olması gerekir.

Vajinal Kuruluk Neden Olur

Günlük yaşamdaki kuruluktan ve tahrişten söz ediliyor ise, bunun en fazla görülen sebebi kadının yapısal durumudur. Yapısal olarak bazı kadınlarda vajina nemlenme daha az olur.

Diğer bir sebep ise, menopoz dönemidir. Östrojen hormonunun azalmasıyla vajina bölgesinin nemlenmesi azalır ve tahriş olur.

Cinsel ilişki esnasında en fazla görülen vajinal kuruluk sebebi, yeteri kadar uyarılmamaktır. Vajinadaji kayganlaşmayı oluşturan, cinsel uyarılardır.

Vajinal Kuruluk Cinsel Hayatı Etkiler Mi ?

Cinsel beraberlikte vajina kaygan değil ise ilk giriş sırasında ve ilişki sırasında kadın ağrılar hisseder. Bununla beraber vajinal kuruluk problemi; kadının ilişkiden kaçması, orgazm olamaması, eşinden uzaklaşması gibi sorunları beraberinde getirir.

Etiketler: , , , , , ,
adana masaj salonu kütahya vişne fidanı