şifalı bitkiler

Bebeklerde Pamukçuk

Süt çocuklarında görülen bir ağız hastalığıdır. Hastalığın tıp dilindeki adı muguet (müge)’dir. Çocuğa bu mantarlar çevresindekilerden geçer. Mantarlar sağlam süt çocuklarının ağızlarında da bulunur.
Pamukçuğun meydana gelmesinde mide ve bağırsak bozukluğu, ateşli hastalıklar, ağızda kuruluk ve ekşilik gibi bazı yardımcı sebepler bulunur.

Belirtileri

Ağzı kaplayan doku (mukoza) üzerinde ya tek tek ya da serpilmiş olarak beyazlıklar görülür. Bu görünüm, ağza toz şeker ekilmiş hissini verir. Pamukçuk benekleri daha sonra bademciklere, boğaza ve yemek borusuna doğru yürür.
Pamukçuk ağız ve çevresinde görülen bir hastalık olduğu için vücutta genel bir bozukluk ortaya çıkarmaz.

Tedavi

Karbonatlı su ile ağzın çalkalanması pamukçuğu iyi edebilir. Bebeklerini emziren annelerin, emzirmeden önce meme uçlarını karbonatlı su ile silmeleri çocuğun pamukçuktan korunması bakımından çok yararlıdır bir bilgidir.

Etiketler: , ,

Cilt Nemlendirmek İçin Üzüm Çekirdeği Yağı

Günde 8 bardak su için su içmek çok faydalıdır. Rendelenmiş üç tane havucun içine iki çorba kaşığı üzüm çekirdeği yağı koyup hafif pişirin. Ardından limonla tatlandırıp her gün yemeye özen gösterin bu karışım cildinizin içten dışa nemlenmesini sağlar.

Ayrıca her gün bolca meyve ve sebze tüketmelisiniz. Bunun dışında cildinize su bazlı nemlendiriciler sürmeniz yerinde olur

Etiketler: , , , ,

Yüz Felci İçin Bİtkiler

Yüz felcide bir çok hastalıkta olduğu gibi sinir ve sitresleoluşan bir durumdur. Tabi yüz felcinin başka sebebleri de var ama önce bütün hastalıkta olduğu gibi sitres ve sıkıntı geliyor. Erken teşhis çok önemlidir.
  Yüzümüzün hareketlerini (dudak, kaş, göz, yanak ve çevresi) Bu hareketleri yapmamızı yüz siniri ( Fasial sinir) ile yaparız.
  Beyinden hareket emri geldiğinde yüz siniri, yüz kaslarını harekete iterek geçirir ve böylece istediğimiz hareketleri yapmamızı sağlar.
  Eğer beynimiz veya yüz sinirimizdeki bazı hastalıklar bu hareketleri engellerse yüz felci oluşur. Böylece yüz hareketleri tamamen veyahutta kısmen kaybolur.
Bitkisel kürler:
*
Ardıç yağı ile yüze masaj yapılır.
+ Zencefil balla macun yapılır. Sabah akşam bir ceviz büyüklüğünde yenilir.
+ 1 su bardağı kaynar suya biberiye konulur ve 10 dakika bekletilip, günde 2-3 bardak içilir.
+ Üzerlik yağı ile yüze masaj yapılır.

Etiketler: , , , , ,

Kansızlık İçin Doğal Tedavi

Bir çoğumuz kansızlık yani ( anemi ) rahatsızlığıyla mücadele ediyor. Kansızlık olduğunda aşırı yorgunluk ve halsizlik gibi bir çok şeye sebeb oluyor.Bu bilirtilerde basit bir kantahlili yapmanız yeterlidir böylece kansılık olup olmadığını öğrenirsiniz.

Bitkisel kürler:
* Çilek kökü, oğul otu, atkuyruğu, sinirli yaprak ve kekik çayları çok faydalıdır.
+ Kabukları soyulmadan turp ve havuç iyice yıkanıp, rendelenir. İçine çiğ olarak biraz lahana ve ıspanak doğranır. Bu karışıma bir miktar zeytinyağı ve limon ilave edip salata gibi yenilebilir.
+ Günde 3 çay bardağı pancar suyu içilir. Bolca da kırmızı pancar tüketilir.
+ Yer elması haşlanarak yenilmelidir.
+ 1 su bardağı kaynar suya, 4-10 gr maydanoz tohumu koyup, 10 dakika bekletin ve günde 2-3 bardak için.

Etiketler: , , , , ,

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler Ve Azaltan Yiyecekler

Anne sütü şüphesiz bir bebek için hayati öneme sahip. Tabi emzirme esnasında bebeğin bu sütten ne kadar faydalanabildiği de çok önemli. Kimi annelerin süt miktarı çeşitli sebeplerle az geldiğinden bebekleri için yeterli olmuyor. Bunun içinde anneler emzirirken yediklerine dikkat etmeleri gerekir.

İncir: Anne sütünü artırdığı gibi, kış aylarında vücut direncini de arttırır. Çeşitli sağlık sorunlarına karşı vücuda dayanıklılık ve kuvvet kazandırır.

Beyaz Üzüm: Yeni doğum yapmış annelerin sütünü artırdığı gibi tam bir kalp dostudur.

Tahin Helvası: Anne sütünü artırıcı etkisinin yanında balgam söktürücü ve saç dökülmesini engelleyici özellikleri de vardır. Ayrıca sedef, egzama gibi hastalıklara da iyi gelir.

Dereotu: Anne sütünü artırması için tüketilmesi gereken etkili gıdalardan biridir.

Beyaz Dut ve Dut Kurusu: Bebek emziren annelerin sıklıkla tüketmesi gereken bir gıdadır. Bebek emziren annelerde vücudun güç kaybına karşı vücudu kuvvetlendirir. Anne sütünü artırdığı gibi kansızlığa da  iyi gelir. Karaciğeri besler. Ateş düşürür. Bademcik, boğaz iltihaplarına ve öksürüğe karşı faydalıdır.

Anne sütünü “Azaltan” Yiyecekler

Bebek emziren annelerin yememesi gereken birtakım yiyecekler de vardır. Tabi genel olarak bu gıdalar da vücuda faydalıdırlar fakat anne sütünü azaltırlar. Bu yüzden sütünün azalmasını istemeyen anneler nişasta ve nişastalı gıdalardan, maydanoz, nane ve turşu yemekten kaçınmalıdırlar.

Etiketler: , , , , , ,
adana masaj salonu kütahya vişne fidanı